zamknij
Zalety mieszkań słonecznych, które mogą przekonać Cię do zakupu

Zalety mieszkań słonecznych, które mogą przekonać Cię do zakupu

0udostępnień
18 września 20181618Views

Przygotowując się do kupna mieszkania warto wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływać na późniejszy komfort życia. Jednym z nich jest rozkład pomieszczeń względem stron świata oraz ich nasłonecznienie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, aby korzystać z jego funkcjonalności.

Kupno mieszkania a rozkład względem stron świata – dlaczego to takie ważne

Zastanawiając się nad tym, jak kupić mieszkanie, które będzie w pełni funkcjonalne i komfortowe, być może bierzesz pod uwagę aspekty, takie jak powierzchnia mieszkania, lokalizacja, ilość pokoi, piętro czy sąsiedztwo. Rozkład pomieszczeń względem stron świata jest nie mniej istotny, ponieważ od tego zależeć będzie ich nasłonecznienie, a co za tym idzie także temperatura, wysokość rachunków i funkcjonalność pomieszczeń.

Pomieszczenia, których okna wychodzą na północ, wpuszczają najmniej promieni słonecznych, a światło jest chłodne i rozproszone. Okna wychodzące na wschód dają najwięcej światła do południa, a okna wychodzące na zachód – po południu. Za najlepiej nasłonecznione uważa się pomieszczenia, których okna skierowane są na południe, południowy wschód oraz południowy zachód. Jakie to ma znaczenie?

Znając swoje preferencje i styl życia, możesz określić, w jakich godzinach przebywasz w konkretnych pomieszczeniach i na tej podstawie zaplanować ich rozkład. Na przykład:

  • jeśli gotujesz popołudniami, prawdopodobnie wolisz uniknąć największego nasłonecznienia w tym czasie; dlatego okna kuchni wychodzące na zachód w Twoim przypadku mogą utrudniać Ci przygotowywanie posiłków;
  • jeśli lubisz budzić się w naturalnym świetle, wśród promieni słonecznych, dobrym posunięciem będzie zaaranżowanie sypialni po wschodniej stronie mieszkania;
  • jeśli wolisz, aby sypialnia była najciemniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, na jej lokalizację wybierz stronę północną;
  • pokoje, w których domownicy przebywają najczęściej (np. pokój dzienny czy pokoje dzieci), powinny jak najdłużej w ciągu dnia zapewniać jak największą ilość światła.

Taka wiedza może Ci cię przydać również wtedy, gdy planujesz zakup mieszkania na wynajem. Pomoże Ci to dopasować rozkład pomieszczeń, aby skusić potencjalnych najemców. Więcej informacji na temat wynajmu mieszkań w Polsce i korzyści, jakie się z tym wiążą, znajdziesz w tym artykule.

Zalety mieszkań słonecznych

Jedną z niewątpliwych zalet mieszkań, których okna wychodzą na południe i wpuszczają dużą ilość promieni słonecznych, jest ich funkcjonalność i komfort przebywania w nich przez cały dzień. Takie pokoje zapewniają dostęp do naturalnego światła przez długie godziny (zwłaszcza latem), a co się z tym wiąże – maleje konieczność włączania sztucznego oświetlenia, które zwiększa zużycie energii elektrycznej. Dostęp do światła słonecznego jest szczególnie istotny w przypadku dzieci, które po powrocie ze szkoły spędzają czas w swoich pokojach, odrabiając lekcje czy odpoczywając.

Ponadto, jeśli pokój jest dobrze nasłoneczniony, panuje w nim najwyższa temperatura, więc jesienią i zimą można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Słonecznie mieszkania są też niewątpliwie bardziej przytulne niż te, w których ilość naturalnego światła jest mniejsza. Ciągłe dostawy promieni słonecznych korzystnie wpływają na samopoczucie. Jest to szczególnie istotne jesienią i zimą, kiedy większość czasu spędza się w pomieszczeniach zamkniętych.

W związku z tym, jeśli zależy Ci na kupnie mieszkania, które będzie ciepłe i słoneczne, weź pod uwagę rozkład pomieszczeń względem stron świata i rozważ wybór tych, których okna skierowane są w kierunkach południowych.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Czy zegarek na prezent ślubny to dobry pomysł?

siadanie do negocjacji

Arkusz oceny pracownika. Przykład