zamknij
Delegowanie zadań – jak to zrobić, gdy podwładną jest moja koleżanka?

Delegowanie zadań – jak to zrobić, gdy podwładną jest moja koleżanka?

0udostępnień

Dostałaś awans i zostałaś szefem swoich byłych współpracowników? Gratulacje! Powinnaś cieszyć się z awansu, z rozwoju swojej kariery i oczywiście podwyżki. Awans kojarzy się przede wszystkim z osiągnięciem sukcesu i większymi możliwościami, ale awans oznacza również niestety pojawienie się jednego poważnego problemu – jak delegować zadania pracownikowi, który jeszcze niedawno był na przykład twoją dobrą koleżanką? Poznaj podstawowe zasady, które ułatwią ci zarządzanie zespołem, do którego należą pracownicy, z którymi miałaś przed awansem dobre relacje koleżeńskie.

Awans wewnętrzny w firmie to przede wszystkim pojawienie się nowych możliwości, ale i nowych obowiązków. Teraz twoim nowym zadaniem jest głównie zarządzanie zespołem, do którego należą osoby, z którymi wcześniej pracowałaś na równych zasadach. Nie oszukuj się – relacje które z nimi utrzymywałaś do tej pory, nie będą już takie same. Automatycznie pojawi się między wami relacja szef-pracownik. Musisz teraz zorganizować pracę swoich podwładnych i wymagać określonych wyników, z których sama będziesz później też rozliczana.

Jak delegować zadania koleżance, której teraz jesteś szefem? Najważniejsze zasady:

Z pewnością znajdą się twoi koledzy i koleżanki z pracy, którzy szczerze będą ci gratulować i cieszyć się z twojego sukcesu. Co jednak zrobić z koleżanką, która nie akceptuje twojego awansu z różnych względów (głównie jest to zazdrość, żal, poczucie niedocenienia, zawiść) i nie chce współpracować na nowych – twoich – zasadach? Oto najważniejsze porady, które z pewnością pozwolą ci poradzić sobie z nową sytuacją:

1. Zacznij od siebie! Jeszcze przed awansem przygotuj się do zmiany swojej pozycji w zespole. Pamiętaj, że utrzymywanie takich samych koleżeńskich relacji jakie łączyły was przed zmianą stanowiska, może sprawić, że nie będziesz umiała w odpowiedni sposób egzekwować zleconych przez ciebie zadań.

Fot. Fotolia.com

2. Porozmawiaj ze swoimi podwładnymi – podziel się z nimi swoją radością, ale i obawami.

3. Zaproś każdego z twoich nowych podwładnych na rozmowę z cztery oczy. Przed rozmową poproś każdego z pracowników o przygotowanie informacji o tym, czym w danym momencie się zajmuje. Ustal z każdym pracownikiem jego nowe zadania. Zapewnij każdego z nich, że w razie potrzeby będą mieć u ciebie wsparcie.

4. Jeśli czujesz, że twoja koleżanka będzie chciała sabotować pracę w zespole po twoim awansie, nie angażuj się z nią w żaden konflikt. Takim zachowaniem podkreślisz swoją nadrzędną pozycję w zespole.

5. Możesz za to powierzyć jej odpowiedzialne i ambitne zadanie. Jak to zrobić?

  • Wybierz konkretne zadanie swojej koleżance, opisz je dokładnie, tak żeby wiedziała co ma robić. Musi znać cel swojego zadania.
  • Określ dokładny termin wykonania zadania, np. czwartek godz. 16. Unikaj mówienia: „Zrób to jak najszybciej”.
  • Pokaż jej, że szanujesz jej pracę oraz że ją doceniasz.
  • Podkreśl, dlaczego to właśnie jej powierzyłaś to zadanie. Zwróć uwagę na jej zawodowe doświadczenie i zaangażowanie. Możesz na przykład powiedzieć: „Proszę, żebyś ty wykonała zadanie, ponieważ wiem, że znasz się na tym obszarze… Ostatnim razem zwróciłaś uwagę na… dzięki czemu…” Takich możliwości jest wiele.
  • Daj jej do zrozumienia, że w razie jakichkolwiek wątpliwości będzie mogła z tobą porozmawiać i prosić o pomoc, a ty tej pomocy jej udzielisz.

Taki schemat działa również w delegowaniu innych, codziennych zadań.

6. Jako nowa menadżerka, masz nadal prawo do popełniania błędów. Nie bój się prosić o pomoc swoich podwładnych np. swojej koleżanki, która nie akceptuje twojego awansu, kiedy jej potrzebujesz. W ten sposób zbudujesz lepszą atmosferę współpracy i zaufania w zespole.

7. Pamiętaj! Znasz już dobrze swoich podwładnych, a to jest twoja przewaga. Znasz ich mocne i słabe strony, a to stawia cię automatycznie na lepszej pozycji niż nowego menadżera z zewnątrz.

Badania pokazują, że pierwsze sto dni na nowej pozycji menadżera są najważniejsze. W tym czasie zbudujesz swoją nową pozycję oraz ustalisz tryb pracy ze współpracownikami. Początki są zawsze najtrudniejsze, ale wypracowanie odpowiedniego schematu współpracy się opłaci i zaowocuje w przyszłości.

Torba – uniwersalny dodatek na każdą okazję

Kiedy warto zdecydować się na depilację laserową?