zamknij
Zanim pochopnie zmienisz pracę

Zanim pochopnie zmienisz pracę

0udostępnień
testy rekrutacyjne

Dlaczego podjęcie decyzji o zmianie pracy jest tak trudne? W kryzysie ciężko jest zaufać sobie, właściwie wycenić sytuację i zmobilizować siły. To skomplikowane również z uwagi na zaburzenie poczucia bezpieczeństwa finansowego i dokonanie ogromnej zmiany. Czy aby na pewno to zmiana na lepsze?

W pułapce „za” i „przeciw”

Brak satysfakcji z wykonywanej pracy i niezadowolenie z warunków zatrudnienia łatwo jest bagatelizować. Przecież pracować nie lubi nikt, rynek pracy jest coraz trudniejszy, a tych, którzy z chęcią zajęliby nasze miejsce jest wielu, dlatego nie powinno się narzekać. Z drugiej strony, negatywne doświadczenia wynikające z codziennego braku motywacji, kolejne niepowodzenia i brak perspektyw na rozwój, to najkrótsza droga do spadku wiary w siebie, a w konsekwencji i wypalenia zawodowego. Jeśli wpadłaś w pułapkę odbijania się od tych skrajnych argumentacji, powinnaś rozważyć zmianę. Nie podejmuj jej jednak pochopnie. Daj sobie ostatnią szansę, by być pewna swojej decyzji, a później – nie żałować.

Daj firmie ostatnią szansę

„Trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu” – to powiedzenie powinno być przestrogą dla wszystkich raptusów. Zamiast karmić się przekonaniem, że poza murami siedziby firmy rynek pracy wygląda o wiele lepiej, poszukaj możliwości zmian na miejscu. Zastanów się nad pracą w innym dziale lub szkoleniem, dzięki któremu zajmiesz się zupełnie nowymi obowiązkami. Porozmawiaj z szefem. Być może okaże się, że jego zdanie jest podobne do twojego i razem znajdziecie satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

Staraj się odkryć w sobie jak najwięcej talentów i wykorzystaj je. Wyzwania są trudne, ale tylko rzucając się na głęboką wodę, będziesz w stanie odżyć, nie narażając się na zbyt trudne zmiany.

Spójrz na siebie pod kątem struktury firmy

Przeanalizuj swoją ścieżkę kariery i drogę zawodową znajomych z firmy. Kto awansował? Ile razy? Jak to osiągnął? Swoimi kompetencjami, pomysłami, pracowitością, rozwojem, a może umiejętnościami

13
Fot. Fotolia.com

interpersonalnymi? Co te osoby poświęciły, co uszło im na sucho, ile kosztował je sukces i czym musiały za niego zapłacić? Zastanów się, w jakim stopniu pasujesz do tego profilu? Czy twoje umiejętności i predyspozycje rzeczywiście wpisują się w kryteria, które są doceniane przez firmę? Co jesteś w stanie poświęcić? Czy jesteś w stanie dostosować się do reguł panujących w twojej firmie, zmienić relacje ze zwierzchnikami lub przewartościować swoje priorytety?

Przyjrzyj się swojej karierze

Ocenić sytuację pomoże też szczera ocena własnego CV. Warto przeanalizować kolejne stanowiska i pracodawców. Jeśli pracowałaś cały czas w tej samej firmie, może to świadczyć zarówno o tym, że jest ci w niej dobrze, jak i o panicznym strachu przed zmianami. Jeśli natomiast na twoje CV składa się mnóstwo wpisów o krótkotrwałych przygodach z kolejnymi pracodawcami, również powinno to dać ci wiele do myślenia.

Niezależnie od opcji zastanów się, gdzie czułaś się najlepiej, podczas którego projektu, na którym stanowisku. Dlaczego tak było? Co odpowiadało ci w tej pracy? Porównaj ten moment do swojej obecnej roli w firmie. Czy to możliwe, by przybliżyć się do sytuacji z najlepszego momentu swojej kariery? Jeśli nie jesteś w stanie zmienić siebie lub warunków pracy, które oferuje ci obecna firma, koniecznie zastanów się nad zmianą. Brak perspektyw poprawy i oddanie swojego losu w ręce innych niestety nie wróży nic dobrego. Sama musisz zadbać o swój rozwój, dlatego warto wziąć sprawy we własne ręce.

Chcesz zmienić pracę? Przygotuj się

„Wojownik w każde chwili powinien być gotowy na śmierć” – tak brzmi jedna z zasad niepisanego kodeksu japońskich samurajów. Jak ma się do kwestii zmiany pracy? Nie chodzi wcale o to, aby każdego dnia bać się ewentualnego zwolnienia. Ważne jest natomiast to, by codziennie postępować tak, aby być przygotowanym zarówno na okoliczność zwolnienia, jak i samemu być w stanie podjąć decyzję o odejściu (na przykład wtedy, gdy w pracy dzieje się coś, czego nie chcemy zaakceptować).

Oszczędzaj, by czuć się bezpiecznie w przypadku zmiany pracy, co jakiś czas sprawdzaj ogłoszenia, poznaj rynek pracy i zastanów się nad tym, gdzie chciałabyś się zatrudnić. Nie zapominaj o pielęgnowaniu poczucia własnej wartości. Rozwijaj się, zdobywaj umiejętności, zapisuj się na szkolenia, a przy tym dbaj o zdrowie i pogodę ducha. Jeśli nie jesteś gotowa do podjęcia decyzji o zwolnieniu, dbaj o siebie! Wszystko po to, by zawsze, nawet w obliczu trudnych zmian, czuć się pewnie, zupełnie jak wojownik.

10 produktów, które powinny znaleźć się w kobiecej diecie

Biura detektywistyczne kompromitują niewiernych małżonków