zamknij
Jak cię widzą, tak cię piszą? 6 cech, które świadczą o wysokiej inteligencji

Jak cię widzą, tak cię piszą? 6 cech, które świadczą o wysokiej inteligencji

0udostępnień
sukces w komunikacji

Nie czujesz się pewnie, kiedy poznajesz nowe osoby? Dodaj sobie otuchy! Jak? Dzięki tym prostym trikom. Za ich sprawą w oczach innych natychmiast dodasz sobie kilka dodatkowych punktów IQ.

Warto wiedzieć, że to nie logiczne myślenie, a emocje i stojące za nimi indywidualne cechy wpływają na to, jak oceni nas nowo poznana osoba. To prosty mechanizm, który wcale nie musi działać na naszą niekorzyść. Wystarczy umiejętnie się nim posługiwać.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Jednym z kluczowych czynników oceny na podstawie pierwszego wrażenia jest kontakt wzrokowy i rodzaj ekspresji. Osoby, które szybko nawiązują kontakt wzrokowy i dłużej go podtrzymują, a w dodatku wypowiadają się w sposób ożywiony i zdecydowany, zwykle uznawane są za bardziej inteligentne niż te, które uciekają wzrokiem i używają zrezygnowanego albo monotonnego tonu. Dodatkowo, utrzymanie na sobie uwagi sprzyja również wywołaniu wrażenia osoby godnej zaufania. Tym bardziej, warto więc wykrzesać z siebie energię, kiedy poznajemy nową osobę.

Postaw na formalny wygląd

Fot. Fotolia.com

Mogłoby się wydawać, że stroje formalne takie, jak żakiet, biała koszula czy garsonka, powoli odchodzą do lamusa. Z biznesowego stroju nie powinny jednak rezygnować osoby, które chcą dodać sobie pewności siebie i wywrzeć wrażenie osoby inteligentnej. Dlaczego? W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku w Kanadzie dowiedziono, że osoby ubrane w stylu biznesowym odruchowo uważane są za ludzi sukcesu, a więc są zaradne, ale i inteligentne. Warto to wykorzystać dopasowując modę do formalnego stylu garderoby. Tym bardziej, że możliwości jest naprawdę dużo.

Rzuć palenie

Chcesz nie tylko wyglądać na osobę inteligentną, ale również nią być? Niezbędne będzie zerwanie z tytoniowym nałogiem. To wniosek z badania, które w roku 2010 przeprowadzili naukowcy z izraelskiego Sheba Medical Center. W doświadczeniu wzięło udział 20 tys. młodych mężczyzn. Średnie IQ tych, którzy nie palili wyniosło 101 punktów i było wyższe niż średni iloraz inteligencji palaczy (wynosił on 94 punkty). Okazało się, że im bardziej zaawansowany był nałóg, tym mniejszym IQ dysponowali respondenci. Ci z nich, którzy palili ponad jedną paczkę dziennie, osiągali wynik, który wynosił średnio 90 punktów IQ.

Pochwał się, że masz kota

Masz kota? Pochwal się! (Oczywiście niekoniecznie podczas pierwszej rozmowy.) Po co? Naukowcy z Carroll University w Waukesha w stanie Wisconsin doszli do wniosku, że fakt posiadania kota lub psa wpływa na ocenę inteligencji właścicieli zupełnie inaczej.

Fot. sxc.hu

Bynajmniej nie chodzi tu o wpływ rodzaju inteligencji na wybór zwierzaka, a raczej o upodobania i styl życia, jaki determinuje jego obecność w domu. I tak według wspomnianego badania z 2014 roku posiadanie psa kojarzy się ze stereotypem osoby aktywnej, częściej wychodzącej z domu oraz ekstrawertycznej. Inaczej jest w przypadku „kociarzy”, którzy zgodnie z ogólnym przeświadczeniem są wrażliwi, skłonni do spędzania czasu w domu przy rozwijaniu swoich pasji i nauce.

Wyprostuj się

Proste plecy i głowa uniesiona do góry to domena osób pewnych siebie. Kojarzy się również ze zdrowiem, dbaniem o własny wygląd i… perfekcjonizmem. Może być jednak również sposobem na to, by dodać sobie kilku centymetrów wzrostu. Warto, bo według pracy naukowej dwojga amerykańskich badaczek Anne Case and Christina Paxson wyższe dzieci osiągają o wiele lepsze wyniki w testach kognitywnych, a więc takich, które badają zdolności rozumowania. Prawdopodobnie ma to bardzo silny wpływ na stereotyp, według którego osoby wyższe wydają się być bardziej inteligentne. Cóż, powiedzenie „głowa do góry i pierś do przodu” zyskuje zupełnie nowego znaczenia.

Powrót mamy na rynek pracy. Jak odnieść sukces?

Motywacja pracowników: wynagrodzenia czy dodatki pozapłacowe?