zamknij
Szefowa doskonała

Szefowa doskonała

0udostępnień

Lepszy szef mężczyzna czy kobieta? Wielu pracowników uważa, że kobieta u władzy to kłopoty:  humory, emocje, złośliwości. Jeśli kierujesz zespołem, możesz udowodnić,  że to nieprawda!

Szanuj konkret

Jeśli mówisz: „to nie tak, nie podoba mi się, ja widzę to inaczej” – musisz też powiedzieć czemu tak to oceniasz i jak ma być. Postawa obrażonej narzeczonej, bo „ on sam powinien się domyślić” nie ma zastosowania w pracy. Podwładny – obojętnie jakiej płci – musi usłyszeć zarzuty konkretne i merytoryczne. „Nie, bo nie” – niestety nie. Dlaczego? Bo w żaden sposób nie przyczynia się do lepszych wyników pracy i jakości produktu. Nie wskazuje kierunku reform i nie powoduje konkretnych działań.

Praca to nie dom

Fot. Fotolia.com

Jeśli dążysz do stworzenia domowej atmosfery w pracy – to … dobrze i niedobrze. Dobrze, bo życzliwa atmosfera sprzyja efektywności pracy, i na przykład zespoły kobiece lubią czuć się w pracy jak w domu. Od zamierzchłych czasów kobiety zawsze pracowały w grupie przy krosnach czy przy dzieciach – pracowały i rozmawiały, dzieliły się emocjami. To w nas zostało, ale  – uwaga –  budując w pracy dom, możesz popaść w rolę „Szefowej Mamuśki”. Wtedy będziesz kierować się emocjami a nie merytoryką.  Dla dobrej atmosfery przymkniesz na coś oko, machniesz ręką… Warto dokonać rozdziału: praca to praca, dom to dom. W pracy trzeba przedyskutować plany i strategię, a nie problemy związane z wyjazdem ukochanego lub chorobami dzieci.

Zbyt wysoki mur

Niektóre szefowe mają tendencję do otaczania się murem, tworzą sztuczny dystans między sobą a pracownikami. Najczęściej wynika to z lęku o posądzenia o: kumoterstwo,   wyróżnianie tych a nie innych osób, słabość. Także ze stereotypu, jakoby szef nie powinien spoufalać się z zespołem. Taka postawa, to odwrotność „Mamuśki”, ale… „Królowa Śniegu” też nie zawsze wygrywa. Podkreśla swoją pozycję, wyższe kwalifikacje czy kompetencje. I właśnie przez to budzi podejrzenie, że może wcale ich nie ma?

Czas na staż

Alergia cię ogranicza? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć