zamknij
Jak pozbyć się strachu przed zmianą pracy?

Jak pozbyć się strachu przed zmianą pracy?

0udostępnień
29 października 20182365Views

Chcesz zmienić pracę, ale ciągle wybierasz, to co bezpieczne, zamiast tego, co właściwe? Od dłuższego czasu pracujesz w tej samej firmie, nie rozwijasz się i nie czujesz satysfakcji z tego, co robisz, a jednak trudno Ci zrobić krok naprzód? Zobacz, jak poradzić sobie z obawami!

Oceń perspektywy

Czy wiesz, jakie perspektywy masz w obecnym miejscu zatrudnienia? Czego nauczysz się w najbliższym czasie? Czy istnieje szansa, że coś się zmieni na lepsze w związku z Twoim wynagrodzeniem lub zakresem zadań? Jeśli doskonale wiesz, że tak się nie stanie, a próbę rozmowy z przełożonym w tej sprawie masz już za sobą, to znaczy, że w obecnej pracy nie masz już perspektyw. Chcąc je mieć, musisz zmienić pracę. Wypisz na kartce wszystko, co Ci przyjdzie do głowy w odpowiedzi na pytanie: jaka powinna być firma, w której chcę się zatrudnić? Daj sobie chwilę na zastanowienie. Nie martw się, jeśli będzie tego dużo. Po spisaniu listy życzeń przeczytaj ją na głos. To są Twoje oczekiwania, które sprawią, że życie zawodowe stanie się satysfakcjonujące. Uświadomienie sobie, czego szukasz to bardzo ważny krok w kierunku zmian zawodowych. Dzięki temu nabierasz motywacji do działania. Czasem może okazać się, że tak naprawdę interesuje Cię zupełnie inny charakter pracy, a nawet marzysz o zmianie branży.

Miej zaplecze

Kolejnym działaniem, które pomoże Ci uwierzyć w siebie, jest dokładne przygotowanie się do zmian. Spróbuj zaoszczędzić trochę pieniędzy. Sam taki zabieg sprawi, że poczujesz się spokojniejszy, a łatwiej jest podjąć właściwą decyzję, gdy nie żyjesz jedynie z miesiąca na miesiąc, ale posiadasz oszczędności. Poza zabezpieczeniem finansowym warto pomyśleć też o dodatkowych kursach lub studiach podyplomowych – jest to istotne, gdy chcesz zmienić branżę lub stać się lepiej opłacanym specjalistą w danej dziedzinie. O ile w Twoim obecnym miejscu zatrudnienia da się wytrzymać, to nie rzucaj pracy z dnia na dzień. Wybierz się na kilka rozmów kwalifikacyjnych i zobacz, jak sobie radzisz. Czy są jakieś umiejętności, które musisz doszlifować? Przeanalizuj i wyciągnij wnioski.

Szukaj wsparcia

Rozmowa z przyjacielem czy rodziną i ich obecność może zdziałać cuda. To bardzo ważne, by podczas ważnych zmian w życiu mieć wokół siebie życzliwych ludzi, którzy wesprą Cię i będą w Ciebie wierzyć. Jeśli nie masz takich osób, to je znajdź. Wybierz się na spotkanie ze znanymi przedsiębiorcami, którzy osiągnęli sukces i spełnili swoje marzenia, zapisz się na dodatkowe zajęcia np. jogi czy tańca, gdzie spotkasz osoby naładowane pozytywną energią. Przebywając z otwartymi i ciepłymi ludźmi, zaczniesz inaczej patrzeć na życie. Ważne też, byś znalazł wsparcie w samym sobie. Daj sobie więcej uwagi, wsłuchaj się w swoje potrzeby i pozwól zaistnieć własnym marzeniom.

Działaj!

Zacznij szukać pracy na poważnie. Odwlekanie i rozmyślanie budzi jedynie lęk. Najłatwiej się z nim rozprawić, kiedy weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie. Nie marudź, nie użalaj się nad sobą – zrób plan i go wdrażaj. Przejrzyj portale z ofertami pracy, wyślij CV do firm, w których chciałbyś się zatrudnić. Powiedz sobie np. do końca tego roku będę miał nowe i rozwijające stanowisko.

Półbuty – pokochasz je na jesień

Jaką odzież wierzchnią wybrać jesienią?