zamknij
Gesty dłoni wyrażające pewność i niepewność siebie

Gesty dłoni wyrażające pewność i niepewność siebie

0udostępnień
gesty dłoni

Specjaliści od mowy ciała zwykli mawiać, że komunikacja niewerbalna jest dopełnieniem wypowiedzi słownej. Warto poznać jej znaczenie. Wiedza na temat komunikacji niewerbalnej może pomóc nam uzyskać pełniejszą informację płynącą z ruchu ciała, uśmiechu, koloru skóry twarzy a nawet gestów dłoni. Oto gesty rąk, które wyrażają pewność i niepewność siebie.

Gesty dłoni wyrażające pewność siebie

20160915_125701-1Najbardziej wymownym gestem dłoni wyrażającym pewność siebie jest gest wieżyczki. Aby go wykonać, wystarczy złączyć opuszki rozwartych palców obu dłoni.

Gest wieżyczki najczęściej stosują prawnicy, przedsiębiorcy, wykładowcy akademiccy i politycy. Robią to, kiedy chcą podkreślić ważność swojej wypowiedzi i ich słuszność. 20160915_125653-1

Znawcy mowy ciała wyróżniają wieżyczkę podniesioną (palce skierowane do góry) – stosowaną przez osobę wyrażającą swoją opinię i wieżyczkę obniżoną (palce skierowane w dół) – wykonywaną przede wszystkim przez kogoś kto uważnie słucha.

Gest wieżyczki rzadko jest stosowany przez kobiety, a szkoda, bo mogłyby go wykorzystywać do wypracowania równorzędnych układów w relacjach z mężczyznami. Jeśli już go wykonują, to w wersji obniżonej.

Warto pamiętać, że gestu wieżyczki nie należy nadużywać. Jeśli nie jest dostosowany do okoliczności i wizerunku 20160915_125805-1osoby, która go wykonuje, może wyglądać sztucznie i wywoływać uśmiechy na twarzy innych.

Istotne znaczenie w odczytywaniu gestów dłoni ma położenie kciuków. Oddalone od pozostałych palców i skierowane w górę robią lepsze wrażenie. Splecione dłonie z kciukami skierowanymi do góry odczytywane są jako oznaka pewności siebie. Podobnie odbierane jest trzymanie dłoni w kieszeniach w taki sposób, że cztery palce są schowane a kciuk jest na zewnątrz.

Gesty dłoni wyrażające niepewność siebie

Jak już była o tym mowa wyżej, chowanie kciuków sprawia, że wyglądamy na osoby niepewne siebie. Zatem 20160915_125823-1zakrywanie kciuków innymi palcami (np. splecione dłonie i schowane kciuki) oraz wkładanie kciuków do kieszeni (kiedy reszta palców jest na zewnątrz) wskazują na niepewność.

20160915_125909-1Osoba, której brak pewności siebie często pociera jedną dłonią o drugą lub gładzi palcami jednej ręki wnętrze drugiej. Również pocieranie dłoni z wyprostowanymi i splecionymi palcami wskazuje na to, że kogoś dręczy niepewność siebie.

Na koniec należy przypomnieć, że gesty łączą się w zespoły – podobnie jak wyrazy w zdania. Nie należy ich interpretować w oderwaniu od innych gestów i sytuacji. Jeśli więc widzisz osobę, która w zimny dzień pociera jedną dłoń o drugą, a do tego przebiera nogami, oznacza to raczej, że jest jej zimno a nie, że brakuje jej pewności siebie.

pielęgnacja włosów

Sposoby na regenerację włosów w domu

zawód adwokat

Jak zostać adwokatem?