zamknij
Savoir vivre podczas wigilii firmowej

Savoir vivre podczas wigilii firmowej

0udostępnień
wigilia firmowa

Wigilia w pracy jest doskonałą okazją do integracji zespołu. Dlatego coraz częściej szefowie firm organizują spotkania opłatkowe. Sprawdź czy w czasie wigilii w pracy obowiązują jakieś zasady savoir vivre.

Przygotowanie do wigilii firmowej

Wigilie w firmie zazwyczaj są organizowane kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Ale informacja o niej powinna dotrzeć do pracowników przynajmniej tydzień przed imprezą. W zaproszeniu należy napisać, czy na Wigilię zaproszeni są tylko pracownicy czy również ich rodziny. Nie musimy dodawać, że pracownikom będzie miło jeśli szef firmy zaprosi również ich osoby najbliższe. Pokaże wówczas, że wartości rodzinne są dla niego ważne, a to będzie pozytywnie odebrane przez jego podwładnych. Wszystko to jednak zależy od kondycji finansowej firmy.

Wigilię firmową należy zorganizować pod koniec dnia pracy lub bezpośrednio po godzinach pracy. Można to zrobić w siedzibie firmy lub w wynajętej restauracji, która znajduje się niedaleko firmy lub w miejscu, z którego pracownicy będą mieli dogodny dojazd do domu. Jeśli jednak wigilia zorganizowana jest daleko od miejsca pracy, gdzie trudno o środki komunikacji miejskiej, to po spotkaniu wigilijnym należy zawieźć pracowników tam skąd będą mieli dogodne połączenia do domu.

Jeśli przewidziany jest poczęstunek, to małe firmy mogą zorganizować wigilię tradycyjną, tzn. usadowić osoby zaproszone przy stole, natomiast duże firmy powinny raczej postawić na spotkanie przy szwedzkim stole. W obu przypadkach należy zadbać o świąteczny wystrój stołu i pomieszczenia, w którym odbywa się wigilia firmowa.

Czas przedświąteczny to okres gorących przygotowań i nie każdy z pracowników będzie miał ochotę pojawić się na wigilii firmowej. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie zaplanowało się wcześniej urlopu, to wypada pojawić się na spotkaniu opłatkowym.

W taki dzień warto ubrać się bardziej elegancko. Proponujemy strój koktajlowy lub strój wizytowy.

Wigilia firmowa

Fot. Fotolia.com

Na spotkanie wigilijne należy przyjść punktualnie. Jeśli zorganizowane jest w restauracji, to warto zjawiać się tam min. 15 minut wcześniej, aby mieć czas na zdjęcie płaszcza, przyczesanie włosów, poprawienie makijażu.

Na początku spotkania opłatkowego szef firmy powinien złożyć życzenia wszystkim pracownikom, podziękować za całoroczną pracę. Może również krótko przedstawić osiągnięcia firmy w mijającym roku i plany na przyszły.

A co z opłatkiem? To pytanie zadaje sobie każdy kto jest zaproszony na wigilię firmową. Otóż jeśli w formule spotkania wigilijnego przewidziano łamanie się opłatkiem, należy to zrobić, nawet jeśli nie czujemy się komfortowo w takiej sytuacji i najchętniej w tym momencie uciekłybyśmy w miejsce, w którym nikt nas nie zobaczy.

W małej firmie warto podzielić się opłatkiem z każdym, nawet jeśli nie łączą nas z daną osobą zażyłe relacje. W dużej firmie można ograniczyć się jedynie do najbliższych współpracowników – przecież łamanie się opłatkiem z każdym ze 100-osobowego zespołu zajęłoby nam wieczność.

Życzenia składane współpracownikom nie powinny być zawstydzające i zbyt intymne. A co jeśli nie przepadasz za daną osobą? W takim przypadku nie trzeba wpadać w jej ramiona i silić się na przyjaźń. Wystarczy złożyć jej miłe acz niezbyt osobiste życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu, aby nie psuć atmosfery, warto być miłą dla wszystkich i nie okazywać demonstracyjnie niechęci do niektórych osób.

Podczas spotkania wigilijnego unikajmy tematów i dowcipów związanych z polityką, religią i takich, które mogą wywołać niepotrzebne napięcie. Powstrzymajmy się też od wygłaszania niepochlebnych komentarzy na temat naszych zwierzchników czy współpracowników, polityki firmy czy nawet restauracji, w której się znajdujemy. Nie zanudzajmy też innych swoimi prywatnymi sprawami.

W czasie wigilii firmowej nie należy przesadzać z alkoholem i zbytnim obżarstwem.

Pod koniec spotkania, szef może wręczyć wszystkim pracownikom upominki świąteczne.

Przed opuszczeniem wigilii firmowej warto podziękować za zaproszenie osobom, które były odpowiedzialne za jej przygotowanie. Można powiedzieć również coś pochlebnego o organizacji przyjęcia.

dekorowanie biura

Jak udekorować biuro na Boże Narodzenie?

rozmowa kwalifikacyjna

Jak wyróżnić się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?