zamknij
Wyrażenia, których kobieta manager powinna unikać

Wyrażenia, których kobieta manager powinna unikać

0udostępnień
komunikacja w biznesie

Zbytnia uległość nie jest dobrze widziana w pracy. Dlatego każda kobieta manager, która chce zyskać szacunek swoich współpracowników, szefa i klientów powinna opanować sztukę asertywności. Dotyczy to nie tylko mowy ciała, ale także tego co kobieta manager mówi.

Jakiś czas temu otrzymałam nową pracę. Łączyło się to nie tylko ze zmianą firmy, ale także awansem. Zostałam szefem działu marketingu. Byłam jedyną kobietą wśród mężczyzn managerów w tej firmie, do tego nie mającą dużego doświadczenia na tym stanowisku.

W czasie spotkań panowie przekrzykiwali się, nie dając mi dojść do głosu. Pewnego dnia szef zwrócił się do mnie z pytaniem, co myślę na temat nowego projektu. Odchrząknęłam zakłopotana i zaczęłam: „Może to głupie teraz co powiem, ale uważam, że należy jeszcze przemyśleć kanały sprzedaży naszego nowego towaru”. Potem przedstawiłam swoją propozycję. Większość z panów, w czasie mojej wypowiedzi, było pochłonięta aplikacjami w swoich telefonach

Fot. Fotolia.com

lub rozmową z sąsiadującym kolegą. Najwyraźniej mnie ignorowali.

Po spotkaniu wezwał mnie do siebie mój szef. Poprosił, abym usiadła i powiedział: „Pani Aniu, jestem już bardzo doświadczonym managerem, pracowałem w niejednej firmie. Przez te lat doszedłem do wniosku, że jeżeli kobiety chcą być traktowane w pracy poważnie, muszą na zawsze wyrzucić ze swojego słownika biznesowego kilka wyrażeń.

Proszę zapomnieć o słowie: przepraszam. Kobiety powtarzają to słowo 10 razy częściej niż mężczyźni, nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby. Nadużywanie tego słowa sprawia, że przestaje ono cokolwiek znaczyć. Ponadto powtarzanie go zbyt często i w sposób nieprzemyślany, osłabia pani pozycję. Jeśli już musi pani za coś przeprosić, to proszę to zrobić w sposób asertywny: Przepraszam za to…, a potem zająć się kolejną sprawą.

Kolejne wyrażania, które musi pani wyrzucić to: To może jest głupie, ale (…) i To jest prawdopodobnie zły pomysł, ale (…). Takie sformułowania pokazują, że nie jest pani pewna tego co mówi lub nie zastanawia się pani nad tym co mówi.

Kobiety mają też tendencję do tego, aby na zakończenie swojej opinii dodać: Co o tym myślisz?. To też pokazuje, że nie są pewne swojego zdania i potrzebują czyjejś aprobaty.

Jeśli chce być pani dobrym i szanowanym managerem, powinna sobie pani wziąć do serca to co powiedziałem.”

A następnie dodał z uśmiechem: „Do zobaczenia na spotkaniu o 14.00”.

Dziękuję szefie. Ta rada bardzo mi pomogła.

 

networking

Networking – sposób na znalezienie pracy

kobieta manager

Błędy popełniane w pracy przez kobiety