zamknij
Zarobki w Niemczech – ile można zarobić za naszą zachodnią granicą?

Zarobki w Niemczech – ile można zarobić za naszą zachodnią granicą?

0udostępnień
31 marca 2022949Views

Niemcy to niezwykle popularny kierunek emigracji zarobkowej. My – Polacy wybieramy go nie tylko ze względu bliskiego położenia, ale również na satysfakcjonujące zarobki. Za zachodnią granicą lepiej zarabiają przedstawiciele niemal wszystkich branż i zawodów. Dużym plusem jest również fakt, że wynagrodzenie wypłacane jest w euro. Ile jednak tak naprawdę zarobić można w Niemczech? Od czego zależy wypłata i jak szukać dobrze płatnej pracy?

Ile zarabia się w Niemczech?

Statystycznie w Niemczech zarabia się nawet trzykrotnie więcej niż w Polsce. Duży wpływ ma na to płaca minimalna, która w ostatnich miesiącach uległa znacznemu wzrostowi. Obecnie za godzinę pracy za Odrą zarabia się 12 euro brutto. Zazwyczaj jednak przedstawiciele zawodów pożądanych na niemieckim rynku pracy mogą liczyć na o wiele więcej. Warto tu też zaznaczyć, że do otrzymywania wynagrodzenia minimalnego w Niemczech uprawnione są osoby nie tylko zatrudnione na stałym etacie, ale też pracujące tymczasowo czy w niepełnym wymiarze godzin.

Ile w Niemczech zarabia dekarz, nauczyciel, lekarz, opiekunka do osób starszych?

To, co różni niemiecki rynek pracy od polskiego, to oddzielne płace minimalne dla konkretnych branż. Niektóre zawody takie jak np. pedagog, dekarz, pracownicy sprzątający wnętrza, elektromonter czy pracownicy biurowi są nimi objęci odgórnie.

Co ciekawe branżowa płaca minimalna dotyczy też pracowników opieki, czyli opiekunek do osób starszych – jednego z najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez Polaków i Polki w Niemczech. Obecnie zarówno w landach wschodnich, jak i zachodnich płaca minimalna wynosi 12 euro brutto na godzinę. Na opieka.felizajob.pl/poradnik-opiekunki/warto-wiedziec/ poradniki dla opiekunek mówią jednak jak podwyższyć swoje wynagrodzenie.

Rady, jakie najczęściej są powtarzane to podwyższenie swoich umiejętności językowych, zrobienie kursów dokształcających np. z pierwszej pomocy czy gotowania, posiadanie prawa jazdy. Warto też pamiętać, że w Niemczech wynagrodzenie pracowników opieki rośnie wraz z doświadczeniem i posiadanymi kwalifikacjami – wysoko wykwalifikowani opiekunowie zarabiają od 15,40 euro za godzinę.

Od czego zależą zarobki Polaków w Niemczech?

Zarobki w Niemczech przede wszystkim zależą od zajmowanego stanowiska – im ono jest wyższe, tym praca jest lepiej płatna. Nie bez znaczenia jest również branża – najlepiej wynagradzane są służby medyczne, menadżerowie, kierownicy, specjaliści IT, inżynierowie.

Osoby wykształcone, posługujące się językiem niemieckim mogą liczyć na wysokie pensje. Chcąc więc podreperować swoje finanse w Niemczech, warto zainwestować w doszkalanie się i zdobywanie nowych umiejętności.

Najmodniejsza damska spódnica!

Gdzie kupić ekskluzywne ubrania szyte w Polsce?