zamknij
Jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę?

Jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę?

0udostępnień

Chcesz zmienić pracę i masz już upatrzoną firmę, w której chciałabyś pracować, ale ta firma nie szuka aktualnie pracownika? Czy mimo wszystko powinnaś napisać list motywacyjny i wysłać go razem z CV? Odpowiedź brzmi: „Tak!”. Zobacz, jak napisać list motywacyjny do firmy, która w tym momencie nie prowadzi rekrutacji.

Marzysz o zmianie pracy i przejściu do konkretnej firmy, która aktualnie nie prowadzi rekrutacji? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać do niej list motywacyjny razem ze swoim CV. Co musi zawierać w takiej wyjątkowej sytuacji twój list motywacyjny?

List motywacyjny musi składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i podsumowania.

1. W swoim liście motywacyjnym musisz zawrzeć informację, jaką posadą jesteś zainteresowana. Dzięki temu twoje zgłoszenie będzie mogło zostać przyporządkowane do konkretnego działu.

2. Napisz, co skłoniło cię do aplikowania do danej firmy, mimo że nie prowadzi w tym momencie rekrutacji, pokaż swoją motywację. Podkreśl, że cenisz jej osiągnięcia – wymień konkretnie jakie. Trafnym posunięciem będzie również wskazanie na prestiż firmy.

3. Napisz, jak ty mogłabyś przyczynić do rozwoju firmy. Tutaj powołaj się na swoje doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Napisz jakie masz cele zawodowe i wykaż, że są one zbieżne z rozwojem firmy. List motywacyjny to forma reklamy, a jak wiemy skuteczna reklama ma za zadanie sprzedać produkt, w tym przypadku tym produktem jesteś ty.

pisarz freelancer
Fot. Fotolia.com

4. W liście motywacyjnym ważne są również twoje osiągnięcia zawodowe. Być może brałaś udział w dodatkowych prestiżowych kursach? Albo masz na swoim koncie nagrody branżowe? A może chciałabyś się pochwalić realizacją ciekawego projektu?

Pokaż, że jesteś osobą zaangażowaną w swój rozwój zawodowy, a twój rozwój będzie automatycznie oznaczał rozwój firmy, do której aplikujesz. Ten punkt jest najważniejszy, ponieważ to właśnie w tym momencie role powinny się odwrócić. To że ty chcesz przejść do firmy, jest oczywiste. W tym momencie firma powinna chcieć zatrudnić ciebie!

5. Na końcu listu wyraź gotowość i chęć na spotkanie w sprawie podjęcia ewentualnej dalszej współpracy. Podkreśl, że wtedy będziesz mógł zaprezentować więcej swoich zalet.

6. Pamiętaj też, że list motywacyjny nie może być zbyt długi. Najlepiej, żeby nie przekraczał kartki A4.

Pamiętaj! Pisząc list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę, nie używaj gotowych wzorów. Rekruterzy są na nie wyczuleni i bez problemu rozpoznają, kiedy z niego skorzystasz. Pisanie listu do firmy, która nie rekrutuje w danym momencie jest o tyle wyjątkowe, że to ty wychodzisz z propozycją i to ty musisz zareklamować siebie z jak najlepszej strony, żeby firma poczuła że naprawdę ciebie potrzebuje, mimo że nie poszukuje akurat teraz pracownika.

Jeśli firma, do której aplikujesz, mimo przesłania twojego listu motywacyjnego i CV nie zatrudni cię w tej chwili, nie trać nadziei. Twoje dane trafią do bazy i odpowiedniego działu – być może w przyszłości firma odezwie się do ciebie, kiedy będzie szukać nowego pracownika z twoimi kompetencjami.

Na czym polega stomatologia ogólna?

Damskie zegarki walentynkowe – pomysł na prezent