zamknij
Zmiana kariery po 40. roku życia. Nie taka straszna

Zmiana kariery po 40. roku życia. Nie taka straszna

0udostępnień
Zmiana pracy

Wielu osobom wydaje się, że zmiana ścieżki kariery po ukończeniu 40 lat to absurd i niepotrzebny stres. Chcemy cię jednak przekonać, że taka zmiana w życiu jest możliwa i czasami konieczna.

  1. Przyczyny zmiany ścieżki kariery po przekroczeniu 40 lat
  2. Zanim zdecydujesz się na zmianę ścieżki kariery po 40. roku życia
  3. Jak zmienić ścieżkę karierę po 40. roku życia?

Spotykamy w swoim życiu ludzi, którzy wloką się do pracy z niechęcią i każdego dnia czekają na godzinę 16, 17, aby wyjść z biura. Jeśli masz tylko dwadzieścia parę lat i karierę przed sobą, to zmiana pracy na bardziej bliską twoim zainteresowań jest łatwiejsza – możesz iść na dodatkowe studia, kursy, szkolenia. Zmiana ścieżki kariery, która jeszcze na dobre się nie zaczęła nie przeraża, ma się wrażenie, że świat stoi otworem. Niestety tego samego nie można powiedzieć o osobie, która w wieku 40 lat chciałyby podjąć taką samą decyzję. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić. Przed tym jednak warto zastanowić się, jakie sytuacje mogą spowodować podjęcie tak istotnego kroku.

Przyczyny zmiany ścieżki kariery po przekroczeniu 40 lat

odpoczynek od pracy
Fot. Fotolia.com

Niektóre osoby zaczynają swoją karierę, która jest zgodna z ich zainteresowaniami. Przynosi im to satysfakcję przez kilka lat. Jednak po tych kilku latach ich zainteresowania zawodowe się zmieniają i to co obecnie robią nie jest już ciekawe. Poza tym ich środowisko pracy staje się niesprzyjające dla rozwoju.

Inni tracą pracę i przez kilka miesięcy nie mogą znaleźć nowej. Na rynku jest duża konkurencja i coraz więcej młodszych ludzi, którzy są gotowi przyjąć pracę za mniejsze pieniądze.

Jeszcze inni ludzie decydują się na zmianę ścieżki kariery ze względu na zwiększone/zmniejszone obowiązki domowe albo dlatego ponieważ czują monotonię w życiu.

Mogą być też inne powody zamiany kariery. Ustalenie przyczyn jest bardzo ważne, abyś wiedziała w jakim kierunku powinny iść zmiany.

Bez względu na powód ta decyzja jest bardzo ważna. Warto przemyśleć ją przez minimum klika dni.

>>> Zobacz także: Najlepiej płatne prace dla kobiet (i nie tylko!)

Zanim zdecydujesz się na zmianę ścieżki kariery

Większość kobiet po czterdziestce ma już rodziny. Dlatego przy planowaniu zmiany kariery w wielu 40 lat bardzo ważna jest finansowa stabilizacja rodziny. Jeśli macie pożyczki w banku, upewnij się z mężem czy wasze pieniądze na koncie i jego zarobki wystarczą na ich spłatę – przynajmniej przez okres jednego roku. Ponadto wasze pieniądze powinny wystarczyć na utrzymanie tego samego lub bardzo zbliżonego poziomu życia, do którego wasza rodzina jest przyzwyczajona. Jest to ważne, ponieważ musisz sobie uświadomić, że miejsca pracy dla osób, które zaczynają daną karierę mogą być nisko płatne, szczególnie na początku. Dlatego zastanów się nad finansami rodziny zanim podejmiesz decyzję o zmianie kariery.

>>> Zobacz także: Jak pozbyć się strachu przed zmianą pracy?

Jak zmienić karierę po 40. roku życia?

Kiedy już wiesz, dlaczego chcesz zmienić pracę i że finanse rodziny są zabezpieczone, reszta powinna być stosunkowo łatwa.

Pretty woman sitting against wall with laptop
Fot. Fotolia.com

Najpierw musisz uświadomić sobie jakie masz zainteresowania i ewentualne niedociągnięcia. Zanim zaczniesz szukać nowej pracy zrób listę, która będzie zawierała informacje o twoich umiejętnościach, doświadczeniach zdobytych na poprzednich stanowiskach i wykaz prac, które bardzo lubisz robić. Na liście umieść również zajęcia, których nie lubisz wykonywać. Ponadto napisz na kartce czego brakuje ci w obecnej pracy i co chcesz uzyskać przez jej zmianę (więcej pieniędzy, więcej wyzwań w nowej dziedzinie). Pozwoli to usprawnić poszukiwania pracy.

Znajdź również jak najwięcej informacji na temat kariery, która cię interesuje i czy spełnia ona twoje oczekiwania. Jeśli to możliwe – porozmawiaj z profesjonalistami, którzy zajmują się daną dziedzina przez długi czas.

Jeśli planujesz zrobić nową karierę w podobnym obszarze zawodowym (np. rezygnujesz z pracy brand managera w firmie sprzedającej chipsy, aby zacząć jako brand manager w przemyśle odzieżowym), twoje umiejętności i doświadczenia mogą się przydać. Jeśli jednak decydujesz się na radykalną zmianę i myślisz o karierze w nowej dziedzinie, będziesz musiała zaczynać od zera. W takim przypadku powinnaś podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje wymagane w nowowybranej pracy. Być może będziesz musiała zapisać się na kursy lub ukończyć szkolenia zawodowe. Wybierz te, które cieszą się dobrą opinią na rynku. Radzimy, abyś zaczęła szukać pracy dopiero po uzyskaniu wymaganych umiejętności i kwalifikacji.

>>> Zobacz także: Metoda SMART – definiowanie celów w życiu

Następnym krokiem jest poszukiwanie pracy w ogłoszeniach prasowych i w Internecie. Możesz też szukać pracy poprzez sieć znajomych i rodziny.

Nie zniechęcaj się opiniami ludzi, którzy będą ci odradzali zmianę ścieżki kariery. Jest wiele osób, którym się udało i teraz są bardzo zadowolone z tej zmiany.

Fot. Gettyimages.com / JohnAlexandr

Praca na Instagramie i Facebooku – czyli jak zacząć zarabiać na mediach społecznościowych? 5 porad

Modne damskie kombinezony na lato