zamknij
Jak wrócić po urlopie macierzyńskim do pracy? Praktyczne porady dla młodych mam

Jak wrócić po urlopie macierzyńskim do pracy? Praktyczne porady dla młodych mam

0udostępnień
5 sierpnia 20191294Views

Rok temu zostałaś mamą, przez ostatnie dwanaście miesięcy zajmowałaś się dzieckiem, a teraz planujesz wrócić do pracy? Jak to zrobić? Jak zaplanować powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego? Jak zaplanować swój czas w pracy i po pracy? Zdecydować się na żłobek czy na zatrudnienie niani do opieki nad dzieckiem? Jakie prawa ci przysługują po powrocie z urlopu macierzyńskiego i jak z nich korzystać?

  1. Niania czy żłobek? Co wybrać? Co jest lepsze dla matki i dla dziecka?
  2. Jakie masz prawa po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim?
  3. Rozmowa z pracodawcą przed powrotem z urlopu macierzyńskiego – co i jak ustalić? Obowiązki, praca zdalna, dyspozycyjność
  4. Rozłąka z dzieckiem po urlopie macierzyńskim – jak się do niej przygotować krok po kroku?
  5. Organizacja pracy w domu

Po urlopie macierzyńskim część kobiet decyduje się na urlop rodzicielski, część chce wrócić do pracy. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, sprawdź od czego powinnaś zacząć, na czym się skupić na chwilę przed powrotem do pracy i w momencie, kiedy już znalazłaś się z powrotem w pracy.

1. Niania czy żłobek? Co wybrać? Co jest lepsze dla matki i dla dziecka?

Pierwszą decyzją, którą powinnaś podjąć przed powrotem do pracy, jest wybór: niania czy żłobek? Żłobek jest z pewnością tańszy niż zatrudnienie niani – niania wiąże się niestety ze zdecydowanie większymi kosztami. Zatrudnienie niani na cały etat może wynieść nawet 2500 złotych miesięcznie.

W żłobku dziecko przebywa z rówieśnikami, co może wpływać pozytywnie na jego rozwój, z drugiej zaś strony – indywidualne podejście do dziecka w przypadku niani będzie nieocenione – w żłobku nikt nie poświęci dziecku stuprocentowej uwagi przez cały dzień.

Kolejną kwestią jest zdrowie. Dziecko w żłobku nabierze większej odporności, z drugiej jednak strony będzie częściej narażone na kontakt z zarazkami, a tym samym będzie częściej chorować.

Oczywiście często idealnym rozwiązaniem jest nieoceniona pomoc dziadków, którzy często deklarują chęć zajęcia się twoim dzieckiem, kiedy ty będziesz pracować. Niestety nie każdy ma taką możliwość.

>>> Zobacz także: 7 najczęstszych problemów, z którymi mierzą się pracujące matki. Jak je przezwyciężyć?

2. Jakie masz prawa po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim?

Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, obowiązuje cię „okres ochronny” – oznacza to, że pracodawca musi dopuścić cię do pracy, nie może zmienić twojego stanowiska na niższe i zmniejszyć twojego wynagrodzenia. Ponadto, jeśli karmisz piersią i pracujesz dziennie więcej niż sześć godzin, przysługują ci dwie przerwy po pół godziny w ciągu dnia.

Wracając do pracy, możesz zdecydować się na niepełny etat – musi to być jednak minimum połowa etatu – czyli dwadzieścia godzin tygodniowo.

Oczywiście powyższe zasady dotyczą kobiet, które były w momencie porodu zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

3. Rozmowa z pracodawcą przed powrotem z urlopu macierzyńskiego – co i jak ustalić? Obowiązki, praca zdalna, dyspozycyjność

Przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim umów się koniecznie na rozmowę ze swoim pracodawcą.

Fot. Fotolia.com

Musicie ustalić na nowo twoje obowiązki i znaleźć kompromisy w niektórych kwestiach. Po urodzeniu dziecka z pewnością nie będziesz tak samo dyspozycyjna jak przed – dlatego też nie obiecuj rzeczy niemożliwych, np. że będziesz siedzieć w pracy po godzinach.

Może będziesz miała opcję pracy zdalnej raz lub dwa razy w tygodniu? To również ważna kwestia do ustalenia.

Pokaż przełożonemu, że nadal zależy ci na pracy, przedstaw mu swój plan działania, pokaż że jesteś i będziesz dobrze zorganizowana.

>>> Zobacz także: Powrót mamy na rynek pracy. Jak odnieść sukces?

4. Rozłąka z dzieckiem po urlopie macierzyńskim – jak się do niej przygotować krok po kroku?

Ostatnim i chyba jednym z ważniejszych punktów jest przygotowanie się po urlopie macierzyńskim na rozłąkę z dzieckiem. Jeśli do tej pory, to głównie ty zajmowałaś się swoim maleństwem, rozłąka z nim będzie zarówno dla ciebie, jak i dla niego jednym najtrudniejszych momentów. Na ten moment można się oczywiście przygotować. Jak?

Po pierwsze, zacznij zostawiać dziecko pod czyjąś opieką jeszcze przed tym jak wrócisz do pracy. Rób to stopniowo – przedłużaj czas rozłąki z dzieckiem – tak żebyś ty i dziecko mogło przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Możesz zacząć nawet od kilkunastu minut. Sprawdź, jak twoje dziecko będzie reagować na rozłąkę z tobą.

Po drugie, kiedy wychodzisz z domu, żegnaj się z dzieckiem wyraźnie i krótko! To znaczy – nie reaguj na jego płacz, nie wracaj do niego, mimo że płacze i histeryzuje. To trudne dla dwóch stron – zarówno dla matki, jak i dziecka, ale pamiętaj – będziesz kiedyś i tak musiała to zrobić – a z każdym razem będzie to coraz łatwiejsze. Jeśli dziecko jest starsze, wytłumacz mu, że musisz wyjść, ponieważ idziesz do pracy lub musisz coś załatwić. W żadnym wypadku nie zostawiaj dziecka bez pożegnania!

>>> Zobacz także: Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – jak się do niego przygotować?

5. Organizacja pracy w domu po urlopie macierzyńskim

Kiedy wrócisz do pracy po urlopie macierzyńskim, musisz pamiętać o ustaleniu nowego planu działania i podziale domowych obowiązków. Kiedy będziesz wracała do domu po pracy, postaraj się nie od razu zaczynać sprzątać, zmywać naczynia, prasować itd. Poświęć czas dziecku, które przez te osiem – dziewięć godzin nie miało z tobą kontaktu.

We wszystkim musi ci pomóc twój partner, na którego spadnie część domowych obowiązków. Pamiętaj o sobie – nie możesz być 24 godziny na dobę na nogach – daj sobie czas na odpoczynek – nawet pół godziny dziennie zrobi ogromną różnicę. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Modne damskie kombinezony na lato

Nordic walking

Nordic Walking – sport dla wszystkich