zamknij
Szukasz pracy? Zacznij od listu motywacyjnego!

Szukasz pracy? Zacznij od listu motywacyjnego!

0udostępnień

Wysokie, dwucyfrowe bezrobocie panujące w Polsce powoduje, że mamy do czynienia z rynkiem pracy pracodawcy. Pracowników jest zbyt wielu, a ofert zatrudnienia zbyt mało. W efekcie pracodawcy do woli mogą wybierać w kandydatach, w celu znalezienia osoby, która w 100 procentach spełnia ich wymagania.

Z perspektywy bezrobotnego należy uświadomić sobie, że na pożądane przez niego stanowisko pracy jest wielu chętnych. Sposobem na to, aby pracodawca właśnie nas zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną, jest wzbudzenie jego zainteresowania już na etapie aplikacji. Jak? Ważny jest list motywacyjny.

Pierwszy krok do zatrudnienia

Na ofertę pracy zamieszczoną w gazecie czy w portalu internetowym odpowiada kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kandydatów. W „morzu” ich aplikacji osoba rekrutująca pracowników lub sam pracodawca musi wyłowić te, które są potencjalnie obiecujące. Wysyłając CV i list motywacyjny do firmy, która chce zatrudniać, trzeba postawić się w sytuacji rekrutera. Musi on zobaczyć coś interesującego już w pierwszych zdaniach listu motywacyjnego, aby nasza aplikacja nie trafiła do kosza.

rozm. kw.małe
Fot. Fotolia.com

Dlatego trzeba ze szczególną uwagą tworzyć list motywacyjny. Co więcej, list ten powinien być pisany każdorazowo przy wysyłaniu aplikacji pracowniczej, aby zindywidualizować jego treść pod kątem wymagań konkretnego pracodawcy. Dużym błędem, który może nas kosztować utratę szansy na pożądaną, ciekawą pracę, jest wysyłanie tego samego dokumentu do wszystkich pracodawców, u których poszukujemy zatrudnienia albo kierowanie do nich listu powielonego ze wzoru umieszczonego w sieci internetowej. Zawodowy specjalista ds. rekrutacji szybko odkryje, że list motywacyjny nie został stworzony przez kandydata samodzielnie.

Znaczenie listu motywacyjnego

Wielu pracodawców w ogłoszeniach o pracę publikowanych w prasie lub w internecie zaznacza, że aplikacje kandydatów powinny składać się nie tylko z CV, ale również listu motywacyjnego.  Powinien on stanowić uzupełnienie informacji wskazanych w CV, w odniesieniu do wymagań potencjalnego pracodawcy. W liście jest też miejsce na umotywowanie swojej kandydatury i wskazanie, dlaczego właśnie nas powinien wybrać pracodawca oraz jaką wartość dodaną możemy przynieść jego firmie.

Po przeczytaniu listu motywacyjnego osoba rekrutująca powinna znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kandydat spełnia oczekiwania i będzie dobrym pracownikiem.

Jak napisać list motywacyjny?

Przystępując do pisania listu motywacyjnego, cały czas trzeba mieć na uwadze to, czego oczekuje pracodawca. Treść listu ma odpowiadać na jego pytania i wątpliwości dotyczące kandydata i możliwości jego zatrudnienia. W liście motywacyjnym należy zawrzeć obowiązkowo dane osobowe i adresowe kandydata, wraz ze wskazaniem numeru telefonu lub adres e-mail dla ułatwienia kontaktu.

List powinien być kierowany do konkretnej osoby lub osoby na danym stanowisku, wraz z wykorzystaniem zwrotu grzecznościowego. Autor powinien nadmienić, w związku z czym wysyła swoją aplikację i o jakie stanowisko pracy się ubiega. List musi być pisany językiem formalnym i wykazywać motywację pracownika do podjęcia pracy w konkretnym charakterze.

Zbliżają się egzaminy? Popraw swoją pamięć i koncentrację!

Quiz: zdolności przywódcze