Kiedy skóra zaczyna się marszczyć i tracić swoją witalność i młodzieńczy blask zaczynamy szukać sposobów na zatrzymanie tego procesu. Kobiety sukcesu, nawet te dojrzałe, nie chcą zdradzać swojego wieku. Kwas hialuronowy, koenzym Q10 i rybi kolagen to top 3 produkty najczęściej stosowane w walce ze zmarszczkami. Sprawdź, jak naprawdę oddziałują na naszą skórę!
Kwas hialuronowy – zastrzyki czy krem?
Istnieją dwie metody aplikacji kwasu hialuronowego (HA), które oprócz techniki różni czas oczekiwania na rezultaty i częstotliwość nakładania. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak wraz z upływem czasu a także nadmierną ekspozycją na promienie UV jego ilość zmniejsza się. Powoduje to wysuszenie skóry oraz jej wiotczenie widoczne w postaci bruzd, zmarszczek i opadniętych policzków.
Jest to substancja bardzo często stosowana w kremach. Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody w skórze intensywnie ją nawilżając oraz wspierając regenerację włókien elastyny i kolagenu. Stosowanie kosmetyków z HA daje widoczne rezultaty dopiero po regularnym kilkutygodniowym użytkowaniu.
Jeżeli zależy nam na natychmiastowym efekcie wygładzenia kwas hialuronowy może być również domiejscowo wstrzykiwany. Używa się do tego krystalicznego żelu w strzykawce z bardzo cienką igłą, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny i nie zostawia dużych obrzęków a czas trwania to około 30-45 minut. Tą technikę stosuje się głównie na twarzy do likwidacji kurzych łapek, bruzd wokół ust czy zmarszczek na czole. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w skórę wiąże wodę powiększając tym samym objętość danej strefy wygładzając zmarszczki. Wypełniona skóra jest bardziej elastyczna i sprężysta oraz intensywnie nawilżona. Aplikacja kwasu hialuronowego za pomocą strzykawki wzmacnia także włókna kolagenowe, które stanowią szkielet skóry.
Rybi kolagen zastąpi ludzki?
Jędrność i elastyczność skóry zależy przede wszystkim od stanu włókien kolagenowych. Jak zostało wcześniej wspomniane stanowią one rusztowanie na którym opiera się nasza skóra. Ich degradacja postępuje wraz z wiekiem co widzimy na zewnątrz skóry pod postacią zmarszczek i bruzd. Wielu naukowców szukało sposobu na odbudowanie struktur kolagenowych poprzez dostarczanie zwierzęcego odpowiednika w diecie bogatej w galaty, salceson, chrząstki, galaretki czy kurze łapki. Niestety sposób oddzielania tego kolagenu niszczył jego budowę oraz właściwości. Dopiero odkrycie polskich badaczy sposobu ekstrakcji tej substancji z rybich skór pozwoliło stworzyć kosmetyki, które zawierają w pełni aktywny kolagen kompatybilny z ludzkim organizmem.
Rybi kolagen w żelu aplikuje się na dokładnie oczyszczoną twarz. Substancja ta w kontakcie z ciepłą skórą rozpada się na drobne cząsteczki i wnika głęboko pod naskórek oddziałując bezpośrednio na włókna kolagenowe. Produkt ten intensywnie nawilża, regeneruje oraz mobilizuje organizm do odbudowy zniszczonych włókien. Dzięki temu po kilku tygodniach użytkowania zmarszczki są niewidoczne bądź spłycone. W odróżnieniu od kwasu hialuronowego kolagen wspiera regenerację włókien, a nie tylko wypełnia ubytek poprzez wiązanie cząsteczek wody.
Stosowanie produktów z rybim kolagenem wciąż wywołuje wiele emocji i podlega badaniom naukowców i kosmetologów. Artykuł o skuteczności kolagenu rybiego kosmetyczki i blogerki Magdaleny Jaglarz wydaje się rozwiewać wątpliwości. Dotychczas zarówno teoria jak i praktyka potwierdzają jego odmładzające właściwości. W sieci dostępnych jest także wiele specjalistycznych sklepów oferujących wyłącznie kosmetyki z naturalnym lub natywnym kolagenem. Jednym z nich jest Wybieramy Kolagen, który poza bogatą ofertą kosmetyków z kolagenem do twarzy i ciała dostarcza kompleksową wiedzę na temat tego innowacyjnego składnika.
Koenzym Q10
Trzeci z produktów, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie, ale ubywa go wraz z wiekiem. Znajdziemy go w produktach spożywczych, jednak stężenie jest zbyt niskie, aby sama „dieta koenzymowa” dostarczyła wystarczające ilości, które odbudują poziom tej substancji w ludzkim ciele. Koenzym Q10 znajdziemy w kosmetykach i suplementach diety. Wraz z witaminą E pobudza on nasz układ odpornościowy niszcząc wolne rodniki, które powodują starzenie się skóry. Oprócz pozytywnego działania na skórę, koenzym Q10 wzmacnia układ krwionośny a także funkcjonowanie najważniejszego mięśnia – serca.
Kremy z tym składnikiem należy dobierać uważnie – często producenci dodają jedynie małe stężenie, które nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sama kuracja musi być regularna i trwać minimum kilka miesięcy.