zamknij
Jadore – narodziny legendy

Jadore – narodziny legendy

0udostępnień
2 października 2017365Views

To najlepiej sprzedające się perfumy w historii, które pobiły nawet słynne Chanel No. 5. Jadore nie tylko uwiodło miliony kobiet na świecie, ale też przełamało dotychczasowe trendy w perfumiarstwie. Oto jak narodziła się perfumeryjna gwiazda, której blask nie gaśnie nawet dziś, niemal 20 lat po premierze.

Każdego roku na rynku pojawiają się setki nowych zapachów perfum. Ich twórcy prześcigają się w komponowaniu zapachów, które mają uwodzić i pieścić zmysły. Niestety, prawda jest taka, że wiele z nich powiela popularne kompozycje i w efekcie niewprawnym nosom trudno odróżnić od siebie poszczególne zapachy. Na szczęście istnieją również perfumy, których nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Jadore domu mody Dior, bo o nich mowa, obok flakoników sygnowanych logo Chanel, to jedna z najdoskonalszych kompozycji zapachowych, która przeszła do legendy.

Historia powstania

Sztandarowy zapach domu mody Dior powstał w roku 1999. Dotychczas w świecie perfum obowiązywały jasno określone trendy i perfumiarze w kolejnych dekadach hołdowali kompozycjom orientalnym, owocowym czy mieszanym. W latach 90. XX wieku nastąpił pewien przełom – trendy upadły, dając twórcom perfum większą swobodę działania. To w tym czasie pojawił się chociażby pierwszy kultowy, unisexowy zapach – CK One. Jednak prawdziwa rewolucja miała dopiero nastąpić.

Stało się to za sprawą Cecile Becker i Francois Demachy. To właśnie ten genialny duet stworzył lekką i niezwykle kobiecą kompozycję, która opierała się przede wszystkim o nuty kwiatowe. Dotychczas było to niespotykane posunięcie i zapoczątkowało nowy nurt w perfumiarstwie.

Symbolika

Na ogromny sukces Jadore złożyło się kilka czynników, nie tylko doskonały zapach. Świetnym odzwierciedleniem eleganckiej kompozycji zapachowej jest stylowy flakonik, w którym esencja jest zamknięta. Jego kształt ma przypominać proporcje kobiecej sylwetki lub liczbę osiem. Z kolei charakterystyczny złoty korek nawiązuje do ozdobnych obręczy noszonych na szyjach przez kobiety z plemienia Karen. Natomiast złota tonacja buteleczki ma przywodzić na myśl skojarzenia z luksusem.

Jakby tego było mało przez blisko 10 lat ambasadorką perfum była jedna z najpopularniejszych hollywoodzkich aktorek, zdobywczyni Oskara, Charlize Theron. Obecnie w reklamach promujących Jadore możemy oglądać Rihannę.

Jak pachnie Jadore?

Główne nuty Jadore to róża, jaśmin, ylang ylang, fiołek, konwalia, piżmo, brzoskwinia oraz gruszka. Cała kompozycja jest wyważona, a wszystkie składniki znakomicie się uzupełniają. Żaden z nich nie dominuje drugiego, dzięki czemu zapach jest lekki i bardzo przyjemny w odbiorze. Ponadto Jadore to niezwykle trwały zapach, który utrzymuje się na skórze przez nawet 10 godzin. Twórcy zwykli mówić o zapachu, że jest to dzieło idealne i faktycznie nie można im odmówić racji. Wprawdzie, jak wszystko inne, Jadore ma nie tylko swoich zagorzałych zwolenników, ale również przeciwników, jednak nawet ci drudzy nie mogą odmówić Jadore tego, że zmieniło oblicze perfumiarstwa i wyznaczyło w nim nowy, lekki i kwiatowy kierunek.

Czy warto krytykować pracodawcę? Sprawdź, czy cię na nią stać

Zapachy brytyjskiej tradycji – o marce Penhaligon’s