zamknij
Złe nawyki, które odpowiadają za ból pleców

Złe nawyki, które odpowiadają za ból pleców

0udostępnień
ból pleców

Ból pleców nie zawsze musi oznaczać chorobę. Nawet najzdrowsze osoby mogą doświadczać tej dolegliwości w życiu codziennym. Dotyczy to tych, którzy m.in. spędzają całe dnie w pracy w pozycji siedzącej. Sprawdź jakie są jeszcze inne przyczyny bólu pleców.

Spanie na źle dobranym materacu

Materac powinien być dobrany do twojej budowy ciała. Aby to sprawdzić, połóż się na boku. W tej pozycji twój kręgosłup powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej. Następnie połóż się na wznak, teraz twój kręgosłup powinien przyjąć naturalne krzywizny.

Dobrze dobrany materac sprawia, że leżenie na nim nie jest męczące, a mięśnie kręgosłupa są rozluźnione.

Noszenie ciężkich toreb

Jeśli należysz do kobiet, które wypełniają torebkę w pełni wyposażoną apteczkę, przybornik do szycia, kosmetyczkę i wieloma innymi rzeczami, twój kręgosłup nie będzie tym zachwycony. Noszenie na jednym ramieniu ciężkiej torby powoduje, że twoje ciało traci równowagę. Równowagę traci również twój kręgosłup.

Aby zminimalizować bóle kręgosłupa zacznij nosić torebki z lżejszą zawartością. Torba na ramię nie może ważyć więcej niż 10% twojej masy ciała.

Noszenie butów na wysokich obcasach lub butów zupełnie płaskich

Jeżeli lubisz nosić buty na wysokich obcasach, cierpi z tego powodu twój kręgosłup. Dzieje się tak, ponieważ ciężar ciała jest przenoszony do przodu, co wymusza pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i powoduje jego przeciążenie.

Ból pleców może być spowodowany również codziennym noszeniem butów na płaskim obcasie.

ćwieczenia kręgosłupa
Fot. Fotolia.com

Lekarze uważają, że najzdrowsze są buty na 2–3 cm obcasach.

Długotrwały stres

Stres wpływa nie tylko na wzrost ciśnienia tętniczego i tętna, ale również powoduje wzmożenie napięcia mięśniowego. Krótkotrwały stres działa na nas mobilizująco, natomiast długotrwały może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, m.in. zaburza równowagę napięć mięśniowych, co objawia się bólem pleców.

Całkowite unikanie sytuacji stresowych nie jest możliwe, ale warto je zminimalizować. Skorzysta na tym cały nasz organizm.

Siedzący tryb pracy

To zła wiadomość dla osób, które muszą siedzieć przy biurku przez 8 godzin w pracy. Może i jest to wygodne, ale fatalnie wpływa na zdrowie. Dlaczego? Ponieważ większość z nas, siedząc przed komputerem, utrzymuje niewłaściwą postawę co wpływa na osłabienie mięśni pleców. Kiedy siedzisz nacisk na kręgosłup jest 50% większy niż w czasie stania.

Zatem, aby nie obciążać tak bardzo kręgosłupa, staraj się siedzieć prosto ze stopami postawionymi na podłodze. Nie pochylaj się za bardzo do przodu i nie wyciągaj głowy przed siebie. Rób od czasu do czasu przerwy w pracy i poświęć ten czas na wykonanie ćwiczeń.

Sprawdź ćwiczenia na kręgosłup, które można wykonywać w pracy.

Unikanie ćwiczeń

Brak ćwiczeń fizycznych powoduje sztywność i osłabienie mięśni. Zatem, aby zbudować w nich napięcie zacznij wykonywać ćwiczenia. W przypadku kręgosłupa powinny być to ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha. Dzięki nim pozbędziesz się bólu kręgosłupa.

Sprawdź jakie sporty są odpowiednie dla kręgosłupa.

Utrzymywanie dużej masy ciała

Przyrost masy ciała źle wpływa na plecy. Nadwaga wokół brzucha wypycha miednicę do przodu, co powoduje nacisk na plecy. Osoby z nadwagą są również bardziej narażone na ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów.

Pozbycie się od 5 do 10% masy ciała może znacznie poprawić kondycję kręgosłupa.

taktyki negocjacyjne

Taktyki negocjacyjne, które naprawdę działają

wręczanie wizytówek w Japonii

Azjatycka etykieta biznesowa – wręczanie wizytówek