zamknij
Innowacyjność przedsiębiorstw kluczem do sukcesu

Innowacyjność przedsiębiorstw kluczem do sukcesu

0udostępnień

Sukces przedsiębiorstw zależy w coraz większej mierze od umiejętności wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Wykorzystywanie nowych technologii w prowadzeniu nawet prostego biznesu może znacząco uprościć, a czasem zrewolucjonizować działalność.

Innowacyjność przedsiębiorstw to nie tylko korzystanie z nowości technologicznych (np. używanie komunikatorów internetowych do prowadzenia konferencji etc.), ale przede wszystkim wdrażanie nowych rozwiązań. Faktem jest, że nie wszystkie przedsiębiorstwa mają możliwości do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych czy prac rozwojowych. Prowadzenie badań jest bowiem kosztowne, a też w większości przypadków bardzo ryzykowne, bo nie daje gwarancji stuprocentowego sukcesu. Często tańszym, ale też i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest zlecanie takich prac np. jednostkom naukowym lub organizacjom badawczym, które dysponują odpowiednią kadrą, know-how i dobrze wyposażonymi laboratoriami.

Fot. Fotolia.com

Współpraca przedsiębiorstw i jednostek naukowych powinna stawać się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Taki model współdziałania może też przyczynić się do zwiększenia efektywności jednostek naukowych. Póki co bowiem większość badań, które są prowadzone w jednostkach naukowych, zupełnie nie mają przełożenia na potrzeby gospodarki i biznesu. Naukowcy często pracują nad zagadnieniami, których wyników w żaden sposób nie można praktycznie wykorzystać, a mówiąc kolokwialnie – wyniki ich prac zalegają na półkach w bibliotekach. Oczywiście nie można generalizować, bo nauka się zmienia, a inicjatywy, które są podejmowane (np. programy grantowe, działania finansowane z funduszy unijnych), w coraz większej mierze przyczyniają się do poprawy tego stanu rzeczy.

Bardzo istotną kwestią jest też sama chęć przedsiębiorstw do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań i szukania nowych pomysłów. Cieszyć może coraz większa liczba powstających start-upów, dla których innowacyjność jest kluczem i motorem do sukcesu. Spójrzmy chociażby na sektor pozabankowy, który jeszcze kilka lat temu leżał w gruzach. Dziś natomiast stanowi poważną konkurencję dla banków. A wszystko dzięki technologicznym rozwiązaniom z branży FinTech. Więcej o tym w artykule http://www.pulsfinansow.pl/jak-fintech-zmienil-polska-branze-finansowa/.

Istnieje jednak grupa przedsiębiorstw, które nie są zainteresowane wdrażaniem nowych rozwiązań. Sądzą, że takie zmiany są zbyt kosztowne. Takie podejście wydaje się bardzo krótkowzroczne. Bez wdrażania innowacji firma może w krótkim czasie zostać wyparta z rynku przez przedsiębiorstwa z innych krajów, które dzięki innowacyjności wykonują większość procesów lepiej, taniej i ciekawiej. Żeby zatem nie dopuścić do bankructwa, warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem finansowania, które zabezpieczy fundusze na rozwój przedsiębiorstwa. Jakie to mogą być źródła, dowiedz się z artykułu http://www.pulspracy.pl/czy-pozyczka-na-biznes-to-dobry-pomysl/.

Perfumy (tylko) damskie z największych domów mody

wzór cv key account managera

Kurs języka angielskiego uszyty na miarę