zamknij
Jak znaleźć czas dla dziecka?

Jak znaleźć czas dla dziecka?

0udostępnień
spędzanie czasu z dzieckiem

Jednym z najtrudniejszych zadań, z jakim powinna uporać się każda mama jest znalezienie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, która pozwali jej spędzać czas z dziećmi, a także mieć go wystarczająco dużo dla samej siebie. Jeśli więc wydaje ci się, że doba ma za mało godzin, to przeczytaj poniższe wskazówki na temat zarządzania czasem. Powinny one pomóc ci w złapaniu właściwej równowagi między życiem osobistym i zawodowym oraz znalezieniu czasu dla dziecka.

Wstawaj wcześniej

Jeśli masz wrażenie, że tracisz kontakt ze swoim dzieckiem, zacznij wstawać każdego dnia 15 minut wcześniej. Ty zapewne nawet tego nie odczujesz, ale twoje dziecko na pewno zauważy dodatkowe minuty z tobą. Spędzajcie ten czas na przytulaniu, opowiadaniu zabawnych historii, czy wspólnym piciu kakao.

Przygotuj posiłek na kilka dni

Zamiast pędzić z pracy do domu, aby ugotować i podać rodzinie obiad, przygotuj niektóre potrawy na kilka dni. Po przyjściu do domu, wystarczy je wyjąć z lodówki i podgrzać. To spora oszczędność czasu, który teraz możesz poświęcić dzieciom.

Fotolia_28310012_Subscription_XXL
Fot. Fotolia.com

Pamiętaj również o tym, że wspólne gotowanie to jeden ze sposobów spędzania czasu z dziećmi. Dlatego kiedy znajdujesz się w kuchni, pozwól im na to, aby ci pomogły. Starsze dzieci mogą siekać warzywa, mieszać w garnku czy włączyć mikser, a młodsze – płukać sałatę lub nakrywać do stołu. W czasie wspólnego gotowania rozmawiaj z dziećmi, pytaj jak im minął dzień.

Weź dzień wolny

Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na jeden dzień wolny. Jeśli akurat w tym czasie trwa rok szkolny, to pozwól tego dnia zostać dzieciom w domu. Spędźcie go razem – zacznijcie od wspólnego przygotowania i zjedzenia śniadania, pójdźcie do parku lub zoo, zjedźcie coś na mieście. W domu możecie pobyczyć się razem na kanapie i obejrzeć film.

Nie musisz tego dnia silić się na coś specjalnego i drogiego, aby twoje dziecko poczuło czuło się kochane.

Wieczorami nie zaglądaj do komputera

Komputer jest prawdopodobnie największym pochłaniaczem czasu. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przed kolacją wyjdź z Internetu, wyłącz telewizor i swój telefon służbowy. Spędź trochę czasu z rodziną – aktualizacja statusu na Facebooku lub sprawdzenie poczty mailowej mogą poczekać do rana.

Zaplanuj w kalendarzu czas z dzieckiem

Fotolia_29899611_Subscription_L
Fot. Fotolia.com

Jeśli jesteś bardzo zajętą kobietą a twój kalendarz spotkań jest szczelnie wypełniony, to mimo wszystko powinnaś znaleźć w nim czas, który spędzisz z dzieckiem. Ustal z nim jeden, dwa wieczory, które poświęcicie tylko sobie. Nie rezygnuj z tych chwil, bo inaczej twoje dziecko będzie zawiedzione. Jeśli jednak wypadnie ci coś ważnego, powiedz dziecku o tym i obiecaj, że nadrobicie ten czas na przykład we wtorek. Pamiętaj o tym, aby dotrzymać słowa.

Sięgnij po pomoc

Gotowanie i sprzątanie zajmuje trochę czasu, jeśli więc masz większy budżet domowy, zastanów się nad zatrudnieniem do tych prac gosposi. Ten dodatkowy koszt jest wart chwili, którą będziesz mogła poświęcić swoim dzieciom.

Jeśli jednak nie stać cię na ten wydatek, to skorzystaj z pomocy swoich rodziców lub teściów.

Dziecko, spędzając z tobą czas, ma okazję do tego, aby się wypowiedzieć, jest przy tym wysłuchane, uczy się nowych rzeczy i czuje się kochane. Dzięki temu umacnia się między wami więź, która będzie trwała przez całe życie. Dlatego więc zanim następnym razem powiesz dziecku: „Nie teraz”, zastanów się przez chwilę. Niepościelone łóżko czy niewyprasowane pranie mogą poczekać, natomiast twoje dziecko – nie.

makijaż na zmęczoną twarz

Makijaż dla zmęczonej twarzy

rozwiązanie problemu

Systematyczne rozwiązywanie problemów zawodowych