zamknij
Testy rekrutacyjne

Testy rekrutacyjne

0udostępnień
testy rekrutacyjne

Pierwszą przeszkodą, którą napotkasz na drodze do wymarzonej pracy są testy rekrutacyjne. Nie jest tajemnicą, że są one stosowane przez korporacje na całym świecie i w dalszym ciągu pojawia się coraz więcej ich zwolenników wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Dla rekruterów są narzędziem szybkiej weryfikacji umiejętności, dla kandydatów nie do końca zrozumiałą formą zadań. Dla kandydatów stanowią prawdziwe utrapienie i przeszkodę, której często nie są w stanie przeskoczyć.

Testy rekrutacyjne, zwane również testami kwalifikacyjnymi, testami talent q, najczęściej stosuje się je w branży finansowej, prawniczej, technicznej, ale nie wykluczone, że starając się o pracę w biurze podróży również natraficie na tego typu zadania. Stosowanie testów nie jest również żadną tajemnicą. Na stronach firm, w dziale „kariera” znajdziesz informacje o tym, czy firma stosuje tą formę zadań. Takie firmy jak KPMG, Deloitte i Accenture od dłuższego czasu korzystają z testów już na wstępnie procesu rekrutacyjnego.

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje testów: analityczne, werbalne, logiczne. Ponieważ testy rekrutacyjne badają konkretne umiejętności to ich rodzaj jest dobrany do charakteru stanowiska, o które kandydat się stara. Testy analityczne zwane również testami numerycznymi napotkamy starając się np. o stanowisko analityka finansowego. Z testami logicznymi muszą zmierzyć się osoby ubiegające się o pracę marketingowca, specjalistę IT, czy na przykład logistyka. Testy werbalne to natomiast zadania dla osób chcących pracować w administracji państwowej lub branży prawniczej.

Fot. Fotolia.com

Mimo wielu sceptycznych opinii testy rekrutacyjne zyskują na popularności. Na czym dokładnie polega ich fenomen? Główną zaletą jest krótki czas weryfikacji umiejętności. Zwykle na rozwiązanie testów mamy od 10 do 15 minut. Zdecydowanie niewiele, jak na 10 do 15 pytań. Przyszły pracodawca w krótkim czasie sprawdza, w jaki sposób kandydat wyciąga wnioski i dodatkowo, jak funkcjonuje pod presją czasu. Nie oczekuje się, że kandydat otrzyma maksymalną ilość punktów, ale powinien osiągnąć próg punktowy, wyznaczony indywidualnie przez firmę, do której aplikuje. Pozytywny wynik jest warunkiem koniecznym jeśli chcemy przejść do kolejnego etapu rekrutacyjnego. Obecnie testy rekrutacyjne są przeprowadzane w większości online, co ułatwia pracę HR-owcom. Krótki czas trwania, oraz fakt, że wynik jest od razu widoczny dla rekrutera, jak i kandydata zdecydowanie usprawnia proces rekrutacji.

Niektórzy z nas rodzą się z umiejętnościami analitycznymi, inni wykazują zdolności werbalne, ale rozwiązywania testów jesteśmy w stanie się nauczyć. Praktyka jest nieodłącznym elementem przygotowania do testów rekrutacyjnych. Duża ilość rozwiązanych testów pozwoli nam zapoznać się z samą forma zadań, sposobem formowania pytań, oraz elementami, na które warto zwrócić uwagę.

Charakterystycznym elementem testów są również tzw. haczyki, których celem jest wprowadzenie kandydata w błąd. Pozornie proste pytania potrafią sprawić kandydatom najwięcej problemów. W miarę praktyki jesteśmy w stanie dostrzec powtarzające się w zadaniach elementy, oraz tzw. „pułapki”, które sprawią, że testy rekrutacyjne nie powinny sprawiać większych problemów.

cechy prawdziwego lidera

Cechy prawdziwego lidera

skuteczne sposoby walki z cellulitem

5 skutecznych sposobów walki z cellulitem w domu