zamknij
Jak mówić „nie”, czyli jak stać się bardziej asertywną w pracy?

Jak mówić „nie”, czyli jak stać się bardziej asertywną w pracy?

0udostępnień

Szef znów poprosił cię o wykonanie zadania, które nie należy do twoich obowiązków i nie masz na nie czasu, musisz siedzieć po godzinach, a ty bez zająknięcia się zgadzasz? Twoja koleżanka z działu obarcza cię zadaniami, które to ona powinna wykonać, a ty ze sztucznym uśmiechem na twarzy, mówisz, że jej pomożesz, choć wiesz że to bardzo cię obciąży? To tylko kilka z sytuacji, które mogą świadczyć o tym, że nie jesteś wystarczająca asertywna w pracy. Jak to zmienić? Jak stać się bardziej asertywną w pracy? Oto 5 porad, które na pewno pomogą ci nauczyć się mówić „nie”.

Co to jest asertywność?

Asertywność to sposób, w jaki komunikujesz się z innymi – np. w życiu codziennym, w pracy, w relacji z partnerem. W asertywności chodzi przede wszystkim o bezpośrednie, kulturalne, stanowcze wyrażenie swojej opinii, emocji, ale przy tym zachowanie ostrożności, by nie urazić czyichś uczuć i poglądów. Brzmi banalnie, ale w rzeczywistości, szczególnie w pracy, zachowanie asertywności nie zawsze jest łatwe. Jak w takim razie nauczyć się mówić „nie”?

Jak nauczyć się być asertywnym?

1. Kiedy szef nagle każe zostać ci po godzinach, a ty nie możesz, bo miałaś inne plany, np. twoje dziecko jest chore, powiedz to. Nie przepraszaj. Możesz powiedzieć wprost: „Nie mogę zostać dziś dłużej w pracy, ponieważ moja córka jest chora. Jestem umówiona z nią do lekarza o 17.30”. Pamiętaj, każda asertywna odmowa wymaga uzasadnienia!

>>> Zobacz także: Asertywna odmowa

2. Zasada zdartej płyty. Kiedy twoja pierwsza odmowa spotyka się z brakiem zrozumienia, a twój szef udaje że cię nie słyszy, musisz być konsekwentna. Powtarzaj, że nie możesz czegoś zrobić, podawaj uzasadnienie. Powiedz, że zajmiesz się tym tematem następnego dnia, kiedy przyjdziesz do pracy. Pamiętaj, konsekwencja!

>>> Zobacz także: Jak być asertywną?

Fot. Fotolia.com

 

3. Kiedy twoja koleżanka prosi cię, żebyś zrobiła coś za nią i przy okazji zwraca uwagę, że kiedyś ci pomogła, dlatego teraz oczekuje od ciebie pomocy, możesz odmówić. Jak to zrobić? Powiedz, że oczywiście o tym pamiętasz i że jesteś wdzięczna za pomoc, jednak w tym momencie nie możesz jej pomóc, ponieważ zajmujesz się innym zadaniem, które na przykład zostało zlecone ci przez twojego szefa. Możesz dodać, że odwdzięczysz się następnym razem, kiedy będziesz miała mniej swoich obowiązków.

4. Zasada wielkiego słonia. Przeprowadzając rozmowę, wyobraź sobie, że jesteś wielkim słoniem – wtedy będziesz wolniej i spokojniej mówić. Twoje słowa będą bardziej wyważone, poczujesz się pewniej. Brzmi komicznie, ale działa! Sama przetestuj!

>>> Zobacz także: Quiz: Asertywność

5. Pamiętaj, że bycie asertywnym nie oznacza bycia agresywnym. Kiedy ktoś cię krytykuje, nie obrażaj się. Jeśli krytyka jest słuszna, zgódź się z tym, przeproś. Jeśli jednak twoim zdaniem, krytyka jest nieuzasadniona, powiedz to! „Ty tak sądzisz, ja mam inne zdanie”. Podaj powód. Nie dopuszczaj do kłótni, jeśli jest ona zbędna. Nie popadaj też w uległość i nie zaczynaj nadmiernie przepraszać i pokazywać, jak bardzo żałujesz.

Pamiętaj! Będąc asertywną w pracy, pokażesz sobie i innym, że szanujesz siebie i swój czas. Dodatkowo zmniejszysz poziom stresu, będziesz łatwiej komunikować się ze swoim szefem i współpracownikami. Przede wszystkim będziesz się czuła, że postępujesz w zgodzie z samą sobą.

Zegarek najlepszym uzupełnieniem wizerunku

Trendy w modzie w 2019: Co będzie modne w sezonie wiosna / lato?