Nie możesz spać od kilku dni? A może zasypianie zajmuje ci kilkadziesiąt minut lub budzisz się klika razy w nocy? Drobne zmiany w sposobie życia mogą zminimalizować, a nawet usunąć kłopoty z zasypianiem.
Ilość i jakość snu ma ogromny wpływ na zdrowie, energię i samopoczucie. W jego trakcie organizm może się zregenerować, a to istotne po wyczerpującej pracy. Gdy nie zapewnisz sobie snu, możesz odczuwać rozdrażnienie lub przygnębienie.
Być może nie zdajesz sobie sprawy, że codzienne, wieczorne picie kawy, oglądanie do późna telewizji, czy surfowanie po internecie może być przyczyną bezsenności. Zmiana zwyczajów powinno pomóc w odzyskaniu dobrego snu. Przyzwyczajenie się do nich może zająć ci trochę czasu, ale warto to zrobić.
Temperatura
Zadbaj o to, aby w pokoju, w którym śpisz panowała odpowiednia temperatura powietrza. Najlepsza jest w okolicach 21 st. C. W wyższej temperaturze możesz mieć problem z zaśnięciem, a jeśli już ci się to uda, sen może być płytki, przez co nie wypoczniesz.
Wywietrz pokój przed położeniem się do łóżka.
Rozpraszacze
Nie oglądaj w łóżku przed zaśnięciem telewizji i nie pracuj na komputerze. W przeciwnym razie organizm przestanie
uwalniać melatoninę – hormon odpowiedzialny za sen i czuwanie. Zamiast tego myśl o tym, co przyjemne (np. o minionym urlopie nad morzem) lub fantazjuj (np. o wygranej w lotto, dzięki której będziesz mogła wyremontować mieszkanie lub wyjechać na wycieczkę swojego życia).
Wyciszenie
Jeśli okna twojej sypialni wychodzą na ulicę, zamknij je tuż przed pójściem spać. Cisza sprzyja zasypianiu.
Gdy do środka sypialni wlewa się światło z ulicznej lampy, zainwestuj w zasłony lub rolety. Światło nie będzie ci przeszkadzać w trakcie zasypiania.
Zadbaj również o to, aby ściany sypialni były w stonowanych i chłodnych kolorach, np. w zieleni lub błękicie. Róż, oranż i czerwień pobudzają.
Materac
Bez dobrego materaca nie wyśpisz się. Nie może być on ani za miękki, ani za twardy. Jak zatem wybrać odpowiedni materac? Przed jego zakupem połóż się na nim na wznak. Wsuń dłonie pod biodra i przesuń je w kierunku lędźwi. Ręce powinny wejść pod plecy, po pokonaniu lekkiego oporu.
Plany na następny dzień
Znacznie wcześniej przed pójściem spać przygotuj plany na następny dzień. Najważniejsze, abyś ok. godz. 20.00 zajęła się już tylko tym, co sprawia ci przyjemność. Polecamy czytanie książki, słuchanie wyciszającej muzyki czy relaksująca kąpiel w wannie.
Pora kładzenia się spać i wstawania
Staraj się iść do łóżka o tej samej porze, nawet podczas weekendu. Najlepszymi godzinami na sen są: 22.00–7.00. Właśnie wtedy organizm najlepiej się regeneruje.
Jeśli jednak, mimo starań, nie możesz zasnąć, wstań z łóżka. Możesz sięgnąć po ciekawą książkę, przeczytać kilka jej stron, albo pochodź po mieszkaniu. Następnie połóż się i spróbuj zasnąć.
Drzemka w ciągu dnia
Krótka drzemka w ciągu dnia jest wskazana, ale nie powinna być ona dłuższa niż 30 minut. Najlepiej zdrzemnąć się do godziny 15.00.
Aktywność fizyczna
Regularne uprawianie sportu jest nie tylko dobre dla zdrowia, ale również dobrze wpływa na sen. Unikaj jednak wysiłku fizycznego tuż przed snem, ponieważ ćwiczenia sprawiają, że w organizmie wytwarza się adrenalina, przez co krew szybciej krąży, a serce szybciej bije. To wszystko nie ułatwia zasypiania. Jeśli więc już tak bardzo chcesz wykonać jakąś aktywność przed położeniem się do łóżka, wystarczy krótki, spokojny, wieczorny spacer, dzięki któremu dotlenisz swój organizm.
Kolacja
Ostatni posiłek dnia zjedz na dwie, trzy godziny przed pójściem spać. Kolacja nie powinna być obfita, inaczej organizm będzie musiał strawić posiłek, a to utrudni ci zasypianie.
Wystrzegaj się smażonych i marynowanych potraw, tłustych serów, wędzonych ryb, czekolady. Unikaj mocnej herbaty, kawy, a nawet alkoholu. Po alkoholu możesz poczuć się sennie, ale sen będzie niespokojny.
Warto natomiast wypić ciepłe mleko, zjeść warzywa ugotowane na parze, drób, czy płatki owsiane. Możesz też sięgnąć po herbatki ziołowe, ułatwiające zasypianie, np. melisę.