zamknij
Alergia cię ogranicza? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć

Alergia cię ogranicza? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć

0udostępnień

Wszystkie jesteśmy zabiegane i zapracowane, a katar, zapchany nos i łzawiące oczy, czyli główne objawy alergii, skutecznie są w stanie pokrzyżować nam każde plany. Czy wiesz, jak prawidłowo rozpoznać i rozprawić się z objawami alergii?

Mianem alergii określa się zespół niekorzystnych objawów, pojawiających się w następstwie kontaktu organizmu z konkretną substancją, zwaną alergenem, która u wielu innych osób nie wywołuje żadnych objawów. Z tego powodu alergię opisuje się też jako zmienioną reakcję układu immunologicznego, który chroni organizm przed działaniem czynników szkodliwych.

Co najczęściej wywołuje alergię?

Podstawowy podział alergenów uwzględnia sposób, w jaki dostają się one do organizmu. Biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje alergenów.

Do grupy alergenów wziewnych zalicza się pyłki roślin wiatropylnych, roztocza kurzu, sierść zwierząt i zarodniki grzybów pleśniowych. Alergeny wziewne przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem i mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa oraz astmę.

fotolia_13976832_subscription_xl
Fot. Fotolia.com

Grupa alergenów pokarmowych obejmuje mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, gluten, orzechy arachidowe, leki, chemiczne dodatki do żywności, owoce oraz warzywa. Alergeny pokarmowe dostają się od organizmu wraz ze spożywanym przez nas pokarmem i mogą powodować wymioty, biegunkę, ból brzucha, świąd oraz swędzenie i zaczerwienienie skóry.

W grupie alergenów kontaktowych możemy wymienić między innymi wełnę, kurz z betonu, ciepło, bakterie czy kosmetyki. Alergeny kontaktowe dają objawy po ich kontakcie ze skórą i wywołują przede wszystkim jej alergiczne zapalenie.

Z kolei grupę alergenów iniekcyjnych tworzą leki podawane w formie zastrzyków oraz jad owadów żądlących. Alergeny iniekcyjne mogą powodować świąd i obrzęk, ale także groźne dla zdrowia i życia trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca lub utratę przytomności.

Alergia czy zwykłe przeziębienie?

Alergia i przeziębienie dają dość podobne objawy, dlatego czasem ich odróżnienie nie należy do najłatwiejszych. Wśród najczęstszych dolegliwości towarzyszących alergii wymienia się cieknący i zatkany nos, kichanie oraz swędzące i łzawiące oczy. Czasem przy alergii pojawiają się również kaszel oraz ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, a rzadziej – bóle gardła i głowy. U alergików nie występują natomiast gorączka oraz bóle mięśni czy stawów.

Te i inne symptomy, charakterystyczne między innymi dla alergicznego nieżytu nosa, można łagodzić, przyjmując leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które nie wywołują skutków ubocznych, w tym senności, zaburzeń uwagi i koncentracji oraz obniżenia czasu reakcji.

Z kolei przeziębienie, oprócz kataru, kaszlu czy cieknącego i zablokowanego nosa, przejawia się też bólem gardła, wzrostem temperatury oraz zmęczeniem i osłabieniem. W przypadku przeziębienia mogą także pojawić się bóle mięśni, stawów i głowy oraz swędzenie oczu.

Szefowa doskonała

Niebezpieczne związki, czyli para w pracy