Wypowiedzenie? Tak, ale… przed radykalnym krokiem warto przeanalizować przyczyny swojej decyzji i zmierzyć swój potencjał.
Jeśli czujesz, że czas zmienić pracę – coś jest na rzeczy. Rozważ, co powoduje twój dyskomfort: niska pensja, uciążliwy dojazd, koledzy, godziny pracy, zbyt duże obciążenie odpowiedzialnością, stres? Jeśli już wiesz, zastanów się, czy istnieje pole do poprawy sytuacji – na przykład, jeżeli chodzi o pieniądze – może warto porozmawiać z pracodawcą o podwyżce? A w przypadku godzin pracy czy przydziału obowiązków – może lepiej porozmawiać z kolegami i szefem? Często można zmienić pracę i poprawić warunki – nie zmieniając jej.
Jeśli nadal czujesz, że czas na zmianę, zadaj sobie jeszcze jedno pytanie: jak długo pracujesz w tym miejscu? Może zmieniasz pracę po raz kolejny? Jeśli tak, to jak często? Eksperci uważają, że konieczne minimum, aby podjąć poważną decyzję o zmianie, tzw. „czas próby” – to rok. Ktoś, kto zmienia swoją pracę co dwa, trzy miesiące, nie wydaje się być poważnym pracownikiem.
Zanim zaczniesz poszukiwania pracy – zbadaj swój potencjał. Pomoże w tym proste ćwiczenie, ale warto zrobić je dokładnie i szczerze.
Podziel kartkę na dwa pola.
W pierwszym polu wypisz swoje zasoby:
- doświadczenie – miejsca, gdzie pracowałaś
- przy każdym z miejsc – jakie kompetencje tam zyskałaś
- kwalifikacje
- umiejętności
- to co zaliczasz do swoich sukcesów
W drugim polu – swoje słabe strony. Na przykład:
- nieśmiałość
- nieumiejętna organizacja czasu
- to co zaliczasz do swoich porażek
- bałaganiarstwo
- liczne obowiązki rodzinne
- gadatliwość lub przeciwnie – małomówność
Wnioski są proste: w polu pierwszym znajdują się twoje zasoby, czyli potencjał, dzięki któremu łatwiej dobierzesz pracę dobrą dla siebie i łatwiej będzie ci rozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W drugim polu wypisałaś swoje słabe strony, czyli obszary do pracy nad sobą. Wszystko można poprawić, a słabe strony to ważne wskazówki w rozwoju.