zamknij
Jak spać pomiędzy wykładami a imprezowaniem – przewodnik studenta

Jak spać pomiędzy wykładami a imprezowaniem – przewodnik studenta

0udostępnień

Życie studenckie to połączenie ostrej nauki i niepohamowanej zabawy – wczesne wieczory z pewnością nie są priorytetem! Ale dobry sen jest niezbędny dla studentów, tak jak w innych aspektach naszego życia. Nastolatki i młodzi dorośli potrzebują wystarczającej ilości dobrej jakości snu by prawidłowo funkcjonować i wykonywać dobrze pracę, w przeciwnym razie szybko zauważą objawy braku snu. Warto dążyć do ośmiu godzin, choć oczywiście ilość przespanych godzin jest ruchoma – niektórzy potrzebują nieco więcej, a inni mogą dobrze funkcjonować przy mniejszej ilości snu.

Brak snu powoduje wiele objawów i warto przeanalizować własne wzorce spania, jeśli czujemy się poniżej przeciętnej. Często zbyt mało snu powoduje obniżenie nastroju, niepokój, bóle mięśni, bóle głowy, kłopoty z koncentracją. Kiedy takie objawy zauważymy u siebie to czas by coś zmienić.

Wzorce snu zmieniają się po rozpoczęciu nauki na uniwersytecie – późne siedzenie po nocach i wczesne wstawanie rano na wykłady – ale dobra jakość spania wciąż musi być priorytetem. W celu stworzenia dobrej jakości snu trzeba spojrzeć na to, co nazywamy higieną snu: to nie ma nic wspólnego z czystością tylko z stworzeniem idealnego środowiska dla spokojnego spania.

Higiena snu to stworzenie dobrej atmosfery do zasypiania i spania. Więc nawet jeśli tylko złapiemy kilka godzin snu, mają one sprawić, że rzeczywiście wyciągniemy z nich jak najwięcej. Pierwszą rzeczą do szybkiego zaśnięcia wieczorem jest to co robisz w ciągu dnia. Trzeba się ruszać.

Fot. Fotolia.com

Ludzie, którzy ćwiczą w ciągu dnia lepiej śpią w nocy. Są fizycznie zmęczeni wysiłkiem, zrelaksowani i spokojni, co tworzy stan umysłu potrzebny na dobry sen w nocy.

Gdy studiujemy pracujemy, gramy i bawimy się w tym samym pokoju w którym śpimy (akademik czy stancja z kolegami). Ale środowisko do spania powinno być relaksujące i spokojne. Spróbujmy umeblować ten pokój tak komfortowo jak się da, oddzielając miejsce nauki i zabawy tak daleko od łóżka, jak to możliwe. Wiele osób potrzebuje ciemności, by zasnąć i pozostać w śnie – wszystkie ekrany i urządzenia w pomieszczeniu powinny być wyłączone, by nie widzieć światła LED błyszczącego całą noc. Jeśli zasłony są za cienkie, zastosujmy maskę na oczy, tworząc ciemność, którą nasz organizm łaknie. Może również zainwestować w parę zatyczek do uszu gdy my chcemy spać, ale nasi współlokatorzy nie! Wiadomo, że student groszem nie śmierdzi, więc zakup nowego materaca często nie wchodzi w grę. Ale np. nakładka na materac już tak. Materace piankowe są polecane jako te najwygodniejsze, więc warto zakupić nakładkę z pianki termoelastycznej. Kładziemy ją na stary niewygodny materac czy kanapę i jakość leżenia poprawia się natychmiast. A to również ma ogromny wpływ na sen.

To co robimy w ciągu ostatniej godziny przed snem może naprawdę pomóc nam odpocząć. Należy przygotować umysł do snu przez spokojne czytanie, relaksującą muzykę lub wannę z ciepłą wodą. Najgorsze, co można zrobić przed snem to patrzeć na swój telefon. Światła od ekranu i komunikaty wspierają i stymulują nasz mózg, by się obudził, a nie wyciszał! Idealnie by było gdyby telefon nie leżał przy łóżku całą noc, jako że nie sprzyja relaksowi: powinien być wyłączony i znajdować się daleko od nas. Jeśli używamy go jako budzika, kładziemy go ekranem do dołu.

savoir vivre przy przywitaniu

Brak informacji zwrotnej o efektach rekrutacji może słono kosztować

Jak urządzić małe biuro?