zamknij
Jak wybrnąć z niezręcznej sytuacji?

Jak wybrnąć z niezręcznej sytuacji?

0udostępnień
Jak wybrnąć z niezręcznej sytuacji

Każda z nas popełniła w życiu przynajmniej jedną gafę i zaliczyła wpadkę, z której próbowała się gęsto tłumaczyć albo udawała, że nic się nie stało. Czasami są to sytuacje zupełnie nieistotne, z których się później śmiejemy, albo takie, które zatruwają nam później życie. Jak zatem wybrnąć z niezręcznych sytuacji i zminimalizować ich następstwa?

Wścibskie pytania

Zawsze znajdą się tacy, którzy chcieliby znać najdrobniejsze szczegóły z twojego życia – i to nie tylko prywatnego, ale również zawodowego. Nie krępują się zapytać, ile zarabiasz, jaką pensję ma twój partner, czy masz dobre kontakty z szefem. Aby wybrnąć z tej niezręcznej sytuacji, znajdź kilka gotowych odpowiedzi, które zaspokoją ciekawość tych osób a jednocześnie zniechęcą ich do dalszych pytań. Jeśli więc ktoś zapyta cię, ile zarabiasz, wystarczy, że odpowiesz: Na tyle, aby opłacić rachunki, ale nie na tyle, aby kupić lamborghini, o którym marzę.

Mail lub sms wysłany do niewłaściwego adresata

Jeśli zdarza ci się czasami wysłać maila lub smsa do niewłaściwej osoby, warto ten błąd naprawić. W przypadku maila – niektóre programy i serwisy do zarządzania pocztą elektroniczną posiadają funkcję do wycofania wysłanej wiadomości (ale można to zrobić tylko przez określony czas, np. w poczcie gmail jest to maksimum 30 sekund) lub odwołania poczty (tak jest w przypadku programu outlook).

Fot. Fotolia.com

Jeśli twój program lub serwis do wysyłania poczty nie ma takich funkcji, to pozostaje ci sięgnięcie po słuchawkę i telefoniczne przeproszenie osoby, której przez przypadek wysłałaś wiadomość. Wcale nie jest to takie trudne pod warunkiem, że nie napisałaś czegoś niestosowanego. Łatwiej wyjaśnić swój błąd w rozmowie telefonicznej niż w kolejnym mailu tłumaczyć się z niego.

Spóźnienie

Zgodnie z zasadami savoir vivre przychodzenie na czas na umówione spotkanie jest w dobrym tonie – pokazujesz przez to, że szanujesz nie tylko osobę, a którą masz się zobaczyć, ale również jej czas. Kiedy już wiesz, że nie uda ci się przyjść na czas, uprzedź o tym telefonicznie. Po dotarciu na miejsce przeproś za spóźnienie. Możesz też krótko powiedzieć co było tego powodem. Następnie przejdź do meritum sprawy.

Zapomnienie czyjegoś imienia

Bardzo często zdarza się tak, że po pierwszym spotkaniu zapominamy czyjegoś imienia. Co zrobić, gdy spotkałaś tę osobę drugi raz? Podaj rękę i powiedz: Witam, nie jestem pewna czy mnie pamiętasz, jestem Ala z księgowości. Druga osoba prawdopodobnie zrozumie przesłanie i zrobi to samo. Jeśli nie, kontynuuj rozmowę, z nadzieją, że sobie jednak przypomnisz jej imię.

Możesz również powiedzieć, że masz krótką pamięć do imion i nazwisk. Większość osób będzie wyrozumiała, bo również maja taki sam problem.

Niewłaściwe relacje między kolegami z pracy

Fot. Fotolia.com

Wyobraź sobie następującą sytuację: weszłaś do kuchni i natknęłaś się na parę współpracowników, którzy na widok ciebie raptownie od siebie odskoczyli. To wprawiło cię w ogromne zakłopotanie, ponieważ wiesz, że koleżanka ma męża, a kolega długoletnią narzeczoną. Co powinnaś zrobić w tej niezręcznej sytuacji? Wyjdź z pomieszczenia i daj osobom, które „nakryłaś” czas na wyjaśnienie swojego zachowania. Być może okaże się, że źle zinterpretowałaś to co zobaczyłaś. Jeśli jednak miałaś rację co do ich niewłaściwego zachowania, to powstrzymaj się od komentarzy. Nie plotkuj na temat biurowego romansu, ponieważ możesz narobić sobie i innym więcej kłopotów.

Popełnienie gafy

Każdy z nas raz w życiu popełnił ogromną gafę. Kiedy to zrobisz, daj sobie chwilę na ochłonięcie i szybko napraw to, mówiąc coś miłego. Kiedy więc zapytałaś koleżankę, która ostatnio przybrała sporo na wadze kiedy urodzi a ona sucho odpowiedziała, że nie jest w ciąży, powiedz jej: Masz taką promienną twarz jak kobiety w ciąży. Dlatego myślałam, że spodziewasz się dziecka.

A na przyszłość staraj się dwa razy pomyśleć zanim coś powiesz.

Prośba o pożyczkę

Znajoma z pracy poprosiła cię o pożyczkę, ale masz zasadę, że nie pożyczasz pieniędzy przyjaciołom i współpracownikom. Nie ma sensu, abyś wymyślała powody, dla których tego nie zrobisz. Powiedz wprost o swojej zasadzie i zarekomenduj instytucję, która mogłaby udzielić jej takiej pożyczki.

Jak zostać prawnikiem

Jak zostać prawnikiem?

kobiecy relaks

Wolny czas – jak go spędzić?