zamknij
Trochę szczegółów z historii modnej ramoneski

Trochę szczegółów z historii modnej ramoneski

0udostępnień
16 listopada 20171315Views

Jedną z bardziej modnych, stylowych kurtek na wysokim poziomie z całą pewnością jest ramoneska damska. Ta na stałe wpisała się już w kanony mody i stanowi pewnego rodzaju niezbędnik w każdej garderobie. Dla większości z nas jest to kurteczka przejściowa, noszona wiosną oraz wczesną jesienią, a zakładamy ją do niemalże każdej stylizacji.

Od kiedy ramoneska stała się modna, jej fason nieco się zmieniał. Dawniej jedynie czarna, teraz znaleźć można ją w pełnej gamie kolorystycznej. Warto przekonać się, jak kurtka ta wyglądała dawniej i jak wygląda teraz!

Pierwsze modele

Ramoneska damska na początku była dość krótka, miała ukośny zamek oraz podwójne klapy. Pierwsze modele posiadały również kieszenie na dole kurtki oraz pagony znajdujące się na ramionach, a także rękawy, które zakończone były zawsze metalowymi zamkami. Warto też wspomnieć, że pierwsze skórzane ramoneski wykorzystywane były głównie podczas jazdy na motocyklach. A suwaki znajdujące się na rękawach służyć miały właśnie jako ochrona przed zimnem. Grubość skóry kurtki też miała bardzo duże znaczenie, ponieważ była ona zabezpieczeniem w trakcie upadków oraz chroniła przed zimnem. Co ważne, jej nazwa była inna niż dziś, a mianowicie Perfecto – czyli marka papierosów.

Spopularyzowanie ramoneski damskiej

Damskie, jak i męskie modele tej kurtki skórzanej stały się szalenie popularne w 1953 r. To właśnie wtedy Marlon Brando wystąpił w filmie „Dziki”, gdzie nosił czarną, motocyklową ramoneskę. Bardzo szybko stała się ona częścią popkultury, bo nosić ją zaczęły takie gwiazdy jak: Elvis Presley czy James Dean. Ci naśladowani byli przez wszystkich młodych ludzi. Zmiana nadeszła w latach 60. Hipisi chętnie nosili ramoneski jednak w innej wersji, ta była wówczas głównie zamszowa, co zmieniło się w latach 70, gdy kultowy już zespół Ramones zaczął na powrót nosić skórzane modele i jak łatwo się domyślić, to właśnie im obecnie zawdzięczamy jej nazwę. Wtedy najmodniejsze były kurtki z ćwiekami i innymi mocnymi i charakterystycznymi ozdobami. Stała się ona pewnym elementem rozpoznawczym rodzącej się sceny punkowej.

Ramoneska damska dziś

Teraz te piękne i charakterystyczne kurteczki częściej noszone są przez kobiety niż przez mężczyzn, choć należy przyznać, że modele przeznaczone dla Panów oferowane przez znane sklepy są również niezwykle stylowe oraz modne. Tej jesieni z całą pewnością znów modne będą czarne ramoneski z ćwiekami. Te są najbardziej klasyczne i dopasować je można do każdej stylizacji. Warto też zwrócić uwagę na ramoneski z ozdobami w kształcie wyszywanych kwiatów,. Jest to hit ostatnich miesięcy, a kwiaty pojawiają się wszędzie – na torebkach, kurtkach, spodniach czy koszulach. Wśród ramonesek damskich modne będą także modele w pastelowych kolorach, a także zamszowe kurteczki. Dawniej kurtki te noszone raczej na wizytowe okazje, teraz nosimy je równie dobrze do jeansów, szortów, spódnic i sukienek. Wszystko je dozwolone, dlatego z kurtką ramoneską pozwolić sobie możemy na wiele oryginalnych zestawień.

Kosmetyki z Ameryki – wciąż na topie?

Najlepsze prezenty dla miłośników mody w promocji Black Friday 2017