zamknij
Gala Oscarowa – Fakty i mity

Gala Oscarowa – Fakty i mity

0udostępnień
21 grudnia 20183558Views

Rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – zwanych popularnie Oscarami – to coroczne święto wszystkich miłośników kina, które tym razem odbędzie się w nocy z 24 na 25 lutego 2019 roku. Warto pamiętać, że pierwsza w historii gala rozdania Oscarów odbyła się 16 maja 1929 roku i trwała zaledwie piętnaście minut. Dziś to ogromne wydarzenie, które trwa kilka godzin i organizowane jest z przysłowiową pompą. Obecne na nim są wszystkie liczące się gwiazdy Hollywood (a przynajmniej te, które nie podpadły opinii publicznej – gala oscarowa to również święto poprawności politycznej) i każda chce zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Legendarna statuetka

Wieść niesie, że charakterystyczną, złotą statuetkę Oscara wręczaną rokrocznie za wybitne osiągnięcia filmowe reżyserom, scenarzystom i aktorom (oraz wszystkim innym osobom pracującym przy produkcji filmów) zaprojektował Cedric Gibbons podczas nudnego przyjęcia. Finalna wersja statuetki to wypadkowa tamtego szkicu i pracy modela – aktora Emilia Fernandeza, którego umięśnione ciało było prototypem złotej statuetki. Sama figurka mierzy niespełna 35 centymetrów i waży prawie cztery kilogramy, a jej odlew wykonał pierwotnie George Stanley (który sam był wielokrotnym laureatem owej nagrody za pracę przy scenografii). „Oscar” to z kolei imię wujka Betty Davis, która na widok statuetki rzekomo przypomniała sobie o krewnym ze względu na podobieństwo.

Chcesz być zapamiętany? Musisz być kontrowersyjny

Ekstrawaganckie kreacje gwiazd na czerwonym dywanie nikogo już nie dziwią. Każdy chce zaprezentować się od jak najlepszej strony, wypaść oryginalnie na tle pozostałych uczestników gali i zapisać się na kartach historii. Na przestrzeni kolejnych dekad zmieniały się kanony mody, ale zamiłowanie do wzbudzania kontrowersji nigdy nie opuściło celebrytów ani gwiazd srebrnego ekranu i estrady. Wciąż pamiętamy „mięsną sukienkę” Lady Gagi, w której piosenkarka pojawiła się na rozdaniu MTV Video Music Awards w 2010 roku.

Seth Rogen był w przyszłości i wrócił

Łączenie sneakersów z eleganckimi strojami nikogo już nie dziwi. Niektóre ze słynnych gwiazd są ambasadorkami znanych marek obuwniczych, więc często chwalą się nowymi butami. Nikt jednak nie spodziewał się tego, co zobaczyliśmy na stopach Setha Rogena na gali rozdania Oscarów w 2018 roku. Było to obuwie „z przyszłości”, które samoistnie wiąże się na stopach. Nike’i Magi to buty, które zadebiutowały w filmie Powrót do przyszłości 2 i od razu zyskały status kultowych. Wystarczy wspomnieć, że choć w filmie były towarem dostępnych dla wszystkich, w prawdziwym świecie zostały wyprodukowane w zaledwie kilkudziesięciu egzemplarzach.

Jak należy prowadzić dokumentację kadrową?

Planujesz aktywne wakacje? Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb!