zamknij
Jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy?

Jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy?

0udostępnień

Coraz więcej z nas nosi okulary i ma ich nie tylko jedną parę. Konieczność korygowania wady wzroku bądź minimalizowania różnych dolegliwości oczu sprawia, że co jakiś czas musimy podjąć decyzję o zakupie nowych oprawek. W związku z tym pojawia się nieodłączne pytanie – jakie okulary pasują do naszej twarzy?

Moda okularowa rządzi się swoimi prawami, jednak przy wyborze nowych oprawek to nie trendy powinny być najważniejszym kryterium zakupu. Okulary muszą przede wszystkim pasować do kształtu twarzy. Umiejętnie je dobierając, możemy wydobyć nasze atuty i skorygować małe niedoskonałości.

Na początek powinniśmy zacząć od dobrania okularów do pracy, podkreślających profesjonalizm i fachowy wizerunek. Do tego warto zakupić kolejne oprawki na czas wolny i koniecznie okulary przeciwsłoneczne.

Jak dobrać odpowiednie oprawki okularów?

Na to, czy dane okulary pasują do naszego kształtu twarzy, mają wpływ między innymi kolor, styl oprawek i materiał, z którego zostały wykonane. Jest wiele modeli oprawek okularów, takich jak pilotki, lenonki czy kujonki, które kojarzone są z określonym stylem ubierania oraz życia.

Wiele osób korzysta z jednej pary okularów niezależnie od okazji. Z tego powodu sporo pytań rodzi też wybór koloru opraw. Im droższy model, tym trudniej pozwolić sobie na zakup dodatkowej pary. Dobrym rozwiązaniem jest więc jakiś uniwersalny kolor, który będzie pasował do większości okazji i strojów. Są to odcienie beżu czy brązu, granat, czerń, ciemne zielenie, khaki. Do naszego polskiego typu urody pasują też przeźroczyste oprawki.

Jak okulary do jakiej twarzy wybrać?

Dobrze dobrane oprawki nie tylko współgrają z twarzą, ale też dodają urody. Oto kilka rad, jakie okulary wybrać do poszczególnych kształtów twarzy.

Twarz owalna

Najbardziej proporcjonalna. Dobrze wygląda w niemal wszystkich kształtach opraw. Nie oznacza to jednak, że oprawki można kupować w ciemno. Trzeba pamiętać, że każdy model zmienia odrobinę twarz. Prostokątne oprawki nadadzą jej zdecydowanego charakteru. Podobnie jak ciemne kolory. W okrągłych twarz będzie wyglądać bardziej kobieco.

Twarz okrągła

Twarz okrągła sprawia wrażenie szerokiej i krótkiej. Okulary nie powinny tego wrażenia pogłębiać. Dla osób o okrągłej twarzy najbardziej odpowiednie są więc:

  • oprawy prostokątne z szerokimi zausznikami,
  • delikatne, subtelne oprawki,
  • okulary bezoprawkowe z kontrastowymi mostkami.

Twarz prostokątna

Twarz prostokątna może wyglądać zdecydowanie i surowo. By dodać jej delikatności i miękkości warto wybrać:

  • okrągłe, owalne oprawki,
  • wyraźne, rzucające się w oczy oprawki, które dzielą twarz.

Osoby, którym zależy na zdecydowanym wyglądzie, mogą kształt twarzy dodatkowo podkreślić, wybierając prostokątne oprawy.

Twarz w kształcie trójkąta

Twarz w kształcie trójkąta ma mocniej rozbudowany obszar w okolicach czoła, wyraźnie zaznaczone kości policzkowe, wąski podbródek. By zrównoważyć proporcje polecane są oprawki:

  • okrągłe, owalne, ze zdobieniami po bokach,
  • trójkątne, rozszerzające się ku górze. Twarz trójkątna rewelacyjnie wygląda w oprawkach typu kocie oczy.

Oprócz kształtu oprawek na komfort noszenia okularów mają również wpływ inne czynniki. Przymierzając konkretny model, trzeba zwrócić uwagę na szerokość opraw, rozmiary szkieł, rozstaw mostka i długość zauszników. Oprawki nie powinny wychodzić poza linię brwi, a także opierać się na policzkach. W przeciwnym razie nie tylko grozi nam kiepski efekt estetyczny, ale też okulary będą po prostu niewygodne.

Okulary to ważny dodatek. Ich dobry dobór wymaga rozwagi oraz znajomości mocnych stron naszej twarzy. Jednak jeśli tylko wiemy, jakie okulary wybrać, możemy z nich uczynić swój prawdziwy atut, a przy okazji w dowolny sposób kreować wizerunek.

Wiosenny detoks: oczyść swoje ciało z toksyn

rozmowa kwalifikacyjna

Kłamstwa, których możesz użyć w czasie rozmowy kwalifikacyjnej