zamknij
Beret – nie taki niepozorny

Beret – nie taki niepozorny

0udostępnień
22 lutego 20202850Views1Komentarz

Beret to nakrycie głowy, które jak nic innego łączy ze sobą różne klasy społeczne i jest punktem stycznym kompletnie różnych dziedzin. Kojarzony jest zarówno z wojną, jak i sztuką. Nosili go żołnierze, pasterze, ich fanem był Pablo Picasso, doceniała je też Brigitte Bardot. Beret ma zaskakująco długą historię i na przestrzeni wieków był na głowach wszystkich – od pasterzy przez robotników, artystów, żołnierzy, po biskupów i szlachetnie urodzonych. Dzisiaj jest dość powszechnym nakryciem głowy, od którego moda tak naprawdę nigdy do końca się nie odwraca. To wszystko przez jego prosty, bezpretensjonalny krój – beret jest w stanie dopełnić naprawdę wiele stylizacji i na każdej głowie prezentować się dobrze.

  1. Historia beretu
  2. Okrycie głowy nie tylko dla wojska
  3. Do czego nosić beret?
  4. Kogo ucieszą berety damskie w sklepie Hatfactory?

Krótka historia beretu

Beret może się pochwalić naprawdę zaskakująco długa historią. Dzisiaj bez problemu kupisz berety damskie w sklepie Hatfactory,a jak to było kiedyś? Istnieje wręcz legenda, która przypisuje „wynalezienie” beretu postaci biblijnej. To Noe podczas potopu miał wyjść na pokład swojej arki i chcąc osłonić włosy przed deszczem miał założyć na głowę sfilcowaną owczą wełnę, która została zadeptana i przybrała kształt płaskiego koła. Jednak żeby poznać historię beretu, należy porzucić legendy i przenieść się trochę bardziej do przodu. W ten sposób można dojść do XVII-wiecznych francuskich pasterzy. To właśnie oni doszli do wniosku, że skoro wełna jest w stanie zapewnić owcom idealną temperaturę ciała, bo dzięki niej ani się nie przegrzewają, ani nie marzną to i oni zaczną czerpać z tych korzyści. Nie od razu jednak wpadli na to, by formować wełnę w płaskie koło i zrobić z niej nakrycie głowy. Wszystko zaczęło się od stóp. Wełna lądowała w pasterskich butach, by chronić nogi przed marznięciem i przemoczeniem. Pod wpływem ciągłego ugniatania filcowała się. Wtedy pasterze doszli do wniosku, że taki sfilcowany kawałek wełny doskonale nadaje się do noszenia na głowie i tak właśnie powstały pierwsze berety. Pierwsze fabryki produkujące berety to dopiero XIX wiek. Co ciekawe – antenki w wyprodukowanych fabrycznie beretach trzeba było dodawać osobno, w wyrobach ręcznych był to po prostu wystający kawałek włókna. Próbowano zrezygnować z idei beretów z antenką, jednak nie zostało to zbyt dobrze przyjęte. W 1928 roku powstawały już miliony sztuk beretów. To upowszechnianie sprawiało, że sięgało po nie coraz więcej osób – studenci, robotnicy, artyści i żołnierskie. Na żołnierskie głowy beret trafił już w 1889 roku, ale to dopiero I wojna światowa upowszechniła je wśród wojskowych – beret nie spadał z głowy żołnierza podczas wspinaczki.

Beret – nie tylko dla wojska

Choć beret został niejako zagarnięty przez wojsko i bardzo mocno kojarzy się właśnie z wojną i żołnierzami – nie można go nazwać wyłącznie żołnierskim nakryciem głowy. Nie można bowiem odmówić mu artyzmu – obraz francuskiego artysty w berecie jest już wręcz narodowym stereotypem Francuzów. Berety przebyły naprawdę długą drogę od pasterzy, by w końcu lądować na głowach wszystkich – tak tych, którzy cenią sobie po prostu praktyczność tego nakrycia głowy, jak i tych, którzy stawiają przede wszystkim na charakterystyczny styl i chcą zawsze prezentować się elegancko, artystycznie i po prostu modnie. Niegdyś beret był wyłącznie męskim nakryciem głowy. Jak wiele innych elementów odzieży, został on „zagarnięty” przez kobiety i ponownie stało się to za sprawą samej Coco Channel, która słynęła z tworzenia stylizacji opartych na męskich częściach garderoby. Z tego powodu berety kojarzone były powszechnie z kobiecą wolnością, niezależnością i szeroko pojętą emancypacją.

Jak nosić to nakrycie głowy?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu noszenia beretu. Wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Dzięki niemu możesz podążać szlakiem wyznaczonym przez Coco Channel i dopełnić nimi stylizację „na chłopczycę”. Nadają się jako okrycie głowy na co dzień i na większe wyjścia – w berecie wyjdziesz na randkę, pójdziesz do pracy i na uczelnię. Idealnie nadawać będą się też na wernisaż – galerie sztuki i świat artystów to przecież wręcz naturalne środowisko beretów. Zawadiacko zsunięty beret, długi szal i eleganckie palto to zestaw, który odda twoją artystyczną duszę, ale sprawdzi się też na co dzień, bo pozbawiony będzie artystycznej przesady, a przez to będzie bardziej uniwersalny.

Berety damskie w sklepie Hatfactory – kto będzie z nich zadowolony?

Odpowiedź na pytanie zadane powyżej jest bardzo prosta: każda kobieta. Beret pomoże ci dopełnić twój styl lub dopiero go odkryć. To tak uniwersalne nakrycie głowy, że bez względu na to, czy stawiasz na praktyczność i wygodę, czy chcesz dodać swoim stylizacjom artystycznego rysu albo po prostu chcesz wyglądać modnie i elegancko – beret będzie czymś dla ciebie. Sklep Hatfactory.pl może pochwalić się bogatą kolekcją nakryć głowy – z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla ciebie lub na prezent dla bli

5 porad jak uczyć się języka angielskiego

Kiedy pracownika nie ma często w pracy. Kiedy możesz zwolnić pracownika za zbyt częste nieobecności?