zamknij

Etapy rekrutacji

0udostępnień
rozmowa kwalifikacyjna

W rekrutacji najczęściej spotykanymi rozmowami kwalifikacyjnymi są wstępna rozmowa telefoniczna z kandydatem oraz jedna lub dwie rozmowy przeprowadzane twarzą w twarz. W doborze osoby na ważne stanowisko, można przejść przez wszystkie trzy etapy. Sprawdź co może cię czekać gdy starasz się o pracę.

Pewnego dnia – kilka tygodni po tym jak wysłałaś swoje cv – dzwoni do ciebie rekruter i zaprasza cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie jest to twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, to wiesz jak wyglądają jej etapy. Natomiast jeśli szukasz pracy pierwszy raz w życiu, to zapewne nie do końca orientujesz się jak przebiega proces rekrutacyjny. Podpowiemy ci.

Telefoniczna rozmowa „sprawdzająca”

W niektórych firmach jest to pierwszy etap procesu rekrutacji. Przeprowadzona jest przez pracodawcę, osobę z działu HR lub agencję rekrutacyjną. W czasie rozmowy telefonicznej osoba, która do ciebie dzwoni będzie chciała się upewnić czy rzeczywiście spełniasz wymagania określone przez ciebie w cv oraz dopytać o szczegóły, które pominęłaś w aplikacji. Może również sprawdzić ważne dla stanowiska kompetencje, które były zawarte w ogłoszeniu, np. znajomość języka angielskiego.

Fot. Fotolia.com

Nie bagatelizuj tego etapu procesu rekrutacji, ponieważ po przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej rekruter podejmie decyzję, czy zakwalifikowałaś się do następnego etapu czyli rozmowy kwalifikacyjnej twarzą w twarz.

Wstępna rozmowa kwalifikacyjna

W wielu procesach rekrutacyjnych jest jest to pierwszy etap. Zostają na nią zaproszone osoby, których cv i listy motywacyjne spełniły oczekiwania pracodawcy.

Wstępna rozmowa kwalifikacyjna trwa od 30 do 60 minut. W tym czasie osoba rekrutująca między innymi sprawdza informacje, które zawarłaś w cv, dopytuje się dlaczego starasz się właśnie o ten etat, a także co mogłabyś wnieść do firmy.

Na tym etapie możesz być również poproszona o rozwiązanie testów.

Druga rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli przejdziesz pomyślnie wstępną rozmowę kwalifikacyjną, to zostaniesz zaproszona na drugą rozmowę. Na tym etapie będziesz miała już tylko od dwóch do czterech kontrkandydatów.

W rozmowie kwalifikacyjnej prawdopodobnie wezmą udział inne osoby z firmy, dla których wynik procesu rekrutacji na dane stanowisko jest ważny. Może to być twój potencjalny bezpośredni szef, dyrektor finansowy, a także dyrektor generalny.

Po tej rozmowie zazwyczaj wyłaniana jest właściwa osoba, która zajmie wolny etat. Jeśli jednak decydenci będą się wahać się jeszcze nad twoją kandydaturą lub innej osoby, to zostaniecie zaproszeni na kolejną, ostatnią już rozmowę w sprawie pracy.

siadanie do negocjacji

Jak siadać do negocjacji?

konflikt

Techniki rozładowania napięcia nerwowego