zamknij
Z perspektywy szefowej. Jak reagować na częste nieobecności w pracy młodych mam?

Z perspektywy szefowej. Jak reagować na częste nieobecności w pracy młodych mam?

0udostępnień
23 sierpnia 20191262Views

Twoja podwładna właśnie wróciła z urlopu macierzyńskiego i powoli zaczyna wdrażać się na nowo w pracę. Z czasem okazuje się, że częściej nie ma jej w pracy niż jest – głównie ze względu na dziecko, które na przykład choruje lub ma problem z zaadaptowaniem się w żłobku. Jak reagować na częstsze nieobecności w pracy młodej mamy? Jak przeprowadzić z nią rozmowę? Jakie rozwiązania masz do wyboru? 

  1. Prawa młodej mamy po urlopie macierzyńskim
  2. Jak traktować częstsze nieobecności w pracy młodej mamy?
  3. Rozmowa z młodą mamą – jak powinnaś ją przeprowadzić jako jej szefowa?

Prawa młodej mamy po urlopie macierzyńskim

Twoja pracowniczka – świeżo upieczona mama – która wróciła właśnie z urlopu macierzyńskiego, ma na samym początku wiele praw. Jakie to prawa?

  • Kobietę po urodzeniu dziecka obowiązuje „okres ochronny” – oznacza to, że pracodawca musi dopuścić do pracy kobietę na tym samym lub wyższym stanowisku. Pracodawca nie ma prawa jej zdegradować lub zmniejszyć pensji.
  • Kobieta ma prawo do urlopu wychowawczego, jeśli w firmie przepracowała minimum 6 miesięcy przed porodem.
  • Kobiecie, która urodziła dziecko i pracuje więcej niż sześć godzin dziennie, przysługuje dodatkowa godzina na karmienie dziecka – są to w sumie dwie półgodzinne przerwy. Kobiecie, która karmi dwoje dzieci, przysługują dwie przerwy po 45 minut.
  • Kobiecie przysługuje prawo do zatrudnienia się na mniejszy wymiar etatu. Nie może być on jednak mniejszy niż połowa pełnego etatu – czyli 20 godzin tygodniowo.

>>> Zobacz także: Delegowanie zadań – jak to zrobić, gdy podwładną jest moja koleżanka?

Jak traktować częstsze nieobecności w pracy młodej mamy?

Kiedy mówimy o młodych mamach, często podchodzimy do nich stereotypowo. Na szczęście to powoli się zmienia. Jeszcze kilka lat temu uważano, że młode mamy migają się od obowiązków, biorą ciągle wolne dni ze względu na choroby swoich dzieci. Teraz młode mamy uważane są coraz częściej za naprawdę dobrych pracowników, którzy potrafią zarządzać swoim czasem w pracy, są wielozadaniowe, podejmują szybciej decyzje, stają się bardziej odporne na stres.

Fot. fizkes / GettyImages.com

Oczywiście zdarzyć się może, że młoda mama będzie teraz rzadziej pojawiać się w pracy – na przykład w związku z chorobami jej dziecka, które w trakcie jej nieobecności w domu, przebywa w żłobku. Jak na to reagować?

>>> Zobacz także: Jak zwolnić pracownika w dobrym stylu?

Rozmowa z młodą mamą – jak powinnaś ją przeprowadzić jako jej szefowa?

  • Postaraj się jak najlepiej przygotować do rozmowy. Wskaż jej ostatnie nieobecności w pracy – zapytaj o powody. Być może przyczyną jest nie tylko jej dziecko.
  • Pamiętaj! Bądź delikatna i wyrozumiała! Kobieta, która została mamą, przez ostatni rok opiekowała się dzieckiem w domu i dopiero wróciła do pracy, jest pod presją otoczenia – często w domu, jak i w pracy. Początki jej powrotu do życia zawodowego nie są łatwe.
  • Zaproponuj rozwiązanie problemu – być może dobrą opcją dla świeżo upieczonej mamy będzie częstsza praca zdalna? Obecnie w wielu firmach system pracy w domu – czyli home office staje się coraz popularniejszy. System ten wcale nie jest mniej efektywny od tradycyjnej pracy w firmie.
  • Jeśli widzisz, że młoda mama bardzo się stara, a mimo to nie wyrabia się ze swoimi zadaniami – część jej obowiązków możesz rozdzielić pomiędzy pozostałych pracowników. Wszystko oczywiście rób z głową!

>>> Zobacz także: Ocena pracownika – etapy i przykłady

Być może w twojej firmie dostępny jest żłobek dla dzieci pracowników, który znajduje się blisko pracy. Zaproponuj młodej mamie, że jej dziecko może do niego uczęszczać.

Zapach końca lata

gesty dłoni

Mowa ciała – gesty dłoni