zamknij
Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna

0udostępnień
zdjęcie główne

Większość kobiet kocha zakupy. Po długich godzinach spędzonych w sklepie szczęśliwe wracają do domu, ponieważ udało im się kupić coś wyjątkowego. Niestety równie często, stojąc potem przed lustrem w domu, stwierdzają, że rzecz wcale nie jest tak wyjątkowa a kolor zupełnie nie psuje do ich typu urody. Dlatego, aby następnym razem uniknąć tego rozczarowania, warto wykonać analizę kolorystyczną.

To jak my same się ubieramy wpływa na to jak inni nas postrzegają. Gdy jesteśmy dobrze ubrane i świetnie się czujemy w tym co mamy na sobie stajemy się pewniejsze siebie.

Ale nie jest to łatwe – wiele z nas nie potrafi dobrać odpowiednich kolorów i fasonów. W tym tekście skoncentrujemy się na analizie kolorystycznej.
Analiza służy poznaniu typu kolorystycznego jaki prezentujemy. Dzięki takiej analizie jesteśmy wstanie nauczyć się posługiwania paletą barw, poznać zalety naszej urody oraz uwydatnić to co w nas najpiękniejsze. Taka wiedza jest przydatna w naszym codziennym życiu, przy doborze kolorów w makijażu, garderoby czy nawet koloru włosów.

KROK 1.

Przystępujemy do demakijażu twarzy, czeszemy włosy na gładko i przykrywamy je chustą o neutralnym kolorze, aby kolor naszych włosów nie wpływał na analizę kolorystyczną. Ważne jest też światło, w którym przeprowadzamy analizę, a najlepszym światłem jest światło dzienne.

Podstawą analizy kolorystycznej jest określenie naszego odcienia skóry. W tym przypadku bierzemy pod uwagę piegi, naturalne rumieńce, a nawet odcień skóry, na jaki się opalamy. Ważny jest nasz naturalny kolor oczu oraz naturalny kolor włosów.

KROK 2.

Przystępując do analizy, bierzemy dwie chusty – srebrną i złotą. Dzięki temu określimy, w jakiej tonacji kolorów jest nam najlepiej – czy w zimnej (chusta srebrna) czy w ciepłej (chusta złota).

Przykładamy chusty naprzemiennie do twarzy i sprawdzamy, w której jest nam najlepiej. Patrzymy jak zachowuje się nasza skóra – sprawdzamy, czy pod wpływem danej barwy nasza twarz wygląda zdrowo i jest rozjaśniona czy wręcz przeciwnie – wyglądamy mdło i sprawiamy wrażenie niewyspanych. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu krótkiemu testowi dowiesz się, jakim typem urody jesteś. Srebrna chusta oznacza, że jesteś typem zimnym (pani Lato, Zima), złota zaś, że jesteś typem ciepłym (pani Wiosna, Jesień).

Ten etap analizy kolorystycznej ma wpływ na dalszą analizę.

KROK 3.

Kiedy już wiemy czy jesteśmy typem zimnym czy ciepłym, możemy sięgnąć do chust charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. I tak panie o zimnym typie urody – powinny sięgnąć do zestawienia kolorów dla pań: Lato i Zima, natomiast panie o ciepłym typie urody – do zestawienia kolorów dla pań: Wiosna i Jesień.

Zdarza się czasem, że ciężko dopasować się do danego typu urody. Kontrast pomiędzy kolorem oczu, włosów czy skóry powoduje, że typ urody nie jest wyraźnie ukształtowany. Każdy typ urody występuje w różnych odmianach: delikatnej, jasnej, bardziej kontrastowej i ciemnej. Na przykład do Pani Jesień o jasnej karnacji może pasować wiele odcieni pastelowych z palety wiosennej. Dlatego też nie należy się trzymać sztywno czterech podziałów, tylko szukać pośrednich.

wiosna
Fot. Fotolia.com

Pani Wiosna – ma bladą skórę, o brzoskwiniowym odcieniu. Cera ta jest często lekko zaróżowiona. Twarz nierzadko pokryta jest małymi złocistymi delikatnymi piegami. Pani Wiosna łatwo się opala – nawet na ciemny brąz. Oczy ma w kolorze niebieskim i zielonym, rzadko złotobrązowym. Włosy blond, słomiane, o miodowym odcieniu. Pani wiosna powinna nosić ubrania w kolorze moreli, brzoskwini, ciepłej czerwieni, chabru. Pasują do niej również odcienie pasteli. Musi unikać czerni, bieli i innych zimnych i przygaszonych kolorów.

lato
Fot. Fotolia.com

Pani Lato – ma skórę gładką, porcelanową o skłonnościach naczyniowych. Piegi występują rzadko, a jak już są to są w kolorze szarobrunatnym. Pani Lato opala się na oliwkowo. Oczy ma najczęściej w kolorach: szarym, jasnoniebieskim, szaroniebieskim, szarozielonym, niebieskozielonym czy jasnobrązowym. Kolor włosów – od jasnego blond do ciemnego brązu, jednak zawsze z popielatym połyskiem. Do pani Lato najbardziej pasują chłodne kolory: złamane odcienie bieli, wszystkie odcienie zimnego błękitu, brudne odcienie różu, szarości, delikatnego fioletu, głębokiej czerwieni oraz pastelowe barwy zieleni. Powinna unikać koloru rudego, żółto-złotawego brązu, czarnego i śnieżnej bieli.

jesień
Fot. Fotolia.com

Pani Jesień – ma jasną skórę, o ciepłej barwie kości słoniowej. Twarz często pokryta jest złocisto-rudawymi piegami. Pani jesień powinna unikać słońca, bo najczęściej opala się na czerwono a opalenizna szybko schodzi. Występują oczy w kolorze topazu, brązu, zieleni, piwne. Włosy w kolorze złocistego blondu, kasztanowe, marchewkowe oraz brązowe. Włosy w słońcu mają zawsze ciepły złotawy połysk. Pani Jesień powinna wybierać ubrania w kolorze brązowym, czerwonym, zielonym, khaki, złotym, kremowej bieli oraz pomarańczy. Niebieski, róż i jaskrawe kolory są dla niej niekorzystne.

zima
Fot. Fotolia.com

Pani Zima – ma jasną, porcelanową, gładką skórę. Na twarzy rzadko występują rumieńce. Pani Zima słabo się opala. Typ południowy Pani Zimy to skóra o kolorze oliwkowym, szybko się opala na ciemny brąz. Oczy występują w kolorze czekoladowego brązu, zieleni, ciemnoniebieskim, błękitnym i orzechowym. Włosy ciemne o granatowym lub popielatym połysku – często są czarno-brązowe lub kruczoczarne. Pani zima powinna kupować ubrania w następujących kolorach: czerń, szary, granat, czerwień, ostra zieleń, szmaragdowy, intensywny niebieski, czysta lub lekko różowa biel. Niezalecane kolory to: pomarańczowy, morelowy, żółty, rudy.

Taki podział pomaga ustalić paletę barw, która do nas pasuje.

Agnieszka Lach

Agnieszka Lach

Makijażem zawodowo zajmuje się od wielu lat. Wykonuje makijaże na wszelkie okazje (m.in. stylizacje ślubne, sylwestrowe, studniówkowe). Prowadzi konsultacje i spotkania, mające na celu dobór indywidualnej palety barw i makijażu.
mowa ciała

Mowa ciała – kontakt wzrokowy

ubiór do pracy

Jak się ubrać do pracy zachowując własny styl?