zamknij
Opłaty leasingowe, jakie musimy ponieść przy leasingu samochodowym

Opłaty leasingowe, jakie musimy ponieść przy leasingu samochodowym

0udostępnień
leasing na samochód

Decyzja o kupnie auta wymaga dogłębnej analizy. Nie chodzi tutaj tylko o parametry techniczny czy model, ale rzeczywisty koszt zakupu. Ze względu na oszczędności, wiele firm decyduje się na zaciągnięcie leasingu na samochód.

Aktualna sytuacja w przepisach dotyczących odliczenia podatku VAT sprawia, że nadal dużo przedsiębiorców decyduje się na zakup nowego auta. Zanim jednak zakupi się ten konkretny samochód na potrzeby firmy warto przeanalizować koszty finansowania.

W leasingu samochodowym mamy wiele dodatkowych opłat

Zazwyczaj konkretny salon samochodowy ma umowę z określoną firmą leasingową, która oferuje swoje produkty. Należy jednak pamiętać, że nie musi być to wcale najlepsza oferta na rynku. Leasingodawcy mają większą swobodę kreowania produktów finansowych niż banki. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przejrzeć kilka propozycji firm leasingowych.

Fot. Fotolia.com

Leasing samochodowy jest specyficznym produktem finansowym, z którym łączy się wiele dodatkowych opłat. W zależności od wyboru firmy mogą się one różnić od siebie. Jednak najczęściej do umowy leasingu wliczana jest opłata początkowa, ubezpieczenia komunikacyjne, prowizja od odsetek, a także dodatkowe ubezpieczenia i polisy.

Opłata początkowa jest indywidualnie określana przez firmę leasingową i zależna od rodzaju działalności, czasu prowadzenia działalności gospodarczej oraz rodzaju leasingu. Zazwyczaj w przypadku szybkich leasingów jest ona wyższa, niż kiedy wybierze się opcje standardową. Przeważnie firmy leasingowe wymagają wkładu własnego w wysokości 20% wartości zakupu.

Zanim wybierze się konkretnego leasingodawcę warto sprawdzić gdzie znajduje się siedziba firma. Od tego bowiem zależy wysokość składki OC na samochód. Warto też się przygotować na konieczność wykupu polisy AC, NNW oraz Assistance. Firma leasingowa może też wymagać dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy na życie, czy ubezpieczenie od ryzyka straty finansowej.

Każdy leasing, podobnie jak kredyt, jest oprocentowany. Jednak leasingodawcy pod tym względem są bardziej elastyczni i istnieje możliwość negocjowania warunków finansowych. Zazwyczaj jednak istnieje możliwość wyboru rat równych czy progresywnych. Warto pamiętać, że im dłuższy leasing, tym bardziej rosną koszty dodatkowe.

księgowość w małej firmie

Księgowość w małej firmie

wybór zawodu

Dziesięć mitów na temat wyboru zawodu