zamknij
Kolor twarzy – komunikacja niewerbalna

Kolor twarzy – komunikacja niewerbalna

0udostępnień
kolor skóry

Twarz ma blisko 90 mięśni, a 1/3 z nich jest wykorzystywana tylko do wyrażania emocji. Tak więc wyraz twarzy jest jedną z form komunikacji niewerbalnej. Ruchy i położenie mięśni twarzy ujawniają stany emocjonalne człowieka. Niektóre emocje są łatwe do rozpoznania, podczas gdy inne mogą być trudne, ponieważ ludzka twarz ma ograniczony zakres ruchów. Dlatego też czasami emocje wyrażone twarzą mogą być źle odczytane. Aby prawidłowo wyczuć emocje warto w tym samym czasie zwrócić uwagę na sygnały niewerbalne przesyłane przez inne części ciała.

Jakie są inne sygnały niewerbalne, które pomagają w odczytaniu mowy ciała, a szczególnie twarzy? Jest to m.in. kolor twarzy, który zmienia się w zależności od okoliczności.

Kolor twarzy można z łatwością zauważyć i zorientować się co ktoś czuje w danej chwili. Jakie są te kolory?

Kolor czerwony

Twarz zaczyna nabierać koloru czerwonego, gdy jest nam gorąco. Istnieje kilka tego powodów: upał, pobudzenie emocjonalne lub wysiłek.

Nasza twarz może również zmienić kolor na czerwony, gdy jesteśmy w danej chwili złe z jakiego powodu. W tym przypadku zmiana koloru działa jak ostrzeżenie dla innych, aby się wycofali.

Fot. Fotolia.com

Ponadto twarz staje się czerwona, gdy jesteśmy zakłopotane lub zawstydzone – mówi się wtedy, że spiekłyśmy raka lub spaliłyśmy cegłę. Wówczas czerwone plamy pojawiają się w różnych miejscach, takich jak szyja, policzki a nawet cała twarz.

Kolor biały

Biały odcień skóry może oznaczać, że jest nam zimno. Dzieje się tak, ponieważ krew przenika głęboko w ciało, aby zapobiec dalszemu schłodzeniu.

Bladość może również oznaczać, że jesteśmy przestraszone lub w szoku. W tym przypadku nasza krew przepływa do ważniejszych mięśni ciała, które dotlenia – np. do mięśni nóg – dzięki temu jesteśmy gotowe do ucieczki.

Biały odcień skóry może również oznaczać, że mamy anemię bądź mało śpimy.

Kolor niebieski

Niebieskawe zabarwienie skóry oznacza zwykle, że coś głęboko przeżywamy, jesteśmy bardzo przestraszone lub skrajnie wychłodzone. Taki kolor twarzy może również wskazywać, że jesteśmy chore lub odczuwamy mdłości. Cienie wokół oczu mogą oznacza brak snu lub nieodpowiednią dietę, a także zmęczenie.

Pocenie się

Jest jeszcze jeden objaw, który pomaga w odczytywaniu sygnałów wysyłanych przez naszą twarz. Jest to pocenie się. Jest to naturalny mechanizm chłodzenia, gdy zrobi się nam gorąco, np. z wysiłku, podniecenia lub pobudzenia emocjonalnego.

Stany emocjonalne

Stany emocjonalne i komunikaty niewerbalne

mowa ciała

Mowa ciała – kontakt wzrokowy