zamknij
Cechy prawdziwego lidera

Cechy prawdziwego lidera

0udostępnień
cechy prawdziwego lidera

Pamiętasz nazwiska liderów, dla których kiedyś pracowałaś i którzy wywarli na tobie ogromne wrażenie? Jeśli tak, to zastanów się jakie mieli cechy wspólne i wartości, mające wpływ na ich sukcesy zawodowe i które chciałabyś u siebie rozwijać. Ich opanowanie pozwoli ci na kierowanie każdym zespołem i firmą z dużym powodzeniem. Sprawdź jak zostać prawdziwym liderem.

Pracowałam z wieloma liderami i mogę powiedzieć, że ci najlepsi mieli cztery cechy wspólne, które zapewne przyczyniły się do ich sukcesu zawodowego. Oto one:

Bezgraniczny optymizm

Liderzy mają jasno określone cele i wiedzą co są w stanie poświęcić, aby je osiągnąć. Dlatego też z optymizmem patrzą w przyszłość.

Ludzie chętniej skłaniają się ku osobom optymistycznie nastawionym do życia. Chcą dla nich pracować i dawać z siebie więcej niż zwykle. Dlatego dobry lider, dzięki pozytywnemu nastawieniu potrafi zdziałać cuda w organizacji, która do tej pory była źle zarządzana i w której panowały negatywne stosunki międzyludzkie. Jest w stanie zainspirować innych do pracy, co ma bezpośredni wpływ na poprawę morale wśród pracowników a to z kolei przekłada się na lepsze wyniki firmy.

Fot. Fotolia.com
Fot. Fotolia.com

Jeśli więc jesteś liderem, to zadaj sobie pytanie, czy chcesz, aby twoi pracownicy mieli to samo nastawienie do pracy co ty. Jeśli nie, to postaraj się być większą optymistką – będziesz wtedy bardziej efektywnym liderem niż obecnie jesteś.

Pewność siebie

Pewny siebie lider (mam na myśli zdrową pewność siebie, a nie pyszałkowatość) potrafi stworzyć pewnych siebie naśladowców – zespół, który będzie nie do powstrzymania i dla którego nic nie będzie niemożliwe. Jak to się dzieje? Otóż pewność siebie dobrego lidera zawsze wpływa na lepszą wydajność pracowników, a sukces zespołu tylko to potwierdza.

Integralność

Uczciwość, sprawiedliwość, spójna postawa i działanie to cechy, które budują zaufanie do lidera i lojalność ludzi, którzy z nim współpracują.

Lider cechujący się integralnością naprawdę dba o firmę, którą buduje i docenia pracę, jaką wykonuje. Dzięki temu jego pracownicy czują, że to co robią ma sens. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ większość z nich spędzi w pracy jedną trzecią swojego życia.

Stanowczość

Wszyscy wielcy liderzy są zdecydowani i oddani temu co robią. To nie oznacza, że są kapryśni, wręcz przeciwni – są odważni i zawsze dobrze się zastanowią zanim coś zrobią, ale ich kluczową cechą jest to, że nie boją się podejmowania decyzji i realizacji planu działania. Nawet jeśli ich decyzje nie zawsze są trafne, to zawsze można liczyć na to, że wszystko przemyślą i podejmą stosowne działania.

Jeśli więc jesteś liderem, to nie stroń od tego. Podejmowanie decyzji – nawet jeśli jest ona zła – jest lepsze niż zupełna bierność, która podważy twój autorytet i zaufanie pracowników.

Jeśli starasz się być dobrym liderem, to znajdź sposób na rozwinięcie w sobie tych czterech cech. Kiedy to zrobisz, skorzysta na tym twoja firma i pracownicy.

rozwiązanie problemu

Systematyczne rozwiązywanie problemów zawodowych

testy rekrutacyjne

Testy rekrutacyjne