Niemcy przy stole zachowują się jak dyplomaci i drobiazgowo przestrzegają wszystkich reguł. Tego samego wymagają od innych. Jakie zatem reguły savoir vivre obowiązują przy niemieckim stole?
Biznes lunchu nie zaczynamy przed przyjściem gospodarza.
Podczas lunchu Niemcy nie rozmawiają o biznesie i sprawach prywatnych.
Przed jedzeniem życz wszystkim dobrego apetytu.
Wznosząc toast, patrz innym w oczy.
Niemcy zawsze używają sztućców, nawet w przypadku dań, które reszta świata je rękoma, takich jak pizza.
Jeśli chcesz napić się wody, musisz ją zamówić – nie będzie stała na stole. Powiedz kelnerowi, czy ma być gazowana, bo sam cię o to nie spyta. Woda zostanie dopisana do twojego rachunku. W żadnym wypadku nie proś o wodę z kranu (jej picie jest ostatnio niezwykle modne), ponieważ posądzą cię o skąpstwo.
Opuszczając swoje miejsce przy stole, zdejmij serwetkę z kolan i połóż przy swoim talerzu (nigdy na krześle!) Po skończeniu posiłku złóż ją i połóż po lewej stronie talerza na znak, że już zjadłaś. Zrób to nawet jeśli jest papierowa.
Jeśli jedzenie zostanie podane na jednym półmisku, pamiętaj, aby podać go osobie siedzącej po twojej lewej stronie. W wypadku gdy ktoś poprosi cię o solniczkę lub pieprzniczkę, daj mu ją bezpośrednio do ręki. Nigdy nie stawiaj jej na stole obok osoby, której ją podajesz.
Nawet jeśli jesteś już najedzona, nigdy nie zostawiaj jedzenia na talerzu. Jeśli nie zjesz wszystkiego, zarówno Niemcy, z którymi jesz kolację, jak i kelner, pomyślą, że z jedzeniem jest coś nie tak.