zamknij
Alarmujący ból kolan. Kiedy kolana wymagają operacji ortopedycznej?

Alarmujący ból kolan. Kiedy kolana wymagają operacji ortopedycznej?

0udostępnień
artroskopia kolana

Każdego dnia nasze kolana poddawane są istnym próbom wytrzymałościowym, jednak większość z nas zaczyna dbać o nie zbyt późno. Lekceważone i zaniedbywane, stają się źródłem uciążliwego bólu oraz problemów z poruszaniem się. O czym może świadczyć ból kolan? Kiedy operacja staje się niezbędna?

Ból, którego nie można lekceważyć

Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza w chwili, gdy ból kolana staje się wyjątkowo dokuczliwy. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet łagodniejszy ból jest ważnym sygnałem. W ten sposób organizm wysyła informację, że z naszymi kolanami zaczyna dziać się coś złego. Lekceważenie takiego sygnału jest poważnym błędem. Dlaczego? Bo nieleczone dolegliwości tej części ciała mogą odbić się nie tylko na naszej sprawności fizycznej, ale i na ogólnym stanie zdrowia. Pozornie niewinny ból może świadczyć o pierwszych zmianach zwyrodnieniowych lub o rozwoju chorób reumatycznych. Im wcześniej zostaną wykonane kompleksowe badania – tym większa szansa na uniknięcie poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę to: ból, zaburzenie funkcji stawu, czyli ograniczenie lub wręcz zablokowanie jego ruchu, brak stabilności, tzw. uczucie uciekania kolana. Kiedy się pojawią, należy koniecznie udać się do lekarza ortopedy. Poza tym, niepokojące powinny być także zaburzenie obrysu stawu kolanowego, czyli obrzęk lub wysięk, zaczerwienienie czy ocieplenie. Nieleczone urazy mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo powikłań i dalszych urazów.

Kiedy operacja staje się koniecznością?

Fot. Fotolia.com

Dokładne badania pozwalają na wykrycie nieprawidłowości występujących w stawie kolanowym oraz ustalenie, w jakim stopniu ten ważny narząd ruchu został uszkodzony. Na podstawie wyników badań wydawane są też zalecenia dotyczące diety oraz aktywności fizycznej. Często zmiana stylu odżywiania oraz odpowiednia rehabilitacja mogą przynieść poprawę.

Niestety, zdarza się, że jedyną szansą na odzyskanie sprawności staje się operacja. Rekonstrukcja uszkodzonej części kolana jest niezwykle ważna w przypadku osób aktywnych: sportowców oraz tych, którym sprawne kolana są niezbędne ze względu na charakter wykonywanej pracy. Operacja może być również koniecznością w chwili, gdy uszkodzone kolano staje się przyczyną problemów z poruszaniem się oraz zachowaniem równowagi.

Operacja kolana: nie ma się czego bać!

Choć może wywoływać lęk, często to właśnie ona jest jedynym sposobem na życie bez bólu i odzyskanie fizycznej sprawności. Operacje kolana, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu sali operacyjnej i zaawansowanej diagnostyce oraz szerokiej wiedzy medycznej, są zabiegami bezpiecznymi i gwarantującymi szybki powrót do zdrowia. Techniką, która cieszy się największym zainteresowaniem, jest artroskopia. Ten zabieg wewnątrzstawowy jest ceniony przede wszystkim za niewielką inwazyjność, dzięki czemu pacjenci nie są skazani na długą i męczącą rehabilitację.

Ból kolana, obrzęk w jego okolicy oraz poczucie sztywności – oto objawy, których nie można lekceważyć. Im wcześniej poszukamy fachowej pomocy lekarskiej, tym lepiej dla nas. Warto o tym pamiętać, by móc dłużej cieszyć się pełnią życia i fizyczną sprawnością.

rejsy na Bałtyku

Uroki rejsu jachtem po Bałtyku

catering dietetyczny

Zdrowa dieta dla zapracowanych