zamknij
Sposoby motywowania pracowników z okazji świąt

Sposoby motywowania pracowników z okazji świąt

0udostępnień
motywowanie pracownika

Święta Bożego Narodzenia to bardzo dobra okazja do wręczenia pracownikom prezentów. Będą one formą podziękowania za dotychczasową pracę, jak i motywacji do dalszego działania. Ponadto taka gratyfikacja buduje u pracownika poczucie przynależności do firmy, dlatego takie świadczenia powinny być również częścią systemu motywacyjnego u danego pracodawcy.

Bony podarunkowe

Ostatnio najpopularniejszą formą świadczeń pozapłacowych są bony podarunkowe i karty rabatowe. Dzięki nim osoba obdarowana ma możliwość wyboru usługi lub towaru, który jej się przyda. Ponadto bony i karnety pozwalają pracownikowi zaoszczędzić pieniądze.

Bardzo modne są ostatnio bony kulturalne (do wykorzystania na przykład w kinie czy teatrze), bony restauracyjne (do wykorzystania w wybranej restauracji), bony rekreacyjne (dające możliwość trenowania w klubach fitness), a także bony towarowe (do wykorzystania w wybranych sklepach).

Wybór bonów podarunkowy musi być przemyślany. Unikaj zakupu bonów podarunkowych, które wyróżnią tylko niektórych pracowników, np. bon do sklepu z zabawkami ucieszy tylko osoby, które mają dzieci.

Paczki świąteczne

Kolejną formą pozapłacowej motywacji będą paczki świąteczne dla pracowników i ich dzieci. Mogą to być paczki żywnościowe (bardzo modne są ostatnio paczki z żywnością ekologiczną, np. słoiczkami z ekologicznymi konfiturami) lub z drobnymi upominkami (np. z kalendarzem na przyszły rok, kosmetykami, kompletem ręczników).

wręczanie prezentów w pracy
Fot. Fotolia.com

Jeśli zdecydujesz się na paczkę żywnościową, to unikaj zakupu artykułów spożywczych, które mogą się szybko zepsuć lub produktów najtańszych marek.

Premia świąteczna

Premia świąteczna to kolejny sposób motywowania pracowników. Grudzień to miesiąc sporych wydatków, dlatego dodatkowe pieniądze będą dużym zastrzykiem finansowym dla wielu budżetów domowych. Ponadto premia daje pracownikowi możliwość decydowania na co ją wyda.

Jeśli pracodawcę nie stać na wypłatę 13-stej pensji, to wysokość premii świątecznych może uzależnić od osiągnięć pracownika w mijającym roku.

Dodatkowy dzień wolny od pracy

Prezentem, który również ucieszy pracowników będą dodatkowe dni urlopu między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem albo dzień wolny 24 grudnia. Docenią to, ponieważ będą mieli więcej czasu na ostatnie przygotowania do świąt i okazję do spędzenia go w gronie najbliższych.

Jeśli szef firmy nie może pozwolić sobie na danie pracownikom dodatkowego dnia wolnego, to może pozwolić im wcześniej zakończyć pracę w Wigilię lub zarządzić w tym dniu zdalną pracę z domu.

Pamiętaj! Drobny prezent to naprawdę miły gest i na pewno zostanie doceniony przez twoich pracowników.

stres

Jak uniknąć stresu związanego z wysyłaniem kartek świątecznych?

motywowanie pracowników

Finansowe motywowanie pracowników