zamknij
Systematyczne rozwiązywanie problemów zawodowych

Systematyczne rozwiązywanie problemów zawodowych

0udostępnień
rozwiązanie problemu

W naszym życiu zawodowym często pojawiają się problemy, które musimy rozwiązać. Aby to zrobić, warto ten proces rozbić na etapy co sprawi, że będzie on dużo łatwiejszy. Sprawdź zatem jak rozwiązywać problemy zawodowe w szybki i efektywny sposób.

Przyjmij, że istnieje rozwiązanie twojego problemu

Pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania problemu jest uwierzenie w to, że naprawdę da się to zrobić. Bez tej wiary nie można przejść do kolejnego punktu, a tym samym rozwiązać problemu. Zapamiętaj więc i uwierz w to, że każdą przeszkodę da się pokonać.

Opisz sytuację

Fot. Fotolia.com

Poświęć chwilkę czasu i szczegółowo wypisz co myślisz o problemie, który chcesz rozwiązać. Robiąc to, zauważysz, że im więcej piszesz, tym wszystko staje się jaśniejsze i dlatego zdecydowanie łatwiej ci będzie znaleźć stosowne rozwiązanie problemu. Lepsze zrozumienie sytuacji pozwoli ci na efektywniejsze jej naprawienie.

Znajdź przyczynę problemu

Kiedy już wszystko sobie przemyślałaś, zadaj sobie pytanie: Co spowodowało, że tak się właśnie stało? Przypomnij sobie to co pisaliśmy w pierwszym punkcie – uwierz w to, że będziesz potrafiła odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedzi może być bardzo dużo i każdą z nich powinnaś zapisać. Teraz będziesz miała lepszy obraz tego co doprowadziło do powstania problemu.

Znajdź rozwiązanie problemu

Kiedy masz już listę potencjalnych przyczyn problemu, możesz zastanowić się nad rozwiązaniem każdej z nich. Pokażemy ci to na przykładzie: powiedzmy, że prowadzisz sklep z rowerami, niestety ich sprzedaż ostatnio spadła (to jest twój problem). Szukając przyczyn uznałaś, że niższa sprzedaż w twoim sklepie jest spowodowana tym, że twój konkurent z tej samej ulicy sprzedaje rowery 15% taniej. Rozwiązaniem tego problemu byłoby więc albo obniżenie cen – przez co będą bardziej konkurencyjne albo przekonanie klientów, że twoje produkty mają lepszą jakość, są trwalsze itp.

Ustal termin podjęcia stosownych działań

Na tym etapie poległo wiele osób. Wynika z tego, że łatwiej jest znaleźć rozwiązanie niż podjąć stosowne działania. Większość osób wie, że należy coś zrobić, ale tego nie robią. Aby więc nie wpaść w tę pułapkę, ustal termin kiedy należy podjąć właściwe kroki w celu rozwiązania problemu (w naszym przykładzie będzie to termin wprowadzenia konkurencyjnych cen rowerów).

spędzanie czasu z dzieckiem

Jak znaleźć czas dla dziecka?

cechy prawdziwego lidera

Cechy prawdziwego lidera