zamknij
Rezygnujesz z pracy? Zostaw po sobie dobre wrażenie

Rezygnujesz z pracy? Zostaw po sobie dobre wrażenie

0udostępnień

Nie zawsze praca i pracodawca, z którymi się żegnamy wywołują w nas dobre emocje. W takim przypadku, przy składaniu wypowiedzenia, najchętniej powiedziałybyśmy kilka „ciepłych” słów, ale czy warto? W końcu świat wcale nie jest taki duży. W jaki zatem sposób zachować się po wręczeniu wypowiedzenia?

Wyczyść swój komputer

Może się zdarzyć, że po złożeniu przez ciebie wypowiedzenia, twój pracodawca zwolni cię z obowiązku świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia. Dlatego zawczasu warto skopiować, a następnie usunąć ze służbowego komputera prywatne dokumenty, a ze skrzynki mailowej – wiadomości.
Upewnij się, że masz wszystkie dane kontaktowe do współpracowników, z którymi chcesz pozostać w kontakcie.

Buzia na kłódkę

Niezależnie od tego, jak bardzo nie lubisz tej pracy, swojego szefa, czy firmy, nie mów o tym podczas wręczania wypowiedzenia. Nawet jeśli twoje odejście jest najlepszym rozwiązaniem dla ciebie i rozwoju twojej kariery, przemilcz i zachowaj to dla siebie.

Gdybyś jednak zdecydowała się na szczerość, to warto, abyś wiedziała, że twoje słowa na pewno zostaną zapamiętane, a świat – jak wielu się przekonało – jest naprawdę mały.

Fot. Fotolia.com

Nie bądź nastawiona negatywnie

Kiedy rozmawiasz ze współpracownikami o odejściu, spróbuj podkreślić pozytywne aspekty sytuacji. Podkreśl, jakie korzyści przyniosła ci praca w firmie, nawet jeśli trzeba się rozstać. Odejdź w dobrej atmosferze.

Nie przechwalaj się nową pracą

Nawet jeśli znalazłaś wymarzoną pracę, nie chwal się tym. Czy naprawdę jest jakiś sens w pogarszaniu nastroju kolegów z powodu swojego odejścia i dodatkowo nowej, lepszej pracy?

Zaoferuj pomoc

Jeśli jest to możliwe, zaoferuj pomoc w czasie okresu wypowiedzenia. Oferta może nie być przyjęta, ale na pewno będzie doceniona.

Poproś o referencje

Poproś swojego szefa o referencje. Będzie to duża korzyść w trakcie szukania nowej pracy.

Nie zapomnij powiedzieć „do widzenia”

Zanim odejdziesz, poświęć trochę czasu na napisanie i rozesłanie pocztą elektroniczną pożegnalnej wiadomości do wszystkich swoich koleżanek i kolegów z pracy.

Jak idealnie połączyć szpilki i spodnie?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz usłyszeć pytania uzupełniające