zamknij
7 najczęstszych problemów, z którymi mierzą się pracujące matki. Jak je przezwyciężyć?

7 najczęstszych problemów, z którymi mierzą się pracujące matki. Jak je przezwyciężyć?

0udostępnień

Wiele kobiet rezygnuje z kariery zawodowej, aby poświęcić swoje życie prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi. Są jednak i takie, których ambicja i sytuacja ekonomiczna mobilizuje do łączenia ze sobą pracy na pełen etat i prowadzenia domu oraz wychowywania dzieci. Czy da się być jednocześnie świetnym pracownikiem i matką, która poświęca wystarczająco dużo czasu dla dzieci? Czy te dwa etaty się nie wykluczają? Sprawdź, jak znaleźć czas na wszystko.

Czy wiedziałaś?

Choć w niedalekiej przeszłości pracujące matki nie były dobrze widziane, obecne warunki ekonomiczne w wielu krajach uniemożliwiają wygodne życie z jednej wypłaty, którą do niedawna przynosił do domu ojciec rodziny. Dodatkowo kobiety poszły do szkół i osiągają świetne wyniki w nauce, a co za tym idzie – są lepiej wykwalifikowanymi pracownikami i chcą się rozwijać. Przynoszenie pieniędzy do domu stało się więc nie tylko domeną mężczyzn, ale również kobiet, którym jednocześnie nie ubyło obowiązków związanych z prowadzeniem domu.

Pomimo że kobiety wzięły na siebie część ciężaru jakim jest zapewnienie rodzinie bytu, mężczyźni nigdy nie przejęli od nich części obowiązków związanych z prowadzeniem domu. W związku z tym na pracujących matkach spoczywa wielki ciężar związany nie tylko z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, ale również osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym. Taki styl życia nie może nie odbić się na ich zdrowiu, zarówno fizycznym i jak i psychicznym.

Wyzwania, którym na co dzień stawia czoła pracująca mama

Dodatkowe koszta

Ponieważ oboje rodzice pracują, należy znaleźć opiekę dla dzieci w czasie gdy ci przebywają w pracy. Jeśli nie uda im się zapisać dziecka do publicznego przedszkola lub żłobka, muszą skorzystać z usług prywatnych instytucji tego typu lub wynająć niańkę do dzieci. To pochłania ogromną część budżetu domowego, w tym zarobków pracującej mamy.

Stres

Fot. Fotolia.com

Badania przeprowadzone na całym świecie zgodnie wskazują, że poziom stresu pracujących matek jest dużo wyższy niż u kobiet, które zdecydowały się tylko na karierę zawodową lub tylko na prowadzenie gospodarstwa domowego i wychowywanie dzieci. Wzięcie na siebie jednych i drugich obowiązków łączy się z ciągłą wielozadaniowością i jest trudne do wytrzymania w dłuższej perspektywie czasowej. Często prowadzi również do poczucia frustracji i złości, którą kobiety wyładowują na swojej rodzinie, co prowadzi do poczucia winy, a co za tym idzie – większego stresu.

Ten problem jest jeszcze większy w przypadku samotnych pracujących matek, które w domu muszą przejąć role zarówno matki, jak i ojca. Dodatkowo badania wykazały, że większość pracujących matek chętnie zrezygnowałoby z pracy zawodowej, gdyby pozwalała im na to sytuacja finansowa.

Problemy ze zdrowiem

Nawał zajęć, zarówno w domu, jak i w pracy, z którymi mierzą się na co dzień pracujące matki nie zostaje obojętny dla ich zdrowia. Bardzo często chorują między innymi na: astmę, artretyzm, mają problemy z sercem, zaburzenia snu i bóle mięśni całego ciała. Paradoksalnie, te kobiety dbają o zdrowy styl życia całej rodziny, ale zapominają o tym, że powinny zadbać również o siebie.

Brak podziału obowiązków domowych

Według statystyk mężczyźni przejmują coraz więcej obowiązków domowych, jednak to kobiety są ciągle przede wszystkim tymi, które dbają o dom i rodzinę. Do tego pracują dużo więcej niż pracujący ojcowie. W efekcie kobiety mają problem ze zbalansowaniem ilości czasu poświęcanego na życie zawodowe i prywatne. To z kolei jest przyczyną coraz większej ilości rozwodów i zmniejszenia ilości narodzin dzieci.

Niedocenianie w pracy

Fot. Fotolia.com

Normą stało się, że kobiety posiadające dzieci zarabiają mniej niż ich bezdzietne koleżanki, pomimo że często dysponują większym doświadczeniem i kwalifikacjami. Są również bardziej oddane pracodawcy. Ciągle funkcjonuje jednak mit, że pracujące matki nie wkładają w pracę tyle wysiłku i uwagi, co kobiety bezdzietne. W związku z tym są często niedoceniane, a wręcz dyskryminowane w miejscach pracy. To prowadzi do braku zadowolenia z wykonywanego zawodu, problemów psychicznych, a nawet porzucenia pracy.

Brak intymności

Stres, brak czasu i ogólne poczucie zrezygnowania nie sprzyjają intymności partnerów, to z kolei osłabia więzi, na których zbudowany jest związek i może prowadzić nawet do jego rozpadu. To kolejny powód, dla którego tak ważnym jest posiadanie partnera, który będzie odciążał od niektórych obowiązków.

Rezygnacja z własnego życia

Wizyta na siłowni, spotkanie z koleżankami, wypad do kina… która pracująca matka ma na to czas? Nawet jeśli znajdziemy wolną chwilę, to jesteśmy zbyt zmęczone aby zrobić cokolwiek dla siebie i kończymy z pilotem na kanapie albo po prostu idziemy spać. Należy pamiętać, że brak czasu na rozwijanie siebie to kolejny krok w stronę depresji.

Czy kobieta pracująca może być dobrą matką?

Życie pracującej matki to ciężka praca i zdecydowanie nie każda z nas chętnie by je wybrała. Zdarzają się jednak wyjątkowe kobiety, które potrafią osiągnąć sukces zawodowy jednocześnie prowadząc szczęśliwy dom i czerpiąc z życia dużą satysfakcję. Jak to robią?

Kluczem do efektywnego radzenia sobie z dzieleniem życia między rodzinę, pracę i własne zainteresowania jest przede wszystkim odpowiednie planowanie czasu.

Należy również pamiętać, że poczucie winy spowodowane wrażeniem, że za mało czasu poświęcamy rodzinie nikomu niczego dobrego jeszcze nigdy nie przyniosło. Jedynym wyjściem jest akceptacja sytuacji, w której się znalazłyśmy i proszenie o pomoc innych, gdy tego potrzebujemy. Musimy przystosować się do nowego stylu życia. Nie bierzmy wszystkiego na siebie. Niech reszta członków rodziny przejmie część obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Dzięki temu z naszych barków spadnie duża część stresu i presji spowodowana tym, że ze wszystkim musimy radzić sobie same. Łatwiej będzie nam pogodzić swoje podwójne obowiązki i czerpać radość z życia.

Elegancka i z klasą, czyli bizneswoman w sukience ołówkowej

Jakie znaczenie ma różnica wieku między partnerami?