zamknij
Azjatycka etykieta biznesowa – wręczanie wizytówek

Azjatycka etykieta biznesowa – wręczanie wizytówek

0udostępnień
wręczanie wizytówek w Japonii

Wręczanie wizytówek jest bardzo ważnym elementem etykiety biznesowej w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Ich wymiana w tych krajach to swoisty rytuał. Przeczytaj o azjatyckim savoir vivre wręczania wizytówek zanim spotkasz się z partnerem biznesowym z jednego z wymienionych krajów.

Japonia

Zanim wyjedziesz do Japonii zaopatrz się w wizytówki, które po jednej stronie będą miały dane w języku japońskim a po drugiej w angielskim. Podczas podróży biznesowej warto mieć ze sobą dużą ich ilość.

W Japonii wizytówki wręcza się na początku spotkania, a nie na jego końcu. Zgodnie z etykietą biznesową, robi się to przy pomocy obydwu dłoni trzymając je między kciukiem a palcem wskazującym. Strona z japońskim nadrukiem koniecznie musi być na górze, a tekst skierowany do kontrahenta. Taki sposób podawania wizytówek będzie oznaką szacunku.

Przyjmując wizytówkę, wyciągnij po nią obie dłonie i podziękuj skinieniem głowy.

Bawienie się otrzymaną wizytówką i pisanie po niej są dla Japończyków oznaką braku szacunku.

Wizytówki schowaj do wizytownika już po spotkaniu biznesowym, w jego trakcie trzymaj je na stole naprzeciwko siebie.

Chiny

Przed wyjazdem do Chin powinnaś się zaopatrzyć w dużą ilość wizytówek w języku chińskim z tłumaczeniem angielskim po drugiej stronie.

Fot. Fotolia.com

Podając wizytówkę, pamiętaj, aby chińskie tłumaczenie zwrócone było przodem do kontrahenta. Wręczaj je obiema rękami, delikatnie trzymając oba rogi wizytówki między swoimi kciukami i palcami wskazującymi.

Przyjmowanie wizytówki odbywa się w ten sam sposób co jej dawanie. W bardzo dobrym tonie jest poświecenie czasu na przeczytanie danych znajdujących się na wizytówce partnera biznesowego z Chin.

Siadając do rozmów, połóż otrzymaną wizytówkę na stole przed sobą. Schowaj ją do wizytownika dopiero po spotkaniu.

Korea Południowa

Zanim spotkasz się z partnerami biznesowymi z Korei przygotuj sobie wizytówki, które po jednej stronie będą w języku koreańskim a drugiej – w angielskim.

Koreańczycy przywiązują wagę do wymiany wizytówek. Robi się to na początku spotkania przy przedstawianiu się. Wizytówkę powinnaś podać prawą ręką a najlepiej obiema. Jeżeli przy wręczaniu wizytówek twoja upadnie na podłogę, to musisz ją schować i podać inną.

Po otrzymaniu wizytówki od kontrahenta koreańskiego zapoznaj się z jej treścią, czytając na głos imię i nazwisko oraz stanowisko partnera biznesowego. Nie chowaj jej do wizytownika tylko połóż przed sobą na stole. Nie tylko będzie to odebrane pozytywnie, ale także ułatwi prawidłowe zwracanie ci się do osób, które widzisz po raz pierwszy. Jeśli na spotkaniu po stronie koreańskiej uczestniczą osoby zajmujące różne stanowiska, wizytówki umieszczaj na stole zgodnie z hierarchią, np. wizytówka prezesa firmy nad wizytówką dyrektora sprzedaży.

Po zakończeniu spotkania wizytówki schowaj do wizytownika.

W złym tonie jest pisanie po wizytówce partnera biznesowego i bawienie się nią podczas spotkania.

ból pleców

Złe nawyki, które odpowiadają za ból pleców

joga

Jak ćwiczyć jogę?