zamknij
Damski zegarek – czyli jak czasomierz stał się elementem stroju

Damski zegarek – czyli jak czasomierz stał się elementem stroju

0udostępnień

Dla wielu kobiet zegarek noszony na ręku był bardzo często traktowany jako element biżuterii. Aby sformalizować zasady związane z noszeniem biżuterii i zegarków w wielu korporacjach wprowadzono specjalne zasady, dotyczące ubioru i noszonej biżuterii. Jednak czy w czasach, gdy zamiast klasycznego czasomierza wykorzystuje się smartfony, zegarki na rękę są jeszcze w ogóle potrzebne?

Zegarki damskie jako element damskiej biżuterii

Pierwsze zegarki były noszone głównie przez mężczyzn. Jednak w niektórych zawodach także kobiety bardzo szybko doceniły wygodę posiadania własnego zegarka. Początkowo damskie zegarki były zegarkami na łańcuszku chowanym w kieszeni i sięgały po nie głównie nauczycielki i guwernantki. Pierwsze zegarki biżuteryjne oraz zegarki na rękę były zegarkami damskimi.

Zegarki na rękę przeznaczone dla mężczyzn pojawiają się w masowej produkcji pod koniec XIX wieku i są skierowane do oficerów marynarki. O popularności zegarków na rękę przesądziła ich użyteczność – pierwsze zegarki na rękę były zegarkami przeznaczonymi dla sportowców i kadry oficerskiej, a do ich popularyzacji przyczyniła się pierwsza wojna światowa. Jeden z producentów zegarków twierdzi, że pierwszy zegarek damski został wyprodukowany w 1810 roku dla księżnej Neapolu. W innych źródłach wspomina się o pierwszych zegarkach, które były produkowane na specjalne zamówienia już w XVI wieku. Wiadomo również, że znany matematyk Blaise Pascal nosił swój zegarek na przegubie dłoni.

Biżuteria damska na dłoni – co wybrać?

Dress code obowiązujący w wielu firmach pozwala na noszenie zegarków o średniej wielkości, najlepiej na ciemnym pasku lub na stonowanej kolorystycznie bransolecie, najlepiej srebrnej, stalowej, dopuszczalne są również bransolety łączące dwa kolory metali oraz bransolety złote.

Choć wielkość zegarka jest kwestią gustu, to najefektowniej prezentują się zegarki średnie i duże.

8
Fot. Fotolia.com

Przez lata obowiązywała zasada, aby na tej samej ręce, zwykle lewej, nie nosić jednocześnie zegarka i bransoletki. Obecnie ta zasada jest coraz częściej łamana, a same zegarki mogą wykorzystywać efektowne bransolety, które mogą stanowić integralną część zegarka.

Nieco inna forma zegarków obowiązuje przy zegarkach noszonych poza godzinami pracy czy też w czasie wolnym. W tym przypadku sprawdzą się zegarki na paskach wykonanych z kolorowego silikonu czy materiału tekstylnego. W zależności od wyboru mogą to być zegarki z wieloma funkcjami, m.in. z datownikiem czy sekundnikiem, które się znajdują na tarczy zegarowej, mogą to być również jednokolorowe zegarki z prostą tarczą, której jedyną ozdobą staje się wielokolorowe logo marki.

Jak wybrać zegarek?

Podobnie jak biżuteria damska, tak i zegarki mogą być wykonane w różnych stylach. Zegarki biżuteryjne, z dodatkiem kamieni, należy potraktować jako efektowny dodatek na uroczyste okazje. W wielu sytuacjach codziennych bardziej wskazane jest nabycie zegarka na szerokiej bransolecie z metalu, najlepiej matowionej stali nierdzewnej czy tytanu, która będzie pasować także do noszonej biżuterii. Dodatkowym atutem takie bransolety jest fakt, że w porównaniu z bransoletą złotą na takich bransoletach praktycznie nie są widoczne ślady użytkowania oraz jej przecieranie. Modele sportowe oraz zegarki z kolorowego silikonu wskazane są raczej na czas wolny, bowiem dosyć ciężko się komponują z eleganckimi ubraniami. Zarówno przy zegarkach na pasku, jak i przy modelach z bransoletą ważne jest, aby ich wielkość była dostosowana do szerokości nadgarstka.

Zegarek a biżuteria

Kolor tarczy zegarowej oraz bransolety powinien się komponować z noszoną na co dzień biżuterią. Przy biżuterii ze złota najlepiej będą wyglądać zegarki z bransoletą złotą, w ostateczności można wybrać zegarek z bransoletą dwukolorową. W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest zegarek, różny będzie również koszt takiego czasomierza. Zegarki z tworzywa sztucznego i silikonu są najlżejsze, a jednocześnie najtańsze. Ten rodzaj zegarków sprawdzi się u nastolatek oraz jako zegarek noszony w czasie urlopu, gdy specjalnie nie zwraca się uwagi na łączenie biżuterii i zegarków. Wybierając zegarek należy uwzględnić rodzaj mechanizmu oraz jego wodoodporność.

Na czasie – tęczowe akcenty na włosach

Czy warto wybrać coworking? Sprawdzamy wady i zalety