zamknij
Savoir vivre przy powitaniu

Savoir vivre przy powitaniu

0udostępnień
savoir vivre przy przywitaniu

Wiedza na temat zasad savoir vivre dotyczących przywitania przydaje się w wielu sytuacjach biznesowych. Od tego jak postąpimy i jakie wywrzemy pierwsze wrażenie zależą nasze dalsze kontakty. Ponadto dobrze je znać, aby niewłaściwym zachowaniem nie wprawiać siebie i otoczenia w zakłopotanie.

Przywitanie poprzez ukłon lub „Dzień dobry”

Zacznijmy od tego, że wchodząc po raz pierwszy danego dnia do biura czy pokoju witamy się z tymi, którzy już tam są.

Na korytarzu obowiązuje reguła, że pierwszy wita się ten, kto szybciej zauważy drugą osobę. Jeśli więc pierwsze zobaczymy kolegę, pracownicę lub szefa, to ładnie będzie z naszej strony jeśli pierwsze powiemy im dzień dobry. Jeżeli jednak i tu chcemy ściśle trzymać się etykiety, to należy postępować w następujący sposób: mężczyzna kłania się kobiecie, pracownik – pracodawcy, młodszy – starszemu, idący – stojącemu, jedna osobie – grupie.

Zdarza się tak, że w biurze widzimy te same osoby kilka razy dziennie. W takiej sytuacji wystarczy jeśli w czasie mijania jej drugi, a potem trzeci raz, uśmiechniemy się do niej lub skiniemy głową.

Czasami szefowie, szefowe – dbając o swój wizerunek – zaglądają do pokojów swoich podwładnych, aby się z nimi przywitać. Jak w takiej sytuacji powinni zareagować pracownicy? Wstać i odpowiedzieć mu/jej dzień dobry? Otóż nie. Wystarczy jeśli zrobią to, siedząc.

Fot. Fotolia.com

Przywitanie poprzez podanie dłoni

W biznesie pierwszy wyciąga rękę ten kto zajmuje wyższe stanowisko (tutaj zasada płci nie obowiązuje). Zgodnie z tą regułą – kiedy szef mężczyzna wita się ze swoją pracownicą, to on powinien wyciągnąć pierwszy rękę, natomiast szefowa pierwsza wyciąga rękę do swojego pracownika mężczyzny. Jeśli dwie osoby zajmują takie same stanowiska, ale jedna z nich jest kobietą – to osobą, która powinna pierwsza wyciągnąć rękę jest kobieta. Jeżeli natomiast dwie osoby zajmują takie same stanowiska i są tej samej płci, ale jedna jest młodsza od drugiej, to pierwsza wyciąga rękę osoba starsza.

Na początku spotkania z klientem, rękę na przywitanie wyciąga gospodarz spotkania. Jeśli jest to spotkanie biznesowe, w którym – oprócz gospodarza–szefa, uczestniczą jego zastępcy lub inne osoby z biura, to pierwszy z gościem wita się szef, a następnie kolejne w hierarchii osoby.

A co zrobić w sytuacji, kiedy nasz partner biznesowy, klient, pracownik lub kolega z pracy nie ma prawej ręki lub obu rąk? Trzeba przyznać, że łatwo w takiej sytuacji o niefortunne zachowanie. W pierwszym przypadku zaleca się podanie swojej prawej dłoni i uściśnięcie lewej osoby, z którą się witamy, natomiast w drugim – wystarczy powiedzieć „dzień dobry”, przyjęte jest także złapanie tej osoby za ramiona. Jeżeli natomiast witamy się z kimś, kto jest niewidomy, to nawet jeśli jesteśmy gospodarzem spotkania, szefem czy kolegą, czekamy aż osoba ta pierwsza wyciągnie do nas rękę.

Nie wolno podawać dłoni przez stół czy biurko. Przy powitaniu należy zza nich wyjść.

W relacjach służbowych zarówno kobiety jak i mężczyźni – podając rękę – wstają z miejsca.

Fot. Fotolia.com

Dłoń należy wyciągnąć w kierunku drugiej osoby energicznie i śmiało, patrząc jej przy tym w oczy. Uścisk powinien być umiarkowany. Zbyt słaby będzie odbierany jako słabość, zbyt mocny – duża pewność siebie i umiejętność manipulowania innymi. Dłoń nie może być również „sflaczała”. Podajemy ją wyprostowaną, z kciukiem uniesionym pod kątem ok. 45 stopni. Kiedy oba kciuki (nasz i drugiej osoby) dotkną się, należy wówczas opleść palcami dłoń tego, z kim się witamy. Rękę należy ściskać nie dłużej niż przez dwie, trzy sekundy.

Przywitanie poprzez całowanie w dłoń

W biznesie unika się tego zwyczaju. Są jednak mężczyźni bardzo przywiązani do tej tradycji, którzy całują dłoń niemalże wszystkim napotkanym paniom – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Co wtedy zrobić, gdy nie mamy ochoty – chociażby ze względów higienicznych – na tego typu przywitanie? Otóż paniom, które nie lubią tego zwyczaju zaleca się podawanie dłoni w taki sposób, aby kciuk skierowany był do góry. Pan powinien wtedy wyczuć delikatną sugestię.

Savoir vivre przy stole

Savoir vivre przy stole

impreza firmowa

Savoir vivre w czasie imprezy firmowej