zamknij
Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

0udostępnień
przestrzeń osobista

Przestrzeń osobistą można porównać do otaczającej nas bańki, w której czujemy się bezpiecznie. Gdy ktoś wejdzie do niej bez naszej zgody, wywołuje to w nas reakcję obronną, ponieważ czujemy się zagrożone.

  1. Strefa intymna – do 45 cm
  2. Strefa indywidualna – od 45 cm do 1,2 m
  3. Strefa społeczna – od 1,2 do 3,5 m
  4. Strefa publiczna – od 3,5 m

Irytował cię cudzy oddech na karku, kroki osoby, która szła tuż za tobą, żucie gumy nad uchem? Niestety wiele osób nie rozumie pojęcia „przestrzeń osobista”. Brak takiej wiedzy może być źle postrzegane przez innych, wywoływać agresję i niechęć. Osoby te powinny zrozumieć, że uszanowanie przestrzeni jest ważne w stosunkach między ludźmi.

Dlatego należy pamiętać, że każdy człowiek ma własną przestrzeń osobistą, w której czuje się bezpiecznie. Często wynika to ze środowiska, w którym wyrastał – jednemu nie przeszkadza, kiedy ktoś obcy stoi przed nim w odległości 40 cm, a inny nie może znieść takiej odległości.

Poniżej znajdziecie informacje na temat dystansu jaki należy zachować w rożnych sytuacjach życiowych. Są to zasady obowiązujące w kulturze zachodniej.

Strefa intymnado 45 cm

Fot. Fotolia.com

Strefa intymna to strefa, do której dopuszcza się osoby najbliższe, np. rodziców, partnerów życiowych, dzieci, członków rodziny, bliskich przyjaciół. Jedynie dzieci i partnerzy życiowi mogą zbliżyć się bliżej niż na 15 cm – mówi się wtedy o bardzo bliskiej strefie intymnej. Jeśli ktoś inny ją przekroczy, spowoduje to u nas zmiany fizjologiczne (np. przyspieszone bicie serca), ponieważ będziemy czuli się zagrożeni.

Strefa intymna i jej granice uzależnione są od środowiska, w którym dorastaliśmy – jeśli w rodzinie wszyscy bardzo często przytulali się do siebie, to będziemy czuli się bezpiecznie w węższej strefie intymnej, a tam gdzie bliscy zachowywali względem siebie dystans – nawet w odległości 45 cm będziemy czuli się niekomfortowo.

Strefa indywidualnaod 45 cm do 1,2 m

Fot. Fotolia.com

Strefa indywidualna to przestrzeń zarezerwowana dla kontaktów towarzyskich np. w czasie przyjęć. Dopuszcza się do niej znajomych. Dystans w jej przypadku wynosi od 45 cm do 1,2 m.

>>> Zobacz także: Mowa ciała – gesty dłoni

Strefa społecznaod 1,2 do 3,5 m 

Fot. Fotolia.com

Dystans w strefie społecznej wynosi od 1,2 do 3,5 m. Taką odległość rezerwujemy dla obcych, których dopiero spotkałyśmy lub mniej znanych. Często tę odległość rezerwuje się dla relacji zawodowych.

>>> Zobacz także: Jak cię widzą, tak cię piszą? 6 cech, które świadczą o wysokiej inteligencji

Fot. Fotolia.com

Strefa publiczna od 3,5 m

Dystans w strefie publicznej wynosi powyżej 3,5 m. Taka odległość zachowywana jest wobec osób publicznych.

>>> Zobacz także: Uśmiech – komunikacja niewerbalna

Prostownica do włosów – wybierz najlepszą dla siebie

Rekruterzy sprawdzają media społecznościowe przed rozmową o pracę. Jak prowadzić swoje profile na Instagramie i Facebooku, by nie zaliczyć wpadki?