zamknij
Domowe biuro – jak się zorganizować?

Domowe biuro – jak się zorganizować?

0udostępnień

Samozatrudnienie to elastyczne godziny pracy i sposób na zaoszczędzenie czasu? Nic bardziej mylnego. W prowadzeniu własnej firmy czas przestaje być naszym sprzymierzeńcem, a obowiązki zawodowe niepostrzeżenie wkradają się we wszystkie zakamarki życia prywatnego. Szczególnie jeśli pracujesz w domowym biurze. Jak opanować ten chaos? Pomoże dobra organizacja.

Własna firma to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią wyznawania, nie znajdują trudności w dobrej organizacji czasu, efektywnej pracy i znajdywaniu nowych źródeł motywacji. Nie znaczy to jednak, że ci, którzy od dawna marzą o stworzeniu własnego biznesu, nie mogą zdobyć podobnych umiejętności w praktyce. Ucząc się na błędach warto jednak od początku dbać o higienę środowiska pracy. Szczególnie, jeśli korzystasz z domowego biura. Oto kilka kwestii, o które warto zadbać.

Dobra organizacja przestrzeni

W każdym biurze, szczególnie tym domowym, ważny jest porządek. Nie chodzi jedynie o kurz, ale i organizację. Zadbaj o to, by każdy przedmiot i dokument miał swoje miejsce. Pomoże pogrupowanie przedmiotów i umiejscowienie ich w taki sposób, by łatwo było z nich korzystać. Pomogą półki, szafki z szufladami, segregatory i organizery.

Przedmioty, po które sięgasz kilkakrotnie w ciągu dnia, powinny znaleźć swoje stałe miejsce na biurku. Przybory podręczne warto umiejscowić w najbliższej szufladzie. Rzeczy, z których korzystasz raz na jakiś czas postaw na półce lub w estetycznym pudełku. Pamiętaj o koszu na śmieci, który powinien znajdować się w zasięgu ręki tak, by

Fot. Fotolia.com

niepotrzebne dokumenty trafiały do niego od razu! To niuanse, które pomogą zadbać o estetykę i wygodę miejsca pracy.

Porządek w dokumentacji

Podobne zasady stosuj przy organizacji biurowej dokumentacji. Załóż oddzielne segregatory dla poszczególnych grup dokumentów – zarówno tych służbowych, jak i związanych z gospodarstwem domowym.

Nigdy nie odkładaj na później segregowania nowych faktur, zawiadomień i dokumentów. Jeśli każdy z nich będzie miał swoje miejsce, przyjdzie ci to łatwiej.

Staraj się drukować wszystkie dokumenty, a nawet prowadzić prosty dziennik korespondencji. Ułatwi to weryfikację formalności w przypadku jakichkolwiek problemów, chociażby urzędowych.

Naucz się delegować obowiązki

Jeśli chcesz zrobić coś dobrze, zrób to sama. Brzmi znajomo? Zasadność tego powiedzenia nie ulega wątpliwości. Jednak prowadząc własną firmę nie będziesz w stanie zająć się wszystkim. Zamkniesz sobie również wszelkie drogi do rozwoju. Naucz się inwestować i zdawać się na innych. Przyda się do tego spora dawka zaufania i motywacja. Nie wykluczone, że odpowiedniego pracownika, księgową czy programistę znajdziesz dopiero po kilku nieudanych doświadczeniach. Nie pozwól, by to cię zdeprymowało. Stawiaj na współpracę i rozwój.

Kilka list zadań

Jeśli posiadasz własną, wiesz już, jak wiele zadań ma na swoich barkach początkujący przedsiębiorca. W organizacji pomogą kalendarze, planery i listy zadań. Wszystkie terminy, zadania i sprawy do załatwienia warto zapisywać w jednym miejscu. W natłoku obowiązków z różnych zakresów prowadzenia firmy potrzebna będzie tu jednak umiejętność czytelnego prowadzenia notatek.

Jeśli nie umiesz wyznaczać priorytetów i katalogować notatek, np. kolorami zakreślaczy, rozdziel notatki na kilka zeszytów. Każdy będzie służył zadaniom z innej tematyki. Wszystkie sprawy księgowe zapisuj w jednym notatniku, a te, które musisz uzgodnić z danym klientem w innym. W ten sposób nie pogubisz się w notatkach i zbudujesz system, który ułatwi dalsze organizowanie czasu i obowiązków.

Jak zarządzać pracownikami starszymi od siebie?

metoda SMART

Analiza cv kandydata do pracy. Na co zwracać uwagę?