zamknij
Jakie powikłania mogą wystąpić po porodzie?

Jakie powikłania mogą wystąpić po porodzie?

0udostępnień
4 marca 20191362Views

Macierzyństwo to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Trudny dla organizmu poród może wiązać się jednak z ryzykiem wystąpienia dolegliwości i powikłań. Poniżej opisujemy te, które mogą pojawić się najczęściej.

Bóle i inne dolegliwości występujące po porodzie potrafią odebrać nieco radości z narodzin dziecka. Warto poinformować o nich lekarza i od razu z nimi walczyć, nawet jeśli są wstydliwe. Takie przypadłości, jak nietrzymanie moczu po porodzie, stany zapalne, obfite upławy czy silne bóle krocza i piersi zdarzają się bardzo często. Pierwsze tygodnie po narodzinach nie są łatwe, a wspaniałe i ważne wydarzenie w naszym życiu, jakim jest poród, okupione jest silnym stresem i często bólem.

Na szczęście nie wszystkie te dolegliwości występują zawsze i u każdej kobiety. Jeśli podczas porodu nie wystąpiły poważne komplikacje, o dyskomforcie szybko się zapomina. Warto jednak zapoznać się z częstymi dolegliwościami poporodowymi i przygotować się na nie.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która występuje zwykle w późniejszym wieku. Najczęściej cierpią na nią kobiety ok. 50-60. roku życia. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka rodzajów NTM. Dolegliwość pojawia się rzadziej po cesarskim cięciu niż po porodzie naturalnym, a to z powodu dużego wysiłku fizycznego, jaki kobieta wykonuje. W efekcie mięśnie dna macicy stają się słabsze, mogą zwiotczeć, zbyt się rozluźnić. Może to być proces odwracalny, ale nietrzymanie moczu po porodzie może też wymagać wizyty u lekarza i wdrożenia leczenia.

Pomocne jest regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, aby je wzmocnić. Zwykle problem nasila się podczas wysiłku, np. sportu, noszenia toreb z zakupami, ale też kichnięcia, kaszlu, wybuchu śmiechu. Nie wolno bagatelizować NTM, aby nie borykać się z chorobą również w późniejszym wieku.

Depresja poporodowa

Zdarza się, że młoda matka czuje się tak zmęczona i zniechęcona do życia, że cierpi na depresję po porodzie. Traci wtedy kontakt z dzieckiem, jest smutna i płaczliwa, ma gwałtowne huśtawki nastroju. Za ten stan odpowiadają hormony, gdyż intensywnie waha się ich poziom (np. hormonów płciowych, hormonów tarczycy i nadnerczy). Występują też zaburzenia snu i łaknienia, poczucie niekompetencji do bycia mamą, brak chęci kontaktu i zabawy z dzieckiem. Co więcej, objawy depresji poporodowej mogą występować nawet kilka miesięcy po narodzinach.

Bóle w okolicy krocza

Bóle w okolicy krocza mogą dokuczać nawet przez kilka tygodni, ale zależy to od konkretnego przypadku. Jedne kobiety nie narzekają na nie dłużej niż tydzień czy dwa, inne mają problem z siadaniem czy chodzeniem nawet przez ponad miesiąc. Skoro tą drogą dziecko przyszło na świat, skutki w postaci silnego bólu są w zasadzie naturalne. Wyjątkowo intensywne są wtedy, gdy lekarz naciął krocze podczas porodu – wtedy dyskomfort jest jeszcze większy.

Jak sobie z tym radzić? Pomocna w siadaniu będzie poduszka z otworem pośrodku, ulgę przynosi też częste podmywanie się specjalnym kojącym preparatem do higieny intymnej, okłady z lodu, osuszanie się np. suszarką do włosów, unikanie kąpieli w wannie (lepszy jest prysznic), a także wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla – podobnie jak w przypadku nietrzymania moczu po porodzie.

Co więcej, może występować stolec z krwią, bóle w podbrzuszu, problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się (z obawy o pęknięcie szwów), hemoroidy, bóle i obrzmiałość piersi, ogólne osłabienie organizmu oraz spadek energii.

Kiedy wypada założyć krótką spódnicę?

Oryginalny prezent na rocznicę, który na długo zapadnie w pamięć