zamknij
Planowanie sukcesji pracowników

Planowanie sukcesji pracowników

0udostępnień

Planowanie sukcesji to wybór następców na najbardziej kluczowe stanowiska w firmie. Robi się to na wypadek „utraty” pracownika na takim stanowisku. Jest to skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka utraty ciągłości kluczowych procesów biznesowych.

Sukcesorzy to osoby, które osiągają zazwyczaj wysokie wyniki operacyjne, a także wysokie noty podczas okresowej oceny pracowników.

Aby wybrać sukcesorów, należy postępować według poniższych kroków:

1. Identyfikacja kluczowych procesów i stanowisk

Fot. Fotolia.com

Dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania organizacji należy w pierwszym kroku skupić się na identyfikacji najważniejszych procesów biznesowych mających na niego największy wpływ. Mogą to być: sprzedaż, obsługa, finanse itp. Następnie określamy kluczowe stanowiska mające wpływ na te procesy. Brak odpowiedniej osoby na wybranym stanowisku wyraźnie zaburza funkcjonowanie całego procesu.

2. Określenie wymagań stanowiskowych

Kolejnym krokiem jest dokładne określenie wymagań na wybranych stanowiskach. Podobnie,  jak podczas przygotowywania procesu rekrutacji, wykorzystujemy tu zakres obowiązków, odpowiedzialności, a także profil kompetencyjny i osobowościowy.

3. Wybór sukcesorów

Wybieramy następnie sukcesorów. Najczęściej wskazują na nich osoby zajmujące aktualnie kluczowe stanowiska. Przyjmuje się, że w pierwszej kolejności następców szuka się bezpośrednio w komórce, której sukcesja dotyczy. W dalszej kolejności wśród stanowisk z innych struktur, ale zbliżonych kompetencyjnie.

Wspieraj zaangażowanie swoich pracowników. Warto!

Stres i frustracja

Jak rozróżnić frustrację od stresu?