zamknij
Koleżanka została moją szefową. Jak się zachować?

Koleżanka została moją szefową. Jak się zachować?

0udostępnień

Zmiana stanowiska w ramach jednego zespołu jest wyzwaniem nie tylko dla świeżo upieczonej szefowej, ale także dla jej byłych współpracowników, a obecnie podwładnych. W jej przypadku zmienia się zakres obowiązków i odpowiedzialności, natomiast jej pracowników – zmiana postawy, relacji i sposobu współpracy. Jak się zatem zachować, kiedy jedna z koleżanek otrzymuje awans na szefa działu?

Pogódź się z nową sytuacją

Przy awansie koleżanki może pojawić się zazdrość, złość oraz poczucie niesprawiedliwości. Takie reakcje mogą zniszczyć wasze dotychczasowe relacje. Nie trać więc energii na negatywne myślenie o koleżance szefowej, bo i tak nic nie zmienisz, a tylko sobie zatrujesz życie.

Spróbuj spojrzeć na awans koleżanki z innej strony – wyższe stanowisko nie wiąże się z samymi przyjemnościami. Awans to także większa odpowiedzialność i stres, z którym mogłabyś gorzej sobie radzić niż ona.

Oddziel sprawy służbowe od prywatnych

Fot. Fotolia.comNiezwykle ważnym i często najtrudniejszym zadaniem jest oddzielenie spraw służbowych od prywatnych. Nie oznacza to, że musisz nagle zrywać kontakty osobiste z byłą współpracowniczką, a obecnie szefową. Powinnaś jednak przedefiniować wzajemne relacje. Ważne, abyś na gruncie zawodowym traktowała ją odpowiednio do sprawowanego przez nią stanowiska i nie wykorzystywała znajomości z nią do przesadnie swobodnego zachowania w biurze i zaniedbywania obowiązków zawodowych.

Po pracy możecie nadal być koleżankami i organizować wspólnego grilla, czy wychodzić do kina. Powinnaś jednak pamiętać, że utrzymywanie kontaktów z koleżanką szefową poza biurem może być negatywnie odebrane przez innych współpracowników.

Nie stawiaj muru

Bez względu na to, co myślisz o awansie swojej koleżanki, pogratuluj jej i zapewnij, że jesteś zadowolona z faktu, iż będziesz pracować z osobą, której styl pracy już znasz. Zapytaj ją również, jak mogłabyś ją wesprzeć w okresie transformacji. Takie zachowanie powinno zostać dobrze odebrane przez nową szefową, zwłaszcza, kiedy sama czuje się niekomfortowo w nowej sytuacji.

Bądź głosem rozsądku

Jeśli twoi współpracownicy nie są zadowoleni z awansu koleżanki, Fot. Fotolia.comprzypomnij im, że są profesjonalistami i muszą zachowywać się w odpowiedni sposób. Brak akceptacji może zepsuć atmosferę w zespole, obniżyć morale i wydajność, a to odbije się negatywnie na całym zespole.

Powiedz współpracownikom, że powinni dać koleżance szefowej szansę na wykazanie się. Jeśli nie będzie sprawdzała się w nowej roli, na pewno zostanie to zauważone przez jej przełożonego.

 

Psyche care

Ewelina Szymkowiak

Ewelina Szymkowiak

Absolwentka Psychologii Klinicznej oraz Terapii i Poradnictwa w Krakowskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Prowadzi treningi biofeedbacku oraz sesje life&business coachingu. Posiada także doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego i umiejętności psychologicznych (asertywność, radzenie sobie ze stresem, konflikty) dla młodzieży oraz seniorów. Właścicielka gabinetu Psyche Care.

Jak zapamiętać imiona kolegów z nowej pracy?

Cechy efektywnego office managera